Mesleki sözleşme girişi hk.

s_yasar_86

Katkı Sunan Üye
vuk 407 nolu tebliğle beraber mesleki sözleşmelerin giriş tarihi 1 ağustostan itibaren 15 gün içinde girilmesi zorunludur. Oda müşterilerinizle 1 ağustos tarihine kadar mesleki sözleşmeleri düzenleyip, damga vergilerini ödenmelidir ibaresiyle sayfasında bilgi yayınladı. Bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacaktır.

1- 27 haziranda 2011 de kapanan bir müşterimin sözleşmesini yapmadım, 1 ağustos tarihine kadar vakti vardı, sözleşme girişini nasıl yapcam,

2 - 29 haziranda çılışını yaptığım müşterimin sözleşmesini 1 ağustos olarak yapıp girişini öyke yapsam, bir problem olurmu, Beyanname gönderirken bir problem yaşarmıyım.

Bu konuda bilgisi olan formdaşların paylaşmasını rıca ederim.

Ynt: Mesleki sözleşme girişi hk.

arkadaşım, zaten 1 ağustos tan önce yaptığın sözleşmeleri 15 ağustosa kadar cezasız bir şekilde sisteme girebiliyorsun.
1 ağustostan sonra yaptığın sözleşmeleri ise sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde bildirmen gerekli. Yoksa beyannamelerini veremessin. Yani 29 Haziranda açılışını yaptığın müşterinin girişini 15 ağustosa kadar sisteme girmen gerekli.

Her şey tamamda odalarda sürekli damga vergisi mükellefiyeti açında diyor onada eyvallah işin birde damga vergisi defteri boyutu var her yıl tasdiki var unuttumu cezası var var oğlu var. Ben yeni sözleşme yaptım haftaya gidicem v.d. ye ödüycem damgasını kurtulucam yoksa birde defteriyle mefteriyle uğraşamam arkadaş.

sürekli damga vergisi mükellefiyetini mükellef adına açıp sözleşmenin tek nüsha olarak belirtilip damga vergisini mükellef adına yaptırmak daha avantajlı değil mi? ::) ??? ::)

benimde böyle bir sorunum var ama yardımcı olursanız sevinirim.
mayıs ayında almış olduğumuz bir müşteri ile sözleşme yaptık vergi dairesine bildirip damga vergisini ödedik fakat int. vergi dairesine kayıt yapmayı unutmuşuz şimdi beyannameyi almıyor 15/08 kadar girebilirmiyim? başka bir müşterimi aynı şekilde gecikti deneme amaçlı girdim vergi cezası sonra tanzim edilecektir gibi yazı çıktı acaba kesilirmi cezası var ?

melo ' Alıntı:
benimde böyle bir sorunum var ama yardımcı olursanız sevinirim.
mayıs ayında almış olduğumuz bir müşteri ile sözleşme yaptık vergi dairesine bildirip damga vergisini ödedik fakat int. vergi dairesine kayıt yapmayı unutmuşuz şimdi beyannameyi almıyor 15/08 kadar girebilirmiyim? başka bir müşterimi aynı şekilde gecikti deneme amaçlı girdim vergi cezası sonra tanzim edilecektir gibi yazı çıktı acaba kesilirmi cezası var ?

cezası yok, 15 ağustosa kadar girin.

champell59 ' Alıntı:
1 ağustostan sonra yaptığın sözleşmeleri ise sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde bildirmen gerekli.

Sayın Champell59 1 ağustos sonrasındakiler için süre 30 gün değil miydi?

Mart 2011 döneminde terk eden mükellef vardı sisteme girilmemiş. Bu durumdada mı 15.08.2011 tarihine kadar girilecek?Yoksa cezalımı olacak?

SMDEMİRYASİN ' Alıntı:
Mart 2011 döneminde terk eden mükellef vardı sisteme girilmemiş. Bu durumdada mı 15.08.2011 tarihine kadar girilecek?Yoksa cezalımı olacak?

01 Mart tarihinden itibaren tüm sözleşmelerin siteme kayıt tarihleri 15 Ağustos a uzatıldı. Cezasız !!!

hlydent ' Alıntı:
champell59 ' Alıntı:
1 ağustostan sonra yaptığın sözleşmeleri ise sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde bildirmen gerekli.

Sayın Champell59 1 ağustos sonrasındakiler için süre 30 gün değil miydi?

evet pardon yanlış yazmışım. 30 gün olacak. yazımda da düzelttim. sözleşme iptali, fesih gibi durumlarda sisteme giriş 15 gün içinde olacak.