fonradar

Merkez nakli

arkadaşlar merhaba
Şirketimizin merkez adresini yılsonu itibari ile başka ilde bulunan irtibat büro adresine taşıyıp irtibat bürosunu merkez yapacaktık.İrtibat büromuzu kapatıp çalışan personelde yeni işyeri numarasına nakil yapacaktım.Merkezde çalışan personel için 1 ay önceden bölge çalışma ve işkura bildirimde bulunup toplu çıkış yapacaktım.Fakat bugün alalel acele merkez nakil için karar aldırdılar (ben hernekadar karşıçıksam da hertürlü cezaya razıyız dediler.).Kararı notere onaylattım bağlı olduğum ticaret odasına verdim.Nakil evraklarını aldım fakat yeni ticaret odasına bildirimde henüz bulunmadım.Kafama takılan konular;
1) Toplu çıkış işlemini yapmadan merkezde çalışanlara ihbar,kıdem vb alacaklarını ödeyip çıkartsam,toplu çıkışı
oranını geçtiği için asgari ücretin 3 katı her işci için ceza yiyeceğiz
2) sgk,Bölge çalışma ve işkura merkez naklini bildirmeyi sehven unutmuş gibi yapıp,1 ay önceden bildirimi yapıp
1ay boyunca işciler çalışmaya devam etse 1 ay sonunda toplu çıkış yapsam(yani ticaret odası vergi dairesi
acısından merkez nakli yapıp sgk yı 1 ay sonra bildirim yapsam,yani unutmusuz gibi olsa,
3) İrtibat büroya ait sgk işyeri numarasını merkezi oraya taşıdığımız için ayrı bir işyeri numarası almama gerek
varmı? Sgk ya açıklayıcı bir dilekcemi vereyim (irt.büroyu kapatıp orayı merkez yaptık bu sebeple irt.büroya
ait işy.no kullanmaya devam etmek istiyoruz diye)yoksa yeni bir işyeri bild.doldurayım.
Arkadaşlar çok acil görüşlerinize ihtiyacım var Yapılanların yanlış olduğunu biliyorum ama bu beladan da az hasarla paçayı kurtarmam lazım.

Ynt: Merkez nakli

Ben tam anlamadım. Çalışanların iş akitleri fesh mi edilecek yoksa, işverenin başka bir işyerine nakillerimi yapılacak?

1) şirketimizin merkez işyeri ve başka bir il de irtibat bürosu var
2) Merkez adresini irtibat büro adresimize nakil yapıp İrtibat büroyuda kapatacağız diye karar aldık.
3) Merkez adresde şu an 110 kişi ve irtibat büroda 5 kişi çalışıyor.
4) Merkez adresde çalışanların çıkışını yapacağız.Toplu çıkış kurallarına uymadan yapacağız,ip.cezası alacağız

Selamlar
1- Toplu iş çıkarma hükümlerine uymamanın cezası kişi başına 442 tl. (3 katı diye birşey okumadım)
http://www.yaklasim.com/malibilgiler/pratikbilgiler/maddeler/046.htm

2- (kendi düşüncemdir,ssk ile görüşmek lazım) Eski merkezin bulunduğu ssk 'ya dilekçe yazın.
(İçeriği kabaca şöyle olabilir)
"...... adresindeki merkez işyerimizi ..... tarihinden itibren .................adresteki irtibat büromuza naklederek kapatıyoruz.İrtibat büromuz ........ sgk müdürlüğüne ........ sigorta sicil numarası ile kayıtlı olduğundan sigortalı işlemlerimiz bu numaradan devam edecek olup yeni adresimize,yeni bir numara alınmayacaktır.Bilgilerinize...."
gibi....

3- Eski irtibat büronuzun sgk'sına da durumu açıklayıcı bir dilekçe yazar,buraya sadece ... adresindeki merkez işyerinizi bu adrese taşıdığınızı bu işyerinin artık merkez olarak kullanılacağını bildirirsiniz.Ekinede ilgili kararları eklersniz.İster irtibat ister merkez olsun,neticede işyeri mahiyeti değişmediği için numaranızın aynı kalacağını düşünüyorum.İrtibat bürosunda çalışan 5 kişinin aynen devam edeceğini düşünüyorum.Sadece işyerinin statüsü değişecek.

tabi bunlar benim düşüncelerim.İlgili kurumlarla muhakkak görüşeceksinizdir.

Saygılar