fonradar

Merkez Adres Değişikliği ile Şube Açılması

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
herkese merhebalar
aynı sicil memurluğu yetki dahilinde bulunan merkezimizin adres değişikliğini ve şube açılmasını aynı tarihli tek bir kararla alabilirmiyiz. yoksa iki ayrı kararmı almak gerekir. konu ile ilgili uygulayıcı arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını bekliyor saygılar sunuyorum.

Ynt: merkez adres değişikliği ile şube açılması

Uygulamasını yapmadım ama, Adres değişikliği ile birlikte ünvan değişikliği, ortak değişikliği, sermaye artırımı, müdür atanması, maksat konu değişikliği kararlarını tek bir kararda aldığımı hatırlıyorum.Şube açılmasının da merkezin naklinden bağımsız yapılacağına dair bir şart olduğunu düşünmüyorum.

Aynı kararda alabilirsiniz bence, hatta işinizi sağlama almak iiçin, merkez adres değişikliğini 1.madde de şube açılmasınıda 2. madde de yapınız.

Kolay gelsin.

sayın Zindan
sizin söylediğiniz şekilda karar aldık ancak ticaret sicil memurluğu şube için ayrı dosya ıçalması ve ayrı namara verilmesini gerektirdiğini ileri sürerek ayrı ayrı karar istedi tabiki bizde sicil memurluğunun talebi doğrultusunda iki ayrı karar alarak işlemlerimizi yürüteceğiz. yani sizin ve bizim söylediklmerimizi kabul etmediler malesef.
yinede ilginize teşekkür ederim.

MEMET ORHAN ' Alıntı:
sayın Zindan
sizin söylediğiniz şekilda karar aldık ancak ticaret sicil memurluğu şube için ayrı dosya ıçalması ve ayrı namara verilmesini gerektirdiğini ileri sürerek ayrı ayrı karar istedi tabiki bizde sicil memurluğunun talebi doğrultusunda iki ayrı karar alarak işlemlerimizi yürüteceğiz. yani sizin ve bizim söylediklmerimizi kabul etmediler malesef.
yinede ilginize teşekkür ederim.

Aynı sicil memurluğu alanında ise merkez ve şube adresine ayrı ayrı numara verilmemesi gerekiyor ama.(Ben istanbuldayım ve böyle bir uygulama yok.)
Eğer farklı ildeki bir sicil memurluğunun görev alanında şube açılıyorsa dediğiniz gibi doğru.

Hangi ilde bu uygulamayı yaptılar merak ettim.?

Ynt: Merkez Adres Değişikliği ile Şube Açılması

Aynı sicil memurluğu yetki alanında şube açıyorsanız Ankarat Ticaret Sicili Memmurluğu ayrı dosya açarak ayrı işyeri gibi işlem yapıyor.

sayın arkadaşlar soruma ilaveten müsadenizle bir soru daha sormak istiyorum, yukarıda bahs ettiğim şube veya ilave işyerleri için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Usul Müdürlüğünün 20.07.2006 tarih ve 9639 sayılı bir yazısında benzeri yerlerin ticaret siciline gerek görmemektedir. aynı yazıda yönetim kurulu veya ortaklar kurulu kararının noter onaylı bir ördneğini yeterli görmüştür. Bu durumda alınacak kararda işyerinin merkezden yönetilmesine ve herhangi bir sermaye tahsisine gerek olmadığına karar alınmasına rağmen tecirat siciline tescil etme zorunluluğu, bu gibi işyerlerinin Ticaret Sicilinde tescil ettirmemenin bir müeyyidesi varmıdır.

MEMET ORHAN ' Alıntı:
sayın arkadaşlar soruma ilaveten müsadenizle bir soru daha sormak istiyorum, yukarıda bahs ettiğim şube veya ilave işyerleri için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Usul Müdürlüğünün 20.07.2006 tarih ve 9639 sayılı bir yazısında benzeri yerlerin ticaret siciline gerek görmemektedir. aynı yazıda yönetim kurulu veya ortaklar kurulu kararının noter onaylı bir ördneğini yeterli görmüştür. Bu durumda alınacak kararda işyerinin merkezden yönetilmesine ve herhangi bir sermaye tahsisine gerek olmadığına karar alınmasına rağmen ticiaret siciline tescil etme zorunluluğu, bu gibi işyerlerinin Ticaret Sicilinde tescil ettirmemenin bir müeyyidesi varmıdır.

Evet, tescile gerek yok.
Vergi daireleri istemiyor tescilini. (İstanbulda)