fonradar

Mesleğin Dünü, Bugünü,Yarını Ve Meslekteki Planlarınız

Bu platformda ne kadar fikrini beyan eden olur bilemiyorum ama neredeyse gün olmuyor ki seçtiğim bu uzun yolculukta kendimi sorgulamayım.Herbirimizin tecrübesi,başladığı nokta,gelecek beklentisi ve içinde bulunduğu koşullar farklı elbette.Herbirimizin bu farklılıklarından farklı fikirler ortaya çıkacağını, bununda birbirimiz ve bizden sonrakiler için yol gösterici olacağını düşünüyor ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

Kendi açtığım başlığa ancak giriş yapabilme fırsatım oldu.
1.Meslek eskiden bağımsız ve daha rahat yürütülen büroculuk faaliyetinden çıkmış durumda.(ki bu mesleği en cazip kılan yönlerin başındaki neden buydu bence)Piyasada gözlemlediğim en önemli sorun tahsilat.
2.Mesleğin denetim kanadında yoğun çalışmalar ya da doğru ifadeyle çabalar var.Iç denetin CIA ve Bağımsız Denetim uzmanlığı
Ikincisi benimde kazandığım ama boşa emek verdiğimi düşündüğüm bir belge.
3.Meslektaşların içinde ne kadar üstad tanıdıysam bir alternatifi olsa bu işi bırakacağını hergeçen gün daha çekilmez olduğunu söylüyor.Yani bir iyiye gidiş yok anlaşılan.
4.Şirketlerin bünyesinde bir Mali Müşavir olarak çalışalım desek yakında hem bir iç denetçi zorunluluğu getirilip hem de bu bağımsız dış denetim kriterleri daha aşağılara çekilirse ki ben bu ihtimalin olacağını düşünüyorum şahsen mali müşavirlik mesleğinin arada ve değersiz bir pozisyon alacağı aşikar.
5.Her geçen gün meslekte yaşı ileri olanlara tanınan imtiyazlarla bu meslekte genç nesilin bir yere gelmesi daha da imkansız kılınıyor.Ha emek harcamış üstadlara saygımız var tabii de e onlarda bu işte sonsuz olacakları mantığıyla kollektif bakış açısında olamıyor(istisnalar hariç)
Daha yazsam bitmez elbet ama cepten ancak bu kadar sıralayabildim.Onca yıl onca emek yani 36 yaşındayım SMMM im ve SPK Bağımsız Denetim Uzmanlığı lisansım var ama kpss B ye hazırlanmayı düşünecek kadar umutsuzum..

Genel yaklaşım, bu mesleği yapanların mutsuz olduğu yönünde. Meslekin geleceği ile endişeler fazla.
Merak ettiğim konu neden yeni nesil bu belgeyi almak için çok uğraşıyor, neden insanlar SMMM olmak istiyor?
Acaba kültürümüzde yer alan esnaf karamsarlığı olabilir mi?
İşler yada kazançlar söylenenlerden daha fazla olabilir mi?

Yusuf Bey,sorduğunuz soruya bende yanıt bulamıyorum.Bende başlangıç noktasındayken klasik esnaf yaklaşımı olabilir diye düşünmüştüm şikayet edenleri ve rotamı bu yöne çevirdim.Ama hakikaten işin içine girince görüyorsunuz işte.
Yeni nesilin bir kısmı bu mesleği seçerkende bu şekilde düşünüyor.Yani şikayetleri samimi bulmuyor,ikinciside umutsuzluk hakim.Diğer sınavlarda daha en baştan şanslarının hiç olmadığını düşünüp peşin hükümlü oluyorlar.Halbuki bu daha uzun yıpratıcı ve belirsizliklerle dolu,maliyetli bir ünvan süreci.Sanki hayal satıyorlar size ve sizde bedel olarak ömür para emekle ödüyorsunuz.Ama karşılığı muallak.Evet eskiler sağlam yol almış.Şu anki gerçekler farklı.

Meslekte tecrübe sahibi olan büyüklerime danışmak istediğim bir husus var;
Daha öncede bahsettiğim gibi SMMM ruhsatım var fakat mesleki tecrübem 10 yılın altında olduğu için KGK şu anki mevzuata göre 2 yıl staj şartı getirdi.SPK dan kazandığım Bağımsız Denetim Lisanslama sınav belgem de var ve ayrıca bankacılık,emeklilik ve sigortacılık mevzuatı ile ilgili olan belgemde var.Şu an 36 yaşındayım ve hayatı mecburen ertelediğim için bu yaşımda ilk çocuk için anne adayıyım.Yani hayatımdan 1,5 yılda böyle gidecek.Yaşarsak inşallah edecek 37-38 .
Yani şirket bünyesinde ve mali müşavirlik bürosunda 2 yıl staj olmak üzere toplamda 10 yıla yakın iş tecrübelerim var.Ama piyasaya geri döndüğümde yaşım,bayan olmam,anne olmam ne kadar sorun teşkil eder kestiremiyorum.Özellikle de bağımsız denetim alanı için??O kadar emek o kadar yıl ama yarın edişem hep var.Burada asıl sorum şu;durum bu iken bu meslekten umudumu tamamen kesmeli,başka bir sektöre mi yönelmeliyim(ki yaş sınırı kalktığı için kpss B kadrosuna hazırlanmayı bile düşündüm)yoksa ısrarla bu mesleğe yönelik olarak kendimi bu alanda geliştirmeye mi çalışmalıyım?Gerçekten aydınlatıcı,aklı selim fikirlerinize ihtiyacım var.(Bu arada İstanbulda yaşıyorum)Teşekkürler..

Açıkcası bağımsız denetim lisansi bendede mevcut, ama bir ise yaramiyor, bizim bağimsiz denetim piyasasindan ekmek yememiz imkansiz. Denetim firmalarinda calisayim dersen oda imkansiz cunku sirketler yeni mezun az paraya gunde 11 12 saat calistirabilecekleri kisiler ariyorlar, ortada oyle bekleninlen maaslarda yok,komik rakamlar.
Ben 5 sene sonra meslegin iyi bir konumda olcagina inaniyorum, su an gecis sureci yasiyoruz ve piyasada belgeli belgesiz muhasebeciler coplugu mevcut.cogu kisinin elenecegini dusunuyorum.buro acmak riskli bir yaklasim ama piyasada mali musavir olarak is arandimida oyle dusunulen maaslar yok. Verilen degerde yok acikcasi.

Otel muhasebesinde işe başlayacagım. Stokları,girdi çıktıları da takip edecekmişim.
İş nasıl? Neye dikkat etmek gerekir? Tavsiyeleriniz neler olur?

32 yaşındayım.Yaklaşık 8 yıldır mesleğin içindeyim.2011 yılından beri mali müşavirim.Mesleğe muhasebe memuru olarak başladım.Şuan muhasebe şefiyim.
Ben şunu söylemek istiyorum.Bu meslek çok meşakkatli büro açsanız ayrı bir dert üretim işletmesinde çalışsanız ayrı bir dert.Ama öte yandan birçok mesleğe göre rahat iş bulabileceğiniz.Öldürmeyen ama ondurmayan bir yanı da var.

Açıkcası yıllar geçti o kadar emek harcadım.Dönüp tekrardan kpssye hazırlanmak oraya buraya atanmakta pek makul gelmedi bana.Bu nedenle benim görüşüm küçük firmalarda muhasebecilik yapma görevini lise,ön lisans mezunu mali müşavir olmayan arkadaşlara bırakarak rotanızı yüksek cirolu üretim işletmelerine çevirmeniz yönünde olacak.İngilizce,program bilgisi,gerekirse ek olarak bir yüksek lisans bu kurumlara sizi taşıyabilir e biraz da şans faktörü var tabi.Hakkınızda hayırlısı.

Kendi açtığım başlığa ancak giriş yapabilme fırsatım oldu.
1.Meslek eskiden bağımsız ve daha rahat yürütülen büroculuk faaliyetinden çıkmış durumda.(ki bu mesleği en cazip kılan yönlerin başındaki neden buydu bence)Piyasada gözlemlediğim en önemli sorun tahsilat.
2.Mesleğin denetim kanadında yoğun çalışmalar ya da doğru ifadeyle çabalar var.Iç denetin CIA ve Bağımsız Denetim uzmanlığı
Ikincisi benimde kazandığım ama boşa emek verdiğimi düşündüğüm bir belge.
3.Meslektaşların içinde ne kadar üstad tanıdıysam bir alternatifi olsa bu işi bırakacağını hergeçen gün daha çekilmez olduğunu söylüyor.Yani bir iyiye gidiş yok anlaşılan.
4.Şirketlerin bünyesinde bir Mali Müşavir olarak çalışalım desek yakında hem bir iç denetçi zorunluluğu getirilip hem de bu bağımsız dış denetim kriterleri daha aşağılara çekilirse ki ben bu ihtimalin olacağını düşünüyorum şahsen mali müşavirlik mesleğinin arada ve değersiz bir pozisyon alacağı aşikar.
5.Her geçen gün meslekte yaşı ileri olanlara tanınan imtiyazlarla bu meslekte genç nesilin bir yere gelmesi daha da imkansız kılınıyor.Ha emek harcamış üstadlara saygımız var tabii de e onlarda bu işte sonsuz olacakları mantığıyla kollektif bakış açısında olamıyor(istisnalar hariç)
Daha yazsam bitmez elbet ama cepten ancak bu kadar sıralayabildim.Onca yıl onca emek yani 36 yaşındayım SMMM im ve SPK Bağımsız Denetim Uzmanlığı lisansım var ama kpss B ye hazırlanmayı düşünecek kadar umutsuzum..

Kpss yaş sınırı 35 değilmi benmi yanlış biliyorum