Meslek Yasasında Ünvan Değiştirilmelidir.Mali Müşavir Olmalı.

İlgili meslek yasamız cumhurbaşkanı tarafından geçici 10 maddesi tekrar görüşülmek üzere Meclise iade edildiğine göre ,bu yasa ile Serbest Muhasebecilik kanunen kaldırılıyor ise;

''Serbest Muhasebeci Mali Müşavir '' sadece '' MALİ MÜŞAVİR '' olarak değiştirilmelidir.

Burada Serbest Muhasebeci ile Mali Müşavir arasındaki fark tam olarak ortaya çıkmış olacak hemde kaldırılacak olan serbest Muhasebeci kavramı arasında farkı açıklama imkanı gelecktir...

Bu teklifi Gerek Maliye Bakanlığı gerekse AK Parti teklif olarak gönderceğim...
Bu konuda desteklerinizi bekliyorum....

Not : Konu başlığı (TB) tarafından . Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kurallarını okuyalım. Forum Kurallarına göre başlıkta ve mesajda tamamı büyük harf kullanmamalıyız. (TB)

Ynt: Meslek Yasasında Ünvan Değiştirilmelidir.Mali Müşavir Olmalı.

Genel kurul görüşmeleri sırasında bu konu hakkında önerge verildi ancak aynı hızla kabul görmedi.

Ünvandaki "Serbest" kelimesi ile bağımlı çalışanlar kısmındaki "Bağımlı" kelimesinin birbiri ile çelişki oluşturduğunu görememişler.

Bencede Mali Müşavir olarak değiştirilmelidir...

katılıyorum arkadaşlar.farkı yaratan ayrıntılardır.

bu hafta bursa smmm odasının seçimlerinde garip ama düşündürücü bir espiriye şahit oldum

smmm üstadımız bir firmada çalışıyor karşısındaki kişiye ben bağımlı çalışıyorum diyor karşısındaki
nebiçim iş bu ya sanki madde bağımlısı gibi diyor
bağımlı ne bağımlısı ??? mali müşavir yaz ve değiştir

bağımlı çalışanların ymm yapılan ücret ve temel hakların vermesini düşünüyorum meslekte herkesin kulvarı farklı ama çatısı aynıysa bu çatı serbest çalışanlar gibi mali müşavir uzanması gerekir

herkese selam....

Bütün Ülkelerde Muhasebecilik diye bir meslek dalı vardır. Bu ünvanın kaldırılması mümkün değildir. Bence Mali Müşavirlik Kaldırılmalı yerine,

" Muhasebeci, Uzman Muhasebeci, Yeminli Uzman Muhasebeci" ünvanları getirilmelidir. Serbest çalışanların ünvanlarının önüne Serbest
Kelimesi eklenebilir. Bazı arkadaşları iyi anlıyorum, fatura kesen, yazarkasanın başında olanların veya ön muhasebede çalışanların kendilerini muhasebeci olarak tanıtmalarından bende rahatsızlık duyuyorum. Bunlar aslında çalışan elamanlardır. Yavaş yavaş mükellefler bilinçlenmekte, bunlara itibar etmemektedirler. Saygı ve sevgilerimle....