Mevduat Faizi Kesintisi Mahsubu Hakkında

bil_gin

Tanınmış Üye
Bir mükellefimin 2012 yılında vadeli hesabındaki paradan elde ettiği faizlerden yapılan stopaj kesintilerini mükellefin vergi borçlarına mahsup edilmesini daireden talep ettik. Daireden tarafımıza yapılan bilgilendirme kesinti tutarlarında tutarsızlık olduğu yönündeydi. Bugün gidip konu ile ilgili inceleme yaptığımda mükellefin banka hesaplarında olan stopaj kesintilerinin vergi dairesinin ekranında görünmediğini fark ettim. BU noktada nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Yardımlarınızı rica ederim.
saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

Bankadan elde edilen gelirler ilgili yıllarda Gelir Vergisi Beyannamesine dahil edildi mi ?

Bilginciğim

Vergi dairesine verilmek üzere bankadan stopaj kesintilerinin tutarını gösteren bir yazı al vergi dairesine dilekçe ekinde ver işleminin yapıldığını göreceksin. Bundan sonra bu tip kesintiler yapılınca kurumlar beyannamesinde ya dip not yazmak yada dilekçe ile vergi dairelerine bildirilmesi gerekiyor bu uygulama 2013 kurumlar vergi beyannamesi ile başladı

Bilginciğim

Vergi dairesine verilmek üzere bankadan stopaj kesintilerinin tutarını gösteren bir yazı al vergi dairesine dilekçe ekinde ver işleminin yapıldığını göreceksin. Bundan sonra bu tip kesintiler yapılınca kurumlar beyannamesinde ya dip not yazmak yada dilekçe ile vergi dairelerine bildirilmesi gerekiyor bu uygulama 2013 kurumlar vergi beyannamesi ile başladı
Ferhat üstadım belirttiğiniz gibi ben kesintilerin detaylarını kurum beyannamesine girmişim ancak vergi dairesinde baktıkları ekranda göremiyorlar oraya nasıl girdiklerini de çözemiyorum zaten :) Sanırım en makul çözüm bankadan yazı almak olacaktır.
saygılar;
bil_gin

Sorunu çözdüm. Bankadan stopaj kesintisine ait bir yazı aldım vergi dairesine verdikten sonra sorun çözüldü. Aslında vergi dairesinin sistem olarak bunu görmesi gerekir diye düşünüyorum. Koskoca banka bildirimlerinde hata yapacak değil ya? Neyse sonuca bakarsak herşey yolunda. Değerli fikirleriniz için teşekkürler üstatlar.
saygılar;
bil_gin

Bilginciğim

2011 den beri ben uyguluyorum bunu hocam.