Meslek Hastalığı Hakkında

Üyelik
7 Eyl 2005
Mesajlar
191
Konum
Tekirdağ
Merhaba,

İşyerimizde çalışmış olan bir işçinin meslek hastalığına yakalandığına ilişkin bugün SGK dan tebligat aldık, yazıda 3 (üç) işgünü içerisinde meslek hastalığı bildirimi yapmamız isteniyor.

Meslek hastalığı bildirimini yapmamız durumunda işyeri olarak bu hastalığı (kararı) kabullenmiş mi oluyoruz ?

Karara işyeri olarak dava açabiliyor muyuz ? ya da itiraz edebiliyorsak hangi makama, hangi süre içerisinde itirazımızı yapmamız gerekiyor ?

Teşekkür ederim.
 
Üyelik
3 Ağu 2010
Mesajlar
442
Konum
İSTANBUL
Merhaba
Öncelikle personelin yaptığı iş nedir?, Personelin özlük dosyası tam mı?, İş sağlığı ve güvenliği kurallarına ait sorumluluklarınız tam mı? Bunları ilk önce kontrol edip bundan sonra gerekli işlemlerin yapılması gerekli. Eğer bunların eksiksiz olduğuna inanıyorsanız itiraz hakkınız tabi ki var. Öncelikle sgk ile görüşünüz ve detayları öğreniniz dava konusunda avukatlardan destek alabilirsiniz.
İyi Çalışmalar.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ne tür rahatsızlıklar meslek hastalığıdır,bu rahatsızlık işcinin yaptığı işten mi kaynaklandı,bu hastalık nasıl tespit olunur,bu tespite ilişkin rapor nasıl ve kim(ler) tarafından düzenlenir,itiraz nasıl olmalıdır vs.hikaye uzun,
-şahsi düşüncem eğer işcinin yaptığı işten kaynaklanan bir durum ise itiraz edilse de bunun değişmesi çok düşük ihtimal,
düşüncesindeyim.
Siz yinede,
Öncelikle sgk ile görüşünüz ve detayları öğreniniz dava konusunda avukatlardan destek alabilirsiniz.
katılıyorum.
önceden bu tür işler ile ilgilenmiş,bilgi ve tecrübe sahibi avukat arkadaşlarla bu işlemleri yürütmeniz de yarar var.
 
Son düzenleme:
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
482
Konum
TR
vatandaş 15 sene önce çalışmış firmamızda gitmiş meslek hastalığı raporu almış emeklilik için firmamıza ceza geldi.Personele ulaşıp ne işlerle uğraştığını anlamaya çalışın.Meslek hastalığı girişi de iş kazası girişi gibi 3 gün içerisinde girilmesi gerek.
 
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
482
Konum
TR
dediğim gibi 15 sene önce çalışmış firmada 7-8 ay önce meslek hastalığından dolayı malülen emeklilik için rapor almış haberimiz yok ceza gelince haberdar olduk
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,202
Konum
Manisa
Ceza kesme nedenleri nedir? Meslek hastalığını bildirmemekten mi? Bazen sgk rapor bildirmeme cezasını son işv. yerine eskiden çalıştığı işv. gönderiyor ve dilekçe ile itiraz edildiğinde ipc kaldırıyorlar.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,202
Konum
Manisa
15 yıl önce çıkmış biri için 5-6 ay önce aldığı raporu bildirme yükümlülüğü yoktur. İPC itiraz edin kaldırmaları gerekir. (İşten çıkış tarihinden birkaç ay sonra aldığı rapor nedeni ile gönderilen ipc itiraz edip kaldırtmıştım. SGK bizden çıktıktan sonra başka bir işyerine giren işçi için son işyeri yerine bize ipc yollamış.)
 
Üst