fonradar

Mobilya Üretim Firmalarında Asgari İşçilik Oranı Var mıdır ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İSMMMO Oda anasayfasın da mobilya imalatı yapan firmalarda asgari işçilik incelemesi yapılacağına dair haberler yer almakta
Konu ile ilgili olarak ;
Mobilya üretiminde asgari işçilik hangi oranda göre hesaplanacaktır
Örneğin, inşaatta % 9 oranında hesaplanıyor ve firmalar buna göre önlem ve tedbir almaktadır mobilya üretiminde oran bellimidir?
Örneğin; 2014 yılında 1.200.000 TL hasılatı olan bir mobilya üretim firmasının 2014 de bildirmesi gerekli asgari işçiliği ne kadar olmalıdır?
Böyle bir oran yoksa asgari işçilik neye göre incelenecektir?
Saygılar

Asgari işçilik oranlarına ilişkin listede mobilya imalatına ilişkin bir hüküm bulunmamakta, hüküm bulunmayan haller için Sosyal Güvenlik Kurumu Asgari İşçilik Tespit Komisyonunca Belirlenen Çeşitli İşkollarına Ait Asgari İşçilik Oranlarını Gösterir Tebliğ'in 'Listede oranları bulunmayan işler' başlıklı 5 inci maddesinde (1) Bu Tebliğ eki listede asgari işçilik oranı bulunmayan işler ile İdarece akreditif bedeli ödenmek ya da ihale bedeli dışında kısmen veya tamamen malzeme verilmek suretiyle yaptırılan işlere ait asgari işçilik oranları, Komisyonca tespit edilecektir. Ayrıca, oranı belli olmayan işler hakkında Üniteler veya Meslek Mensupları ya da Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılacak işlemlerde, listede benzer bir iş için belirlenmiş olan oran dikkate alınamayacağı gibi, daha önce Asgari İşçilik Tespit Komisyonunca başka bir işyerinde yapılan iş dolayısıyla belirlenmiş olan oran da dikkate alınamayacaktır." hükmü yer almaktadır.

Yani öncelikle mobilya imalatında uygulanacak asgari işçilik oranı belirlenecek, sonrasında denetimler başlayacaktır.