fonradar

Mesai saatleri hakkında

Merhaba

İşyerimiz de gün lük sabah 8,30 akşam 18,30 toplam 10 saat çalışmaktayız c.tesi günün çalışmıyoruz işçilerimizin günlük 1 saat yemek ve çay paydosu var 1 saati düştüğümüz zaman işçilerimiz gün lük 9 saat çalışıyor şimdi biz mesai hesablar ken günlük 9 saat üzerin den mi yok sa 8 saat üzerin den mi hesablamamız gerekiyor.

Ynt: Mesai saatleri hakkında

işçileri günlük 9 saat mesai harcıyorlar cumartesi çalıştıkları zaman ben c.tesi için mesai veriyorum

mesai ücreti işçin bir günlük çalışma ücretin den hesablamamız gerekmiyormu işçilerimiz sonuç olarak günde 8 saat çalışmıyorki 9 saat çalışıyor 9 saat çalışan bir işçi neden mesaisini 8 saat üzerinden alsın haftalık çalışma saati 45 saat ve 45 saati 5 günde çalışıyor

ücreti hesaplarken 30günx7,5saat günlük= 225 saati baz alıp,
ücret/225 ten bulacağınız rakamı x 1,5 yaparak hesaplamanız gerekiyor.

keremcem ' Alıntı:

İşin resmi kısmı bu şekilde ama çoğu şirkette işin bir de fiili durumu var ve uygulanan mesai yöntemleri farklılık arz ediyor

Fazla mesai saati 7,5 saatten hesaplanmalı..Sn.Keremcem cevabınızı vermiş zaten...

ENGİN ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:

İşin resmi kısmı bu şekilde ama çoğu şirkette işin bir de fiili durumu var ve uygulanan mesai yöntemleri farklılık arz ediyor

sorunuz çok net, fazla çalışma ücretini nasıl hesaplamalıyım?
E benim cevabım da çok net; olması gerektiği hesaplamalısınız!

ENGİN ' Alıntı:
işçileri günlük 9 saat mesai harcıyorlar cumartesi çalıştıkları zaman ben c.tesi için mesai veriyorum

mesai ücreti işçin bir günlük çalışma ücretin den hesablamamız gerekmiyormu işçilerimiz sonuç olarak günde 8 saat çalışmıyorki 9 saat çalışıyor 9 saat çalışan bir işçi neden mesaisini 8 saat üzerinden alsın haftalık çalışma saati 45 saat ve 45 saati 5 günde çalışıyor

haftanın beş günü çalışıp 45 saati dolduruyorlar zaten , cumartesi çalışma olduğunda da mesai veriyorum diyorsunuz , hafta içi mesai oluyorsa 9.saatten sonrası mesai olur. ( 18.30 ' dan sonrası yani )

iyi gunler yenı konu acmak istemedım ve bu konun altına yazmayı uygun gördum hatam varsa şimdiden özür dilerim.. ben lastık satıs bayısınde usta olarak 1.5 senedir calısmaktayım daha önce hiç baskasının işinde calısmadım konunları pek bilmiyorum ufak bi arastırma sonucu calısma saatının 8 saat oldugunu ögrendım ben sabah 8:30 iş bası yapıyorum aksamda 19:00 da iş bırakıyorum..
benım merak ettıgım konu bu 8 saat calısma süresı benım meslekte gecerlı olup olmadıgıdır.. MAAS :800 TL VE CUMARTESİ CALISIYORUM sayet gecerlıyse ne kadar mesai almam gerekıyor ilginize cok teşekkürler FERDİ B.

-illaki 8 saat çalışılacak diye bir şart yok
-günlük iş süreleri farklı olabilir-uygulanabilir
-önemli olan haftalık 45 saat in aşılıp-aşılmadığıdır
-günlük işyerindeki süre......................................................................10...30dk
a- ara dinlenme................................................................................1.00 saat ise günlük fili süre 9.5 saat
b-bunun dışında öğle öncesi ve sonrası ara çay molaları(15+15= 30dk) var ise " " " 9 saat
Haftalık;
a-9.5 saat ise x6gün=57 saat-45=12 saat fazla çalışma olur
b- 9 " " x " =54 " -45= 9 " " " "

NOT:Muhtemelen iş sözleşmesi yok,işyerinde günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile dinlenme saatlerini belirtir ilan-yazı da yok,durum böyle olunca çalışanlar bu konularda tereddütler yaşamaktadır.