fonradar

Mevsimlik İşçinin İzin Hakkı

nguroy

Tanınmış Üye
T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
Esas No : 2007/27145
Karar No : 2008/26149

Özet: Bir işyerinde başlangıçta mevsimlik olarak çalıştırılan ve daha sonra devamlılık arzeden işte çalıştırılan işçinin, mevsimlik dönemdeki çalışması kıdeminde dikkate alınmasına rağmen, yıllık ücretli iznin hesabında dikkate alınmaz. Ancak bu olgu için işçinin mevsimlik çalıştığı belirtilen dönemde yapılan işin gerçekten mevsime bağlı olarak yapılması gerekir. Yapılan iş mevsimlik değil, ancak işçi aralıklı çalıştırılmış ise, mevsimlik işten söz edilemeyeceğinden, bu sürenin de izin hesabında dikkate alınması gerekir

Ynt: Mevsimlik İşçinin İzin Hakkı

ben araba fabrikalarına sürekli üretim yapan bir firmada (fabrikada) çaşılıyorum.
kasımda başlattıkları kriz bahanesiy le nisan ayına kadar maaşlarımızı tam alamadık hatta mart ayında tam çalıştığımız halde 15gün çalışmamıs gösterdiler ve devletten ona göre para aldılar.işçilerde ona göre iş kurdan para aldırlar.

şimdi nisan ayında ne oldusa birden işler açıldı ve mesai ler başladı.aylık ortalama 25saat mesai yapıyorum.
suan çalışmak istemediğim bir bantda çalışıyorum ve o bantda zorla beni mesai ye bırakmaya çalışıyorlar fakat ben normal haftalık 45 saat mesai saatin haricinde mesai kalmıyorum.
sizce kalkmak zorundamıyım zorunluluğum varmı kalcam diyede hiç bir şeye imza atmıyorum.
formeninden şefine hat da müdürüna kadar yok seni işten çıkartırız falan filan diyede devamlı tehdit ediliyorum.
ne yapmam gerekli sizce?
ocak şubat ve mart aylarında toplam 65 saatlik mesai yimin 51 saati yok gelmediğin günlere kestik yok siz işkurdan para aldınız size ikramiye gelmediğiniz günler için verilmiyor onlarla denkleştirdik diye açıklamada bulundular.51saati yok ettiler.ocak şubat ve mart ayında gene iş kurla anlaşma gereği deyip bize o aylarda bodro vermediler.

benim mesai kalma mecburiyetim varmı?varsa yıllık ne kadar ,, istemesemde beni mesai bırakmak zorundalarmı?

not:fabrika mecburi kıldığı için türk-metal işçileri sendikasına üyeyim.sendikanın çalışma bakanlığı konunları haricinde bir baskısı olabilirmi kanunu.

cvp bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim.kolay gelsin.