fonradar

Meyve Fidanında Kdv

Merhaba arkadaşlar. Aranızda meyve fidanı yetiştiriciliği ile uğraşan mükellefi olan varmı bilmiyorum ama benim sorum şu: kdv oranlarını gösteren listede sertifikalı fidanlar için kdv oranı %1, diğer fidanlarda %8 olarak uygulanmalıdır denmekte. Ama fidanın cinsi konusunda bir yorum yapıılmamaktadır. Bundan yetiştirilen tüm fidanların erik elma ve kiraz olmasına bakılmaksızın bu iki orandan birinemi tabi olmalıdır veya bu şekilde erik elma veya kiraz fidanı şeklinde ayrım yapan başka bir liste varmıdır. Yardımcı olursanız sevinirim

Fidan sertifikasyonu

Ülkemizde fidan sertifikasyonu ve sertifikalı fidan üretimi ile ilgili esaslar 5 Ocak 1997 tarih ve 22868 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Fidanların Sertifikasyonuna ait Genel Esaslar Tebliği” ne göre uygulanmaktadır.
Buna göre sertifikalı meyve, asma çeşit damızlığı, anaç damızlığı, fidan üretim materyali ve fidan üretici belgesi verilecek fidancılarda aranan şartlar bu yönetmeliğin 20. Maddesinde şöyle belirtilmiştir:
a) Yetiştirici çeşit-anaç damızlığı veya fidanı üretimi için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmalıdır,
b) Yetiştirici yeterli alet ve ekipmana ve araziye sahip olmalı veya uzun süre kiraladığını belgelemelidir.
Bu şartları taşıyanlar bulundukları yerin Bakanlık İl Müdürlüklerine müracaat edip fidan üretici belgesi alıp, üretime başladıktan sonra da gerekli işlemleri yerine getirirler.
Yine bu yönetmeliğe göre, fidanların “SERTİFİKALI“ sertifikası verilebilmesi için o fidana ait çeşit damızlığı ve anaç damızlığı fidan üretim materyalinin de “SERTİFİKALI“ sertifikasına haiz olması gereklidir.

Yukarıdaki esalara göre fidan yetiştiriciliği yapıyor ve bunu bir sertifikasyona bağlamış durumda iseniz çeşidine bakılmaksızın % 1, aksi halde % 8 uygulamak gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla....