fonradar

Mevsimlik İşçi Sözleşmeleri

Mevsimlik işçiler için belirli süreli iş sözleşmeleri kullanmak uygun mudur? Sözleşmelerde hangi hususlara dikkat edilmelidir? Mevsimlik işçi olduğu ibaresi eklenmeli midir? 2 defadan fazla giriş-çıkış yapıldığında iş kanunda belrtildiği gibi kötü niyete girer mi?
Teşekkürler...

Ynt: Mevsimlik İşçi Sözleşmeleri

Belirli süreli işlerde veya belirli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilide yapılan sözleşme belirli süreli iş sözleşmesidir (mesela baraj inşaatı vb.) iş sözleşmesi esaslı bir neden (belirli süreli işin zamanında bitirilememesi veya özel eğitim kurumlarında çalışan eğitimciler istisnadır)olmadıkça birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.
Buradandan anlaşılacağı üzere Mevsimlik işler de belirli süreli hizmet akdi yapamazsınız. Mevsimlik işlerde mevsim sonunda hizmet akdi sona ermez sadece hizmet akdi askıya alınır.
Mevsimlik işlerde işin süresi değil mevsimin süresi belirlidir. Mevsimlik işler için yapacağınız sözleşme türü belirsiz süreli hizmet akitleridir. buna mevsimlik ibaresi ekleye bilirsiniz

Ynt: Mevsimlik İşçi Sözleşmeleri

Yaklaşık 5 yıldan beri mevsımlık belirli süreli iş sözleşmeleri yapıyorum şuana kadarda hic bir sorun çıkmadı. Siz işin tanımını, süresini,tarih aralıklarını sözleşmede net bir sekilde belirtin. Bu konuda 3 denetim gecirdim 3 müfettişde Tazminat hakkı doğar dedi ama müdürlüklerden bu konuda herhangi bir yazı gelmedi..