fonradar

Mevcut Stoklar İçin Amortisman Ayırmak

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Yabancı sermayeli firmamız yurt dışı denetimi sonucunda şöyle karar almıştır.

Stokta mevcut olan bazı ürünleri demirbaş listesine alınmasını istiyor. Örnek olarak bu ürünler kayıtlara 2006 ve 2007 yıllarında alınmış. Biz amortisman listesine kayıt ederken bu günkü tarihle mi kayıt etmeliyiz. Bundan sonraki yıllar için amortisman ayırmak doğru mudur? Nasıl bir yol izlemek gerekir?

Yardımlarınızı Rica Ediyorum..

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.

1 nolu tahminim, bu kayıtlar en başından beri demirbaş listesine alınması gerekiyordu. Durum böyleyse, bir düzeltme kaydı ile stoklardan demirbaşlara alınabilir. Tabi ki, 2006 ila 2013 yıllarına ait amortisman giderleri KKEG olur, ayrılmak istenirse. Tabi burada demirbaşın amortisman oranı önemli.

2 nolu tahminim; malesef yok :)

Stokta bulunan ürünler nedir. Atıyorum satış için alınan bir makina ise ve 2014 yılında işletmede kullanılmaya başlamışsa, 153 hesaptan 253,255 vs. sabit kıymet hesabına alınıp amortisman ayrılmaya başlanabilir.

Eğer alınacaksa amortisman konusunda alım tarihi itibariyle faydalı ömrü başlar, bu minvalde 5 yıllık faydalı ömrü bulunan bir demirbaş eğer 2006-2007 yıllarında alınmışsa son itfa dönemi 2011-2012 olacağından amortisman ayırmanız mümkün olmayacaktır.

Velev ki 2011 de alınan bir ürünü demirbaşlara kaydedecek seniz, yine alındığı tarihten itibaren yıllık amortismanı hesaplandıktan sonra 2015 ve 2016 yıllarına düşen kısımları kadar amortisman ayırabilirsiniz.

Bir sabit kıymetten amortisman ayırıp ayırmamak sizin tasarrufunuzda ama bu amortisman ayırma süresini kesmez faydalı ömür kayıtlara girdiği tarihten itibaren başlar.

Saygılarımla üstadım.

Stokta bulunan ürünler nedir. Atıyorum satış için alınan bir makina ise ve 2014 yılında işletmede kullanılmaya başlamışsa, 153 hesaptan 253,255 vs. sabit kıymet hesabına alınıp amortisman ayrılmaya başlanabilir.

Çok doğru fakat bir ilave bunlar işletmeden çekiş olarak addedilir. İşletmenin fatura düzenleyip indirdiği kdv'yi İlave kdv olarak düzeltmesi gerekir

Sayın Arkadaşlar,

İşletmenin alım satımına konu mallar da herhangi bir nedenle İşletmede kullanılmaya karar verilebilir. Hiçbir engel yok. Bulent249'un da dediği gibi Demirbaş kaydı yapılıp Amortisman ayrılmaya başlanabilir.

Sayın mterzy'nin bu verdiği bilgi ise "Eğer alınacaksa amortisman konusunda alım tarihi itibariyle faydalı ömrü başlar, bu minvalde 5 yıllık faydalı ömrü bulunan bir demirbaş eğer 2006-2007 yıllarında alınmışsa son itfa dönemi 2011-2012 olacağından amortisman ayırmanız mümkün olmayacaktır." son derece yanlış. Amortisman ayırmak için "Aktifleştirmek" gerekir yada Kullanmaya başlamak gerekir. Bu nedenle Demirbaş kaydının yapıldığı tarihten itibaren Amortisman ayrılır. Bu durumda KKEG olarak addedilecek bir Amortisman da bulunmuyor.

Ferhat dostumun ilave olarak KDV konusundaki hatırlatmasına da katılmıyorum, işletmede dahili sarf yada bedelsiz teslim gerçekleşmediği için KDV ile ilgili bir işlem yapılmaz. Yoksa 1 sene sonra demirbaşı satmaya karar verirsek KDV mükerrer olmazmı ?

Bir noktaya dikkat çekmek isterim. Demirbaş kaydı yapılmak istenen malların bu kayda alınma sebebine dikkat etmek gerekir. Soruyu soran arkadaşımız bu karala ilgili bir bilgi verirse daha doğu bir yönlendirme yapmak da mümkün.

Son düzenleme:
".... Amortisman ayırmak için "Aktifleştirmek" gerekir yada Kullanmaya başlamak gerekir. Bu nedenle Demirbaş kaydının yapıldığı tarihten itibaren Amortisman ayrılır. Bu durumda KKEG olarak addedilecek bir Amortisman da bulunmuyor."

Sayın Kevork Simkeşyan görüşünüz ilgimi çekti. Biraz daha açabilir misiniz?

Bilirsiniz bazı firmalar, dönem karını daha yüksek gösterebilmek için bazen amortisman ayırmayabiliyor. Bu firmalar için sizin görüşünüz bir çıkış yol olabilir, tabi o yıl için alınan sabit kıymetler için geçerli olacaktır. Satmak amaçlı aldım, fiyatı uygun geldi bir yıl önceden aldım, önümüzdeki yıl kullanacağım gibi açıklamalarla, böyle bir uygulama yapabilirler belki.

Tabi bu durumun yasal güçlü bir dayanağı olmalıdır.

Saygılarımla.

Sayın Aquatim,

Vergi Usul Kanunu’nun 320’nci maddesinde ise şu hüküm yeralmaktadır : “Amortisman süresi, kıymetlerin aktife girdiği yıldan başlar........................” bu hüküm amortismanın yıllık olarak ayrılabileceğini ve aktife alındığı yıl ayrılabileceğinin açık ifadesidir. Ancak maddede aktife girmenin veya aktifleştirmenin ne olduğu açıklanmamıştır. Ancak;

Bir sabit kıymetin bu sıfatla aktifleştirilebilmesi ve amortismana başlanabilmesi için,
* Satın ve teslim alınmak,
* İmalatı, inşaatı yahut montajı tamamlanmak
* O firmaya ait bir SABİT KIYMET NİTELİĞİ KAZANMIŞ OLMASI şarttır.

Bu niteliklerle Gelirler Genel Müdürlüğünün kabul ettiği tanımlama şöyledir;

“Amortismana tâbi bir iktisadî kıymetin aktife girmesi, o kıymetin iktisap edilerek defter kayıtlarına geçirilmesi, değerleme gününde envantere dahil olması ve “kullanılmaya hazır halde bulunması” olarak değerlendirilmesi gerekir.”

Burada dikkat edilmesi gereken husus da "kullanılmaya hazır halde bulunması" kavramıdır. Konuyu çok uzun bir makale haline dönüştürmeden birkaç başlık halinde şunları söyleyebilirim.

* Herhangi bir ek çalışmaya ihtiyaç göstermeyen bir demirbaş kullanılmaya başlamadan da amortismana tabi tutulur çünkü kullanmaya başlama objektif bir kavram değildir. (Satmak amaçlı aldım, fiyatı uygun geldi bir yıl önceden aldım, önümüzdeki yıl kullanacağım gibi açıklamalarla, böyle bir uygulama yapabilirler belki. Sorunuzun cevabı bu, mümkün değil. )
* Alınan ve montaj test gibi işlemler gerektiren demirbaşlar için bu işlemlerin tamamlandığı tarih esas alınır.
* Önemli modernizasyon ve yatırım işlemlerinin tamamlanması özellikle yıllara sari haldeyse bittiği tarih esas alınır.

Gibi. Başkaca özel şartlar da var ancak çok spesifik olduğu için bunlara girmiyorum. Bir önceki yorumun son paragrafını yazmış olmamın altında da benzer gerçekler yatıyordu.

Galiba burda önce stoklara alınan daha sonra demirbaşa kayıt edilmek istenn ürünlerin içeriği önem kazanıyor. Nedir bunlar niye önce stok yapılıp sonra demirbaş olması isteniyor.
Kullanılmaya başlama kavramı çok belirsiz ucu açık bir kavram.

"Amortismana tâbi bir iktisadî kıymetin aktife girmesi, o kıymetin iktisap edilerek defter kayıtlarına geçirilmesi, değerleme gününde envantere dahil olması ve “kullanılmaya hazır halde bulunması” olarak değerlendirilmesi gerekir.”

Maliye görüşünde açıkça belirtilmiş. kullanılmaya hazır halde olmak, yani tamamlanmamış ise aktife alma diyor.

Soruyu soran arkadaşımız ortada yok... Bahsettiği stokların ne olduğunu bilmeden boşa yorum yapmış oluyoruz.

Sayın Güroy,

"Maliye görüşünde açıkça belirtilmiş. kullanılmaya hazır halde olmak, yani tamamlanmamış ise aktife alma diyor." Tek başına böyle de değil aslında, Bu aşamada 258 hesaplarda takip edip kullanıma hazır hale gelene kadar maliyeti biriktirmek gerekiyor, bunu kastediyorsan eğer. Ancak bu hesapta bekletmek de karine yaratmıyor çünkü fiili durum da esas alınmalı.

Okadar çok farklı örnek varki tereddütlü olayları kendi şartlarında değerlendirmek lazım burada yazdıklarımız genel ilkeler.

Ben sorunun soruluşu nedeniyle ve yıllar durumuna bakınca altında farklı bir amaç olduğunu düşünüyorum bu nedenle de ürünler yada bu karar hakkındaki gerekçeyi öğrenmek istedim. Çok da iyimser değilim bu karar hakkında.

Sn. Simkeşyan;

Amortisman ayrılır diyen sizsiniz. Bende kullanmaya başlamak çok göreceli bir kavram diyorum. Yaptığım alıntı zaten sizin yorumunuzdan

Sayın Güroy,

Kullanılmaya hazır kavramını ayrı başlıklar halinde kısaca tarif etmiştim. İtirazım "kullanmaya hazır değilse aktife alma diyor" cümlenizeydi. Eğer bunu 258 hesaptan 255 (veya hangisiyse) hesaba almayı kastediyorsanız bu yeterli değildir demek istedim. Çünkü bu karine teşkil etmiyor.

Daha iyi açıklayabildimmi bilmiyorum.