fonradar

Mesai Parası Vermemek İçin İmzalanan Dilekçe

merhabalar...

iki gündür servis olmadığı için yarım saat geç geliyorum...
ve iki dolmuş yaparak geliyorum..geçen sene mesailere kalmada sorun olmasın diye personellere imza attırmışlardı ve mesai paralarını vermemek ve herkes mesaiye kalma zorunluluğu koydular.
akşam fazladan iki saat daha kalıyorum haftada bir.bütün personel bir gün kalıyor mesai saatı dışı fazladan. ben salı günü kaldım görevimi yaptım fakat sabah geç kaldığım için bugün yine sen kalacaksın dendi. ve ben evli bir bayanım herkesin bi planı var. ceza gibi bugün de kalacaksın dedndi. kalmasam işten çıkarılma gibi bi durumum olur mu... benim için durum ne olur kalmasam 2 saat mesai daha...

İş kanunu 41.madde de derki devlet;
Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.
sizden imzalı kağıt almışlar sanırım.
ancak yinede bu sizin işten çıkarılmanız için haklı bir sebep değildir.
fakat gitmezseniz büyük ihtimal mobing'e marul kalırsınız
iş hayatınız zorlaşır.Ayrıca imzalanan dilekçeler size mesai parası vermemek için değil 'isteyerek mesaiye kaldınızın ispatı' olarak kullanılacaktır.
muhtemelen maaşınızın bir kısmını elden alıyorsunuz(asgari ücretli olarak çalışmıyorsanız).Elden aldığınız parayı azaltacaklar ve bankadan fazla yatıracaklar o fazlalıkta sizin
kaldığınız mesainin ücreti gibi görünecek. olay bu Allah ıslah etsin böyle işverenleri

Öncelikle belirtelimki işinize zamanında gelmek/mesai kaidelerine riayet etmek zorundasınız,(herkesin bir planı var ama işvereninde bir planı var,üstelik iş saatlerinde siz bu plana yani mesai kaidelerine uymak zorundasınız)zamanında gelmeme karşılığında,işveren uyarı/disiplin cez.uygulayabilir ama uygulamıyor,peki ne yapıyor,noksan süreyi tamamlatmak istiyor,şayet çalışma süresi toplamda haftalık 45 saati aşarsa,bu aşan kısım f.çalışma olacaktır ,çalışma süresinin noksanlığı,iki kat ceza/çalışma olarak ödenmez/ödettirilemez,ayrıca noksan sürenin karşılığı yapılan çalışmaya istinaden ücret talep edilemez/ücret ödenmez,f.çalışma doğarsa ücret mümkün.
Olayınızdan anlaşılan iş den çıkarılma (geçerli nedenle/tazminatlı)mümkün.

evlilik nedeniyle kasım ayının ilk haftası ayrılacağım ama daha şirkete bilgi vermemiştim. bu haftada bu olay başıma geldi. mesai durumuna gelmediğimde işten çıkışım olur mu diye merak ettim. allahın izniyle tazminatımı alıp ayrılacağım. ibranameyi tazminat parasını verdikten sonra imzalamak şartıyla değil mi?

alabiliyorum değil mi tazminat? ben buradan bilgi alıyorum. başka biryerden alamıyorum...

Merhaba
Daha önce/19.09.13 de "evlilik nedeniyle ayrılmada imza durumu"başlığı altında paylaşıldığı üzere "evlilik nedeniyle"ayrılacak olmanız,sizin için en doğru(yani yasal)seçenektir,diğer meseleler için işverenle çekişme içine girmeyiniz,bu sebeble ayrılacak olmanız k.tazminatının ödenmesini gerektirir,önceden ibraname imzalatmak isterse işveren, ödenecek miktarlar zaten bellidir,(ibraname bir asıl nüsha ise fotokopisine "aslı gibidir"kaşe ve şirket yetkilisi nin imzasını taşıyan nüshayı alınız)vermezlerse yargı yolu açık,buna engel yok,şimdilik müsterih olunuz.

sizlerden bilgi alıyorum sadece kusura bakmayın... ekimde ayrılacaktım evet ama olmadı. bir hafta önce haber verip ayrılacaktım ama kasımın biri dilekçemi verip 10 dakika sonra ayrılacağım... sizler magdur olmasın işveren diye önceden haber vermeniz daha iyi demiştiniz ama bana en eski personeline yapılan durumlar hiç hoş değil. onun için aynı gün dilekçiyi verip ayrılacağım.. bi sorun teşkil etmez değil mi? dilekçede 01.11.2013 tarihinde feshediyorum demem yterli değil mi? ve ibranameyi tazminatı ne zaman verirlerse imzalayacağım.. tazminatı alıp antalyadan başka yere kaçacak değilim!

Dilerseniz 01.11 de isyerinize gitmeden, notere gidip evlilik sebebiyle sozlesmenizi feshettiginizi, kıdem tazminatinizin ornegin 1hafta icinde banka hesabiniza yatirilmasi konulu bir ihbar gondererek te ayrilabilirsiniz.

Yasal olarak, nikah tarihinden sonra 1yil icinde herhangi bir anda beklemeniz gereken bir zaman olmadan sozlesmenizi feshetme hakkina sahipsiniz.

Odenmezse, dava açmqniz gerekecektir.

stres oldum... şu şirketten alnımın akıyla sorunsuz ayrılsam da rahatlasam. allahın izniyle cuma sabahı dilekçeyi verip evime gideceğim..

hayırlısıyla dilekçeyi verdim ve müdür ihbar süresı var dedı zorluk çıkardı. fakat muhasebe şefi başka yerleri aradı ve beklmesıne gerek yok bugün çıkışı verilebilir dedi.akşama kadar calışıp gideceğim. bir günlük maaşım,7günlük yıllık iznim ve kıdem tazminatım da ay sonu yatırılacakmış. dilekçeyi muhasebe şefi imzaladı aslı görüldü diye ve fotokopisini bana verdi. benim işlem bu kadar tuttu. bana yardımların için teşekkür ederim. nguroy keremcem ve şeref aydemir forum müdavimleri...

Niyetiniz ayrılmak olduğu için doğrusunu yaptınız
Bundan sonraki çalışma hayatınızda başarılar dileriz
İyi günler kardeşim