fonradar

Meyve Sebze Halinde K.d.v. Konu Hakkında Bilgisi Olanları Bekliyorum...

Meyve sebze halinde bir müşterim var, bu müşterim yeşillik alım satımı yapıyor:

Mal alışlarını Müstahsille Çiftçiden %2 stopaj düzenleyerek alış kaydediyorum
Mal satşlarını Faturada %1 K.D.V %1 Rüsum düzenleyerek müşterilerden tahsil ediyorum.
Müstahsillerden mallarını tarlasından kendi araçımızla alıyoruz, bu araçla ilgili
benzin tamir V.b gibi giderleri ve k.d.v lerini masraf olarak yazıyorum.

Normal alım satım gibi işliyorum, Takıldığım nokta Mal satışında K.D.V uygulamam doğrumu ? ve yukarıda yanlış yaptığım bir şey var mı ?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Meyve Sebze Halinde K.d.v. Konu hakkında bilgisi olanları bekliyorum...

Yaptığınız satışlar gerçek usulde KDV mükelleflerine ise %1, diğer mükelleflere (örneğin basit usulde manav, nihai tüketici) %8 oranında kdvye tabidir.

Peki müstahsilden aldığım malı satarken %1 k.d.v. ile satmam doğrumudur ?

Daha önce de belirttiğim gibi KDV oranı kimden aldığınıza değil, kime sattığınıza bağlı olarak değişiyor.

İyi de bir yerdede müstahsil ile vergi kaydı olmayan çiftçiden alınan malı satarken K.d.v alınmaz eğer alınırsa alınan bu k.d.v. Fazla ve yersiz alınan K.d.v olarak devlete ödenir diyor. Meyve sebze halinde Müstahsilden alınan malı satarken K.d.v. uygulamam normal diyorsunuz ? Sizin bu tarz işi yapan müşteriniz var mı ?

Şunu iyice ayrıştırmamız gerekiyor, çiftçi gerçek usulde KDV mükellefi değilse size yaptığı teslimde elbette KDV olmayacak. Oysa sizin halden yaptığınız teslim ayrı bir olay, nereden satın aldığınıza bağlı değil. Onun içinde duruma göre %1 veya %8 oranında KDV hesaplanması gerek.

ok. Şunu netleştirelim çiftçiden aldığım sebzeyi k.d.v uydulamadan müstahsille alıyorum.
Aldığım sebzeyi hal yeride bana ait olan stantda müşterilere satarken Kestiğim Faturalara %1 k.d.v uyguluyorum. Burada uyguladığım K.d.v yi indirim konusu yapamassın bunu 2 nolu kdv beyannamesinde Fazla ve yersiz beyan edilen kdv stununda devlete ödememiz gerektiğini söylediler.

Sayın Masumss,

Bahsetttiğiniz konunun müstahsil makbuzu ile çiftçiden KDV'siz alınan mahsul, 2 nolu KDV Beyannamesi ( ki bu sorumlu sıfatı ile KDV beyanı anlamına gelir), hele hele KDV Kanunun 8/2'nci maddesi ile bağlantısı kuramadım ben. Sanırım benim mesleki bilgi birikimimi ve tecrübemi aşan(!!!) bir durum ile karşı karşıyayız, umarım diğer meslektaşlarım bu kompleks sorunuza tatmin edici bir cevap verebilirler, benden buraya kadar.

Merhaba ;

Sayın masums;

masumss ' Alıntı:
..............Mal alışlarını Müstahsille Çiftçiden %2 stopaj düzenleyerek alış kaydediyorum

Eğer GVK 94/11-b-i bendine göre işlem yapıyorsanız tamam ama ticaret borsasında işlem yaptırmıyorsanız % 4 uygulamanız gerekir diye düşünüyorum.

Evet Borsaya kayıt edildiğinde %2 olduğunu biliyorum. Ama Borsada yeşillik maydonoz roka v.b gibi ürün kayıtları yok. O yüzden kayıt olamadım bende %2 den kesiyorum. Umarım başım ağrımaz

koraykarakaya verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Konunun başı sonu belli deil muallakta olan çok şey var. Konu hakkında İzmir vergi dairesi başkanlığına mükteza verdim 8 ay geçmesine rağmen cevap alamadım. nedenini sordum dilekçeyi ankaraya gönderdiklerini cevapın ordan geleceğini söylediler.

Aslında konu çok açık ve bence özelgeye gerek yok, ancak siz ille de özelge istiyorsanız ben siz bir tane buldum.

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

SAYI :B.07.GİB.4.35.17.01/KDV:02-2094/2562 04 KASIM 2008
KONU: Toptan sebze ve meyve satışında kdv oranı
?

İlgi: 30/10/2008 tarih ve 3604 kayıt numaralı dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde; halden toptan aldığınız çeşitli sebze ve meyveleri ? kurumlara ihale sonucunda toptan satışını yaptığınız belirtilerek, almış olduğunuz ürünleri ? kurumlara satışınızda uygulanması gereken katma değer vergisi oranı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun ?Oran? başlıklı 28?nci maddesinde; ?KDV oranı, vergiye tabi her bir işlem için % 10?dur. Bakanlar Kurulu bu oram, dört katma kadar artırmaya, % 1?e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir.? hükmü yer almaktadır.

Bakanlar Kurulunca, bu yetkiye istinaden yayımlanan 30.12.2007 tarih ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak KDV oranları;

a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için % 18,

b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1,

c)Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8

Olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu Kararnamede yer alan I sayılı listenin 6. sırasına göre 24/06/1995 tarihli ve 552 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre toptancı hallerinde faaliyette bulunanlara ve bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine yapılan taze sebze ve meyve (mamulleri hariç) teslimleri % 1 oranında katma değer vergisine tabiidir.

II sayılı listenin 5. sırasına göre Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 7. no.lu faslında yer alan sebzeler ve 6. sırasına göre de 8. no.lu fasılda yer alan meyveler için katma değer vergisi oranı %8 olarak uygulanacaktır.

Yukarıda yapılan açıklamalara göre, toptan sebze ve meyve satışının toptancı hallerinde faaliyette bulunanlara ve bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine yapılması halinde katma değer vergisi oranı % 1 olarak, bunun dışında kalan taze sebze ve meyve teslimlerinde ise % 8 olarak uygulanacaktır.

Buna göre, tarafınızdan toptancı hallerinden alınan sebze ve meyvenin ? kurumlara toptan satışında % 8 oranında katma değer vergisi uygulanması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Merhabalar.... Özelgeye gerek yok demişsiniz ama Bu özelgenin benim sorum ile alakası yok!
Ben meyve sebze halinde stant sahibiyim Aynı zamanda Hal kanunlarına göre hareket etmekteyim.
1.si Hal yerinde genelde komisyonculuk faaliyeti ile çalışan komisyoncular vardır, bunların vergi kaydı olmayan çiftçiden Müstahsil makbuzu ile aldıkları malları hal yerinde satarken satış faturalarında k.d.v. uygulamamaları gerekiyor, eğer uygulanırsa bu k.d.v. yi 2.nolu k.d.v. beyannamesinde Fazla ve Yersiz beyan edilen k.d.v. olarak devlete ödemeleri gerekiyor. Bu Komisyoncular için geçerli.

Fakat benim müşterim komisyonculuk yapmıyor, Kendi hesabına alım satım (tüccarlık) yapıyor...

Soru : Müstahsil makbuzu ile aldığım malları hal yerinde toptan satıyorum satarken k.d.v uygulamalı mıyım ?

masumss ' Alıntı:
Fakat benim müşterim komisyonculuk yapmıyor, Kendi hesabına alım satım (tüccarlık) yapıyor...
Soru : Müstahsil makbuzu ile aldığım malları hal yerinde toptan satıyorum satarken k.d.v uygulamalı mıyım ?

Evet, müstahsilden yaptığınız mal alımlarının teslimleri, satışları KDV'ye tabidir.

Haldeki komisyoncularda tüccarlarda satmış olduğu meyve ve sebzelerin alıcılarının durumuna göre kdv hesaplaması gerekir. Hal komisyoncuların müstahsil malıdır kdv hesaplanmaz mantığının yasal dayanağı yoktur. Çünkü komisyoncular malları müstahsil nam ve hesabına satmıyor. Müstahsil veya tüccar hesabına kendi adına satış yapıyor. O hal de malların alıcıları Gerçek usulde katmadeğer vergisi mükellefi ise % 1 kdv hesaplanır. Kdv den istisna edilenler ise (askeriye, cezaevi, basit usul gibi) % 8 kdv hesaplanır.

SMMM erbay bulut un makalesinde mustahsillle alımların satışında kdv olmaz diyor yazı şu(OMİSYONCULARDA KATMA DEĞER VERGİSİ

3065 sayılı katma değer vergisi Kanunu açısından KDV doğması için bir malın veya hizmetin teslimi gerekir.

Müstahsil açısından KDV Katma değer vergisi kanunun 17 maddesinin 4 fıkrası b- bendinde “ gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile aynı kanunun 66 maddesine göre vergiden muaf olan serbest meslek erbabı tarafından yapılan teslim ve hizmetler KDV den istisna edilmiştir. Müstahsile ait bulunan mal faturası tanzim edilirken istisna kapsamı içinde olması nedeni ile KDV hesaplanmaz. Komisyoncu yapmış olduğu hizmet için komisyon tutarı üzerinden müstahsilden kdv hesaplanır.

2. Tüccar Açısından KDV Tüccara ait bir malın komisyoncu tarafından satılması hali halinde teslim yerinin halde yapılması şartı ile % 1 oranında KDV Alıcı tüccara kesilen üçlü fatura üzerinde hesaplanacaktır. Alıcıdan alınan KDV tüccar müstahsile iade edilecektir. Tüccar malı satan komisyoncu fatura (Müstahsil) faturası üzerinden stopaj, fon payı ve tarım bağ-kuru hesaplanmayacaktır. Komisyon, komisyon üzerinden KDV , hal rüsumu fatura üzerinde hesaplanacaktır.)

BAŞKA bir sitede de smmm ismail bey şöyle demiş
(Şayet yukarıdaki bahsettiğim Genel Yazı yayımlanmasaydı, yani komisyoncular satılan malların faturalarını bizzat kendileri düzenlemeseydiler (oto komisyoncuları gibi) bu durumda;
A-Müstahsillerden gelen malların satışında , alıcılar (manav, market vs.) müstahsil malını komisyoncunun işyerinden satın aldıkları sırada müstahsil makbuzu düzenlemek zorunda kalacaklardı, ve müstahsil makbuzunda da KDV 17. maddeye göre KDV hesaplamayacaklardı. Uygulamada müstahsil malının satışı komisyoncuya ait satış faturası ile gerçekleştiğinden KDV hesaplanması ve beyan edilmesi gerekir.
B-Tüccarlar malları ile birlikte satış faturası ciltlerini de komisyoncuya emanet edeceklerdi, Tüccarın malı satıldığında, tüccara ait olan faturayı, komisyoncu düzenleyecekti. Uygulamada tüccarın malının satışı komisyoncuya ait satış fatura ile gerçekleştiğinden KDV hesaplanması ve beyan edilmesi gerekir.İkinci faturada tüccara iade edilen KDV tutarı da komisyoncu tarafından indirilmesi gerekir.
C-Komisyoncu ise Müstahsile veya tüccara sadece komisyon faturası düzenleyip hasılat kaydı yapacaktı. Uygulamada tüccarın düzenleyeceği fatura ve alıcının (manav,market vs.) düzenleyeceği müstahsil makbuzu komisyoncu tarafından düzenlendiğinden yapılan iş komisyonculuk değil konsinye sureti ile satış şekline dönüşmüş olmaktadır. Bu durumda Müstahsil ve tüccarlar adına düzenlenen belgelirin maliyet kaydı yapılması gerekir. Yine bu belgelerde gözüken masraf bölümündeki kesintilerinde (vergiler hariç) hasılat kaydı yapılması gerekir.
Meyve ve sebze komisyoncuları, oto komisyoncuları gibi belge düzenlemeleri mümkün olmadığından, Genel Yazı devreye girmiştir. Bu durumda da hal komisyoncularının yaptıkları iş, belgeler açısından değerlendirildiğinde komisyonculuk değil, Konsinye suretiyle satış yöntemidir.
Sonuç olarak Haldeki komisyoncuların belge düzeni diğer vergi mükelleflerinin belge düzeninden farklıdır. Fakat Kayıt düzeni, KDV, GELİR VERGİSİ yönünden, yine KDV Beyannamesi veya Ba-Bs formu yününden diğer vergi mükelleflerinden farklı bir yönleri bulunmamaktadır.
SMMM İSMAİL DEMİRBAŞCI)

ürünün borsada olması önemli değil müstahsilde % 2 stopaj yapabilmeniz için borsaya tescil ettirmelisiniz

Gelir vergisi kesinti oranı hakkında

Borsada tescil ettirilen zirai ürün bedellerinden % 2 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı zamanda borsa tescili yaptırmaksızın satın alınan zirai ürün satışı toptancı halinde yapılır ise gelir vergisi kesintisi % 2 olarak uygulanır.

SEBZE VE MEYVELER İLE YETERLİ ARZ VE TALEP DERİNLİĞİ BULUNAN DİĞER MALLARIN TİCARETİNİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN

Kanun No. 5957/4-(8) Toptancı hallerinde veya üretici örgütlerine satılan zirai ürün bedelleri üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının (11) numaralı bendi uyarınca yapılacak vergi tevkifat oranı, ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai ürün bedelleri üzerinden yapılan tevkifat oranı olarak uygulanır.