fonradar

Mermerde Fire Hk

lebedir

Katkı Sunan Üye
Bir Firmamız Mermer işleyip satıyor. şu anda Kdv den müstesna olan bir firmaya iş yapıyor..
Sorum şu 40m2 mermer alıyor bunu işlerken 10m2 çöpe gidiyor. dolayısı ile ilgili iş için yüklenilen bedel 40m2 iken kesilen faturada görünen 30m2 burda ki 10m2 için ne yapmalıyız saygılar

Ynt: Mermerde Fire Hk

http://www.webmuhasebe.com/Konular/malsaynok.htm adresindeki metinden bir bölüm:

Fire ve kayıplar sebebiyle ortaya çıkan maI sayım noksanlıklarının normal kabul edilebilecek ölçüler içinde olup olmadığı tetkik edilir. Belediyelerin, ticaret ve sanayi odalarının bildirdiği fire oranları içinde meydana gelen kayıplar gider olarak kabul edilebilir. Kabul edilebilir normal fire oranlarının üstündeki kayıplar ise gider olarak kabul edilemez.

Firelerin muhasebeleştirilmesinde şu yevmiye kayıtları yazılır:

Fire miktarlarının normal fire sınırları içinde kalması durumunda;

_________________ / _______________
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 60.000
770.11 Fireler 60.000
153 TİCARİ MALLAR 60.000
153.08 Tuz 60.000
Firenin kaydı

Yevmiye maddesi yazılır.

Fire miktarının normal fire sınırını aşması durumunda ise, normal kabul edilebilin kısım fıreler hesabında, normalin üzerinde kalan kısım kanunen kabul edilmeyen giderler hesabında gösterilir :

770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ 60.000
770.11 Fireler 60.000
689 OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR 22.000
689.02 Kanunen kabul edilmeyen giderler
153 TİCARİ MALLAR 82.000
Firenin kaydı

Fireler hesabı bir gider hesabıdır. Kanunen kabul edilmeyen giderler ticari bilançolar için bir gider hesabı, mali bilançolar için bir bilanço hesabıdır.

Tecrübi sistemde, diğer bir ifade ile dönemsonunda envanter alınması durumunda fireler sayım dışı kaldığından ve dolayısı ile maliyetlere yüklenmiş olduğundan muhasebeleştirilmesi yapılmaz.

Cevap teşkil etsin diye yukarıda sunduğum metnin, kırmızı ile işaretlenmiş pragrafında ifade edilmek istenen hususta eksik gördüğüm (bana göre), bir hususa değinmek isterim:

O da şu;
Tecrübi sistemde dahi, envanter gününde, normal kabullerin üzerindeki fire miktarlarının, bir şekilde hesap edilerek, kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilmesi gerekeceğini düşünüyorum. (İşletmede üretim sırasında firelerin daha yüksek oranlara çıkmaması için, işletme sahipleri gerekli titizlikle tedbirlerini almalıdırlar, bu onların lehinedir).

Değerli üstadlar,

Bir mermer ocağımız var. blok mermer üretim doğrudan satıyoruz. örneğin 100 ton çıkan blok mermerin 70 tonu "pasa" geriye kalan 30 tonunda doğrudan satışı yapılıyor. bu 70 tonun 10 tonu mermer molozu olarak satılabiliyor ancak 60 tonun tamamı çöp hiçbir değeri yok. değeri olmayan bu miktarı nasıl kayıt altına alacağız ya da kayıt altına almamız gerekiyor mu yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
iyi çalışmalar diliyorum

Konu ile bilgisi olan meslektaşlarımız varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim. teşekkürler