Merhaba. Bilgilerinize ihtiyacım Var.

İyi forumlar arkadaşlar ben özel bir sektörde elektrik teknisyeni olarak çalışmaktayım günde 12 saat çalışıyoruz yani 12x12x12x12 20 gün çalışıyoruz 10 gün tatil yani ayda 240 saat çalışmaktayız ağır ve tehlikeli işlerde çalışma süresi ne kadar ve ayrıca fazla çalıştığımda şirketim bana fazla mesai ücreti vermek zorundamıdır.

Ayrıca

Vardiyalı çalıştığımız taktirde resmi ve dini bayram mesaileri ücretleri verilmiyor.
............... TC kimlik ve ..................... ssk sicil numaralı ile çalışmakta olduğum ..................... şirketi ünvanı iş yerinde işveren gerekli gördüğü zamanlarda(hafta tatili. resmi ve dini tatil günlerinde işlerin aksatılmadan yürütülmesi için istenilen gün ve saatte fazla masai yapmak için muvafakatım olduğunu ve bu çalışmam karşılığında yürürlükte olan işkanunu çercevesinde ücretimi almayı kabul ve beyan ederim

bu şekilde şirket bunu bize imzalattı lakin 5 yıldır hiç bir türlü mesai verilmemktedir.

Ben bu iş yerinden ayrılmak istiyorum bu sözleşmeye uyulmadağından dolayı tek taraflı iş hakli fesih edebilirmiyim edersem kıtem tazminatımı ve geriye dönük ödemeleri alabilirmiyim sizde işten ayrılmam ve haklarımı almam için nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

Ayda 20 gün derken,
bir hafta 4,sonraki hafta 5 gün şeklinde,
hep böyle mi çalışıyorsunuz?
Yada örneğin ekim de,gün ve hafta bazında nasıl çalıştınızı belirtiniz.

Ayda 20 gün derken,
bir hafta 4,sonraki hafta 5 gün şeklinde,
hep böyle mi çalışıyorsunuz?
Yada örneğin ekim de,gün ve hafta bazında nasıl çalıştınızı belirtiniz.

misal veriyorum X yazdıklarım çalışma günlerim 12 saat T yazdıklarım Tatil bu şekilde 12 şer saat çalışıyoruz 2 gündüz 2 gece olmakla birlikte yoplamda 240 saat yapıyor
XXXX TT XXXX TT XXXX TT XXXX TT XXXX TT

Hiç değilse iki haftalık çalışmayı esasen bir aylık çalışılan günleri belirtseydiniz daha rahat cevaplayabilirdik.
12 saat süreli işlerde ara dinlenmenin 1.5 saat olması gerektiği,siz bir saat kullanıyorsanız,
-12-1=11 saat günlük çalışma süresi x haftada 4 gün=44 saat
-gece dönemi 7.5 saat üzeri çalışma var ise 11-7.5=3.5 saatin karşılığının ücreti fazla çalışma olarak ödenmeli
-h.tatili sorununuz yok
-hafta bazında 45 saat aşılmıyorsa f.çalışma doğmaz ancak gece yönünden durum dediğim gibi
-ay üzerinden hesaplama yapmayınız(önce gün sonra hafta sonuçta zaten total olarak aylık çalışma ortaya çıkar)
-maktu aylık ücretle çalışan(yani izinli raporlu vs.olduğunuz halde ücretiniz tam ödeniyorsa ve asgari ücret almıyorsanız yıl da 270 saate kadar f.çalışma ücreti ödenmez
-yukarıda "..........TC.kimlik......"şeklinde yazdığınız bölüm fazla çalışma muvafakat yazısıdir
-Bayram ve genel tatil günlerinde çalışmışsanız ayrıca ücreti ödenmelidir

Hiç değilse iki haftalık çalışmayı esasen bir aylık çalışılan günleri belirtseydiniz daha rahat cevaplayabilirdik.
12 saat süreli işlerde ara dinlenmenin 1.5 saat olması gerektiği,siz bir saat kullanıyorsanız,
-12-1=11 saat günlük çalışma süresi x haftada 4 gün=44 saat
-gece dönemi 7.5 saat üzeri çalışma var ise 11-7.5=3.5 saatin karşılığının ücreti fazla çalışma olarak ödenmeli
-h.tatili sorununuz yok
-hafta bazında 45 saat aşılmıyorsa f.çalışma doğmaz ancak gece yönünden durum dediğim gibi
-ay üzerinden hesaplama yapmayınız(önce gün sonra hafta sonuçta zaten total olarak aylık çalışma ortaya çıkar)
-maktu aylık ücretle çalışan(yani izinli raporlu vs.olduğunuz halde ücretiniz tam ödeniyorsa ve asgari ücret almıyorsanız yıl da 270 saate kadar f.çalışma ücreti ödenmez
-yukarıda "..........TC.kimlik......"şeklinde yazdığınız bölüm fazla çalışma muvafakat yazısıdir
-Bayram ve genel tatil günlerinde çalışmışsanız ayrıca ücreti ödenmelidir

Bakınız Gece 12 saat gündüz 12 saat çalışıyoruz yani toplama bakacak olursak 20 gün boyunca 12şer saat çalışmış oluyoruz yani 12x20=240 Saat yapıyor zaten 11 saat x 20 desek 220 saat yapar ayda resmi olarak 180 saati aşmaması gerekiyorsa 1 ayda 40 saat fazla çalışmış olmuyormuyuz 40 saat x 12 ay desek 480 saat yapmış oluyor yani 270 saati aşıyor çalışma saati hesaplanırken ay içinde toplam çalışma gününü toplamakla hesaplanmıyor mu ?

sn.sevimsiz,
o sebeple sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı talep ettiğinizde işveren tazminatınızı sorunsuz öderse sıkıntı yok zaten, ancak %99 tazminatınızı ödemeyi tercih etmeyecektir.
Bu durumda da tazminatınız için dava açmanız gerekir.
Açacağınız davada fesih sebebi olarak fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi üzerinden gidilerek tazminata hak kazanıp kazanmadığınıza karar verilmeye çalışılır.

Sürekli 12 saat çalışma diyorsunuz ama , T.C sınırları içinde sabah 8 de girip akşam 8 de işyerinizden çıktığınızda ha bu insan 12 saat çalışıyor, gün boyunca yemek yemiyor, çay içmiyor, tuvalete gitmiyor, doğrudur 12 saat günlük çalışıyordur diyecek ne bir bilirkişi bulabilirsiniz, ne de o şekilde karar verecek bir hakim bulabilirsiniz.

Şeref beyin de belirttiği gibi, işe giriş işten çıkış, yemek molası süresi (sizden başka çalışanlar da vardır illa ki o işyerinde ve onlar için bir ara dinlenme takvimi mutlaka oluşturulmuş yayınlanmıştır) bilgileriyle beraber,
01-11-02.11: 08-20, 03.11-04.11: 20-08, 05.11-06.11 tatil..... şeklind edetaylı yazabilirseniz,
kimbilir belki de bir hata yapmaktan kurtulmanıza kendiniz yardımcı olursunuz.
270 saat yıllık FAZLA ÇALIŞMA ÜST SINIRIDIR, yani haftalık 45 saati aşan sürelerin bir yıllık toplamıdır.

sn.sevimsiz,
o sebeple sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı talep ettiğinizde işveren tazminatınızı sorunsuz öderse sıkıntı yok zaten, ancak %99 tazminatınızı ödemeyi tercih etmeyecektir.
Bu durumda da tazminatınız için dava açmanız gerekir.
Açacağınız davada fesih sebebi olarak fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi üzerinden gidilerek tazminata hak kazanıp kazanmadığınıza karar verilmeye çalışılır.

Sürekli 12 saat çalışma diyorsunuz ama , T.C sınırları içinde sabah 8 de girip akşam 8 de işyerinizden çıktığınızda ha bu insan 12 saat çalışıyor, gün boyunca yemek yemiyor, çay içmiyor, tuvalete gitmiyor, doğrudur 12 saat günlük çalışıyordur diyecek ne bir bilirkişi bulabilirsiniz, ne de o şekilde karar verecek bir hakim bulabilirsiniz.

Şeref beyin de belirttiği gibi, işe giriş işten çıkış, yemek molası süresi (sizden başka çalışanlar da vardır illa ki o işyerinde ve onlar için bir ara dinlenme takvimi mutlaka oluşturulmuş yayınlanmıştır) bilgileriyle beraber,
01-11-02.11: 08-20, 03.11-04.11: 20-08, 05.11-06.11 tatil..... şeklind edetaylı yazabilirseniz,
kimbilir belki de bir hata yapmaktan kurtulmanıza kendiniz yardımcı olursunuz.
270 saat yıllık FAZLA ÇALIŞMA ÜST SINIRIDIR, yani haftalık 45 saati aşan sürelerin bir yıllık toplamıdır.

0ljWdL.jpg

Resim de görüldüğü üzere kasım ayına ait vardiya çizergesi bu çigergeye göre fazla mı çalışıyoruz yoksa normal mi

Son düzenleme:
Sadece o çizelgeye bakıldığında fazla çalışmanız doğuyor bazı haftalarda eksik çalışmanız oluyor gibi görülüyor,
dediğim gibi vardiya başlama ve bitiş saatleri arasında kullanılan ara dinlenme süreleri çalışma sürelerinden sayılmadığından sadece o çizelgeye bakarak net bir süre belirlemek mümkün değil.

Sadece o çizelgeye bakıldığında fazla çalışmanız doğuyor bazı haftalarda eksik çalışmanız oluyor gibi görülüyor,
dediğim gibi vardiya başlama ve bitiş saatleri arasında kullanılan ara dinlenme süreleri çalışma sürelerinden sayılmadığından sadece o çizelgeye bakarak net bir süre belirlemek mümkün değil.

Peki neye bakacağız ? Ara dinlenme dediğin iş kanununda geçerli olan sure başka ara dinlenme yok sonuç olarak haftada 45 saat ise ayda 180 saat yasal değil mi ay olarak 220 saat çalışıyoruz buda iş kanununa göre fazla çalışma sayılmıyor mu bilgileriniz için teşekkürler kerem bey ama çok şüpheli cevap varıyorsunuz :)

Aylık 180 saat diye iş kanunun herhangi bir yerinde yazmıyor sn. sevimsiz. Sadece haftalık 45 saat diye yazıyor . Günlük en fazla 11 saat diye yazıyor, gecelik en fazla 7,5 saat diye yazıyor, yılda en fazla fazla çalışma süresi 270 saattir diye yazıyor ama , aylık şu kadar saattir diye hiç bir yerde yazmıyor.
Cevaplarım şüpheli olabilir, çünkü net bilgi vermekten kaçıyor, genel geçer bilgilere dayanarak, kendinizi %100 haklı görerek olaya bakıyor, o bakışla bilgi paylaşıyorsunuz.

Aylık 180 saat diye iş kanunun herhangi bir yerinde yazmıyor sn. sevimsiz. Sadece haftalık 45 saat diye yazıyor . Günlük en fazla 11 saat diye yazıyor, gecelik en fazla 7,5 saat diye yazıyor, yılda en fazla fazla çalışma süresi 270 saattir diye yazıyor ama , aylık şu kadar saattir diye hiç bir yerde yazmıyor.
Cevaplarım şüpheli olabilir, çünkü net bilgi vermekten kaçıyor, genel geçer bilgilere dayanarak, kendinizi %100 haklı görerek olaya bakıyor, o bakışla bilgi paylaşıyorsunuz.
İstediğiniz vardiya çizelgesini verdim 1 saat dinlenme desek ayda kişi başına vardiya kayarak geliyor yani şu şekilde anlatayım ayın 1-2 gündüz vardiyası 12 saat çalışıyoruz 3-4 de ise gece 12 saat çalışıyoruz 4-5 tatil olarak veriliyor 6-7 si tekrardan gündüz vardiyası olarak dönüşüm oluyor bu duruma bakıldığında fazla çalışmış olmuyor muyuz çarpık bilgi paylaşıyorsunuz yani 45×4 180 ise ayda 181 saat çalıştığında 1 saat mesai almak durumunda kalmıyor musun sonuç olarak toplama bakılmaz mi 220 saat sonuçta bu 250 saate de çıkılır senin vardiyan haftalık değil fazla mesai yapmiyorsun sonuç alamazsın demek sizin kisi ayrıca bayram mesailerin verilmediğini soyledim bunu ispatlarim 1 mayıs da resmi olarak vardiya da olduğumu ve vardiyayi sorunsuz teslim aldigimi imza ile gerceklestiriyorum mayıs ayı bordrosun da geçen ay ki maas da aynı mesaisiz olarak gözükmektedir ben bu yola basvuracagim bugun gün için de avukat ile gorusrcegim size isterseniz buradan bilgiyi paylasirim

Sn.sevimli09:)

Fazla çalışmalar yönünden;
Başta dediğim gibi önce günlük ve haftalık çalışma sürelerine ve ara dinlenme sürelerine bakmak gerekir,olayınızda dönerli gün ve haftalar var,ay bazını dikkate almayınız.
Hafta bazında,ay a baktığımızda,
Ali.....................4-5-5-5 son hafta 1 gün
Veli....................4-5-5-5-son hafta 2 gün
Abdullah.............4-4-4-5 son hafta 3 gün çalışmaktadır
Bu ay içinde dikkate alcağımız dör hafta var,Kasım ın son haftasının 28-29-30 günleri ay bazında Kasım ayı içinde kalıyor ama aralık ay ının ilk haftasına sarkıyor,bu nedenle bu ay değerlemede alamayız.
Günlük iş süresi 12 saat ,olması gereken ara dinlenme süresi 1.5 saat,olaki işyerinde belki 1 saat,buna göre örneğin Abdullah,
-çalıştığı iş günlerinde 1 saat ara dinlenme kullanırsa,
44-44-44-55 saat çalışıyor(28-29-30 tarihleri hariç)
farkındaysanız ilk üç hafta 45 saatin altında,lakin dördüncü hafta 45 saatin üzerinde 55 saat çalışıyor.
-çalıştığı işgünlerinde 1.5 saat a.dinlenme süresi olursa,bu defa,
42-42-42-52.5 saat çalışıyor.
(yazılı olan ara dinlenme 1 saat mi yoksa 1.5 saat mi,yazılı olmayan dolayısıyla fiilli uygulamada gerçekte ne kadar kullanılıyor bunlar ay ayrı değerlendirilerek sonuca gidilir)
Abdullahın bu durumu,sonraki aylarda Ali ve Veli içinde geçerli oluyor ve böylece sistem bu şekil sürüp gidiyor.
Tam olmasa da bu şekil çalışma sisteminde örtülü denkleştirme var,fazla çalışma hesabını yaparken,kayan haftaları
dikkate alarak gitmek gerekir.
Diğer bir husus gece çalışmalarında 7.5 saat üzeri çalışma oluyor,bu nedenle ara dinlenme sürelerine göre 7.5 saat üzeri çalışmalarının karşılığının f,çalışma ücreti gibi hesaplanması gerekir.

Sonuç olarak tam rakam veremem ama kısmende olsa fazla çalışma doğuyor ve gece 7.5 saati aşan çalışma sürelerinin ücretininde artırımlı olarak ödenmesi gerekiyor,ayrıca asgari ücret almayıp maktu aylık ücretli çalışansanız yıl da 270 saate kadar işveren f.çalışma ücreti ödemek durumunda değil,bu sınır aşılırsa ödemek zorunda kalır,diğer bir husus bayram ve genel tatil günleri çalışıyorsanız ayrıca her gün için bir günlük ücret daha ödenmelidir.
düşüncesindeyim.

İstediğiniz vardiya çizelgesini verdim 1 saat dinlenme desek ayda kişi başına vardiya kayarak geliyor yani şu şekilde anlatayım ayın 1-2 gündüz vardiyası 12 saat çalışıyoruz 3-4 de ise gece 12 saat çalışıyoruz 4-5 tatil olarak veriliyor 6-7 si tekrardan gündüz vardiyası olarak dönüşüm oluyor bu duruma bakıldığında fazla çalışmış olmuyor muyuz çarpık bilgi paylaşıyorsunuz yani 45×4 180 ise ayda 181 saat çalıştığında 1 saat mesai almak durumunda kalmıyor musun sonuç olarak toplama bakılmaz mi 220 saat sonuçta bu 250 saate de çıkılır senin vardiyan haftalık değil fazla mesai yapmiyorsun sonuç alamazsın demek sizin kisi ayrıca bayram mesailerin verilmediğini soyledim bunu ispatlarim 1 mayıs da resmi olarak vardiya da olduğumu ve vardiyayi sorunsuz teslim aldigimi imza ile gerceklestiriyorum mayıs ayı bordrosun da geçen ay ki maas da aynı mesaisiz olarak gözükmektedir ben bu yola basvuracagim bugun gün için de avukat ile gorusrcegim size isterseniz buradan bilgiyi paylasirim
Sözleşmenizi feshedin, kıdem tazminatınızı ödeyin, ödemezlerse iş mahkemesinde açacağınız davada atanan bilirkişinin raporunda yapılan hesaplamayı gördüğünüzde NET olarak anlayabilirsiniz fazla çalışma yapmış olup olmadığınızı.
Çarpık bilgiler için de kendi adıma özür dilerim.

Sn.sevimli09:)

Fazla çalışmalar yönünden;
Başta dediğim gibi önce günlük ve haftalık çalışma sürelerine ve ara dinlenme sürelerine bakmak gerekir,olayınızda dönerli gün ve haftalar var,ay bazını dikkate almayınız.
Hafta bazında,ay a baktığımızda,
Ali.....................4-5-5-5 son hafta 1 gün
Veli....................4-5-5-5-son hafta 2 gün
Abdullah.............4-4-4-5 son hafta 3 gün çalışmaktadır
Bu ay içinde dikkate alcağımız dör hafta var,Kasım ın son haftasının 28-29-30 günleri ay bazında Kasım ayı içinde kalıyor ama aralık ay ının ilk haftasına sarkıyor,bu nedenle bu ay değerlemede alamayız.
Günlük iş süresi 12 saat ,olması gereken ara dinlenme süresi 1.5 saat,olaki işyerinde belki 1 saat,buna göre örneğin Abdullah,
-çalıştığı iş günlerinde 1 saat ara dinlenme kullanırsa,
44-44-44-55 saat çalışıyor(28-29-30 tarihleri hariç)
farkındaysanız ilk üç hafta 45 saatin altında,lakin dördüncü hafta 45 saatin üzerinde 55 saat çalışıyor.
-çalıştığı işgünlerinde 1.5 saat a.dinlenme süresi olursa,bu defa,
42-42-42-52.5 saat çalışıyor.
(yazılı olan ara dinlenme 1 saat mi yoksa 1.5 saat mi,yazılı olmayan dolayısıyla fiilli uygulamada gerçekte ne kadar kullanılıyor bunlar ay ayrı değerlendirilerek sonuca gidilir)
Abdullahın bu durumu,sonraki aylarda Ali ve Veli içinde geçerli oluyor ve böylece sistem bu şekil sürüp gidiyor.
Tam olmasa da bu şekil çalışma sisteminde örtülü denkleştirme var,fazla çalışma hesabını yaparken,kayan haftaları
dikkate alarak gitmek gerekir.
Diğer bir husus gece çalışmalarında 7.5 saat üzeri çalışma oluyor,bu nedenle ara dinlenme sürelerine göre 7.5 saat üzeri çalışmalarının karşılığının f,çalışma ücreti gibi hesaplanması gerekir.

Sonuç olarak tam rakam veremem ama kısmende olsa fazla çalışma doğuyor ve gece 7.5 saati aşan çalışma sürelerinin ücretininde artırımlı olarak ödenmesi gerekiyor,ayrıca asgari ücret almayıp maktu aylık ücretli çalışansanız yıl da 270 saate kadar işveren f.çalışma ücreti ödemek durumunda değil,bu sınır aşılırsa ödemek zorunda kalır,diğer bir husus bayram ve genel tatil günleri çalışıyorsanız ayrıca her gün için bir günlük ücret daha ödenmelidir.
düşüncesindeyim.

Kerem bey şimdi anladım çok teşekkürler :) bir de bakınız gündüz gündüz gece gece tatil tatil oluyor yani son gece vardiyası 00:00 da bitmeli ki 2 gün tatil olsun ama o son gece de biz sabah 8 kadar çalışmış oluyoruz yani o 8 saat fazla çalışmış olmuyor muyuz yani vardiya çizelgesini yapan kişi yanlış yapıyor hafta tatilleri uymadı için gece gece gündüz gündüz tatil tatil olması gerekmiyor mu yani baştan aşağıya yanlış bir işletmede çalışıyorum ve bu şirket turkiyenin önde gelen şirketlerinden bunu söylüyoruz sözlü olarak ama takan yok bende yeni bir iş buldum bayram mesailerin verilmediğini için ihtarli ayrılacağım

İstediğiniz vardiya çizelgesini verdim 1 saat dinlenme desek ayda kişi başına vardiya kayarak geliyor yani şu şekilde anlatayım ayın 1-2 gündüz vardiyası 12 saat çalışıyoruz 3-4 de ise gece 12 saat çalışıyoruz 4-5 tatil olarak veriliyor 6-7 si tekrardan gündüz vardiyası olarak dönüşüm oluyor bu duruma bakıldığında fazla çalışmış olmuyor muyuz çarpık bilgi paylaşıyorsunuz yani 45×4 180 ise ayda 181 saat çalıştığında 1 saat mesai almak durumunda kalmıyor musun sonuç olarak toplama bakılmaz mi

Aylık toplama bakılmaz, haftalık toplama bakılır çalışma süresi ve fazla çalışma süresi hesabı için.
1 ay 4 haftadır, haftalık 45 saattir , o zaman aylık çalışma süresi 4x45 saat = 180 saattir, 181. saat mesaidir şeklinde bir olay yoktur

Kerem bey şimdi anladım çok teşekkürler :) bir de bakınız gündüz gündüz gece gece tatil tatil oluyor yani son gece vardiyası 00:00 da bitmeli ki 2 gün tatil olsun ama o son gece de biz sabah 8 kadar çalışmış oluyoruz yani o 8 saat fazla çalışmış olmuyor muyuz yani vardiya çizelgesini yapan kişi yanlış yapıyor hafta tatilleri uymadı için gece gece gündüz gündüz tatil tatil olması gerekmiyor mu yani baştan aşağıya yanlış bir işletmede çalışıyorum ve bu şirket turkiyenin önde gelen şirketlerinden bunu söylüyoruz sözlü olarak ama takan yok bende yeni bir iş buldum bayram mesailerin verilmediğini için ihtarli ayrılacağım

Aslında çalıştığınız işletmede öyle sandığınız gibi baştan aşağı yanlış olan hiç bir şey yok gibi görünüyor.

İş ayı ayın 1inde başlar diye bir kural, iş haftası pazartesi başlar diye bir kural , iş günü veya tatil günü gece 00:00 da başlar diye bir durum yok. Bu kabulunuz de hatalı.
Örneğin Ali nin ilk çalışma haftasına bakıp, tatil süresini 1 gün olarak değil, 1 günlük süre olan 24 saat olarak kabul edip tatilde geçen süreyi hesaplarsanız, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Bayram mesaisi konusunda da nasıl bir beklenti içindesiniz bilmiyorum ama, eğer bayram günü çalıştığınız için sadece 1 günlük normal çalışma ücreti ödeniyorsa, onda da yanlış bir durum yoktur, ayrılmadan önce dikkat edin derim bir kez daha .

Avukatim ile gorustum fazla çalıştığınız doğrudur giriş tarihinden itibaren maas bordrosunda yatan ücreti bankanizdan isteyiniz ayrıntılı bir sekilde çıkaralım dedi