fonradar

Mobilya Yaptırma Ve Alınan Mobilya Malz Yansıtılması Hesap Kodları

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
ABC Ltd firması mobilya siparişleri alıyor ve bu mobilyaları XYZ Ltd firmasına yaptırıyor
Mobilyaları yaptırırken ABC Ltd firması bazı mobilya mağazalarını imalat hammaddelerini (Sünger, Kumaş vs) kendi alıyor ve aynı bedelle mobilyaları imal eden XYZ Ltd ye devrediyor
Bu durumda ABC Ltd firması mobilya üretim hammadde malzemelerini aldığında hangi hesaba kaydetmeli ve hemen kendisi aynı bedelle XYZ Ltd firmasına yansıttığında hangi hesabı kullanmalıdır
Not: Burada mobilya imalatının yaptırıldığı XYZ firmasına kar amacı olmadan imalatta kullanılan malzemeler birebir yansıtılıyor
Teşekkürler

1. Firmanın ana faaliyet konusunda mobilya imalatı ve satışı varmıdır.
2. XYZ Ltd. ye fatura olarak mı kesiyor İrsaliyeli sevk mi yapıyor.
3. ABC Ltd. Şti. Yaptırdığı mobilyaları kendine Demirbaş mı yapacak yoksa satacak mı?

Soruların cevabını verme imkanınız varmıdır.

1- Her iki firmada da mobilya faaliyeti imalat dahil var
2- Faturalı gelen örneğin 100 TL süngeri yine 100 TL ye imalat yapan XYZ ltd firmasına fatura ile devrediyor, İmalat bitince mobilyalar XYZ firmasından ABC firmasına faturalanıyor ABC firmasıda siparişi aldığı firmaya satışını yapıyor yani aslında ABC firması ticari mal alıp satıyor sadece ticari malı yaptırıyor ve imalatta kullanılan malzemeleride kendi alıp XYZ firmasına devrediyor
3- Satıyor
Ben şöyle düşündüm gelen imalat malzemelerini 157 hesaba alıp borç kaydedip tekrar fatura ile aynı bedelle devrinde ise 157 hesabı alacak yaparak kapatmak çünkü kar amaçlı işlem değil
Teşekkürler

Teşekkür Ederim Seyhan Bey,
Hammadde Alış Kaydı,

--------------
150(b)
191(b)
320(a)
--------------

Hammadde Satış Kaydı

-------------
120(b)
600(a)
391(a)
---------
153(b)
150(a)
----------

Üretim sonrası Geri alış Kaydı
------------
153(b)
191(b)
320(a)
-----------

Eğer üretimden geldikten sonra direk satılmıyor ve üzerinde değişiklik yapılacaksa 150'ye alınması gerekmektedir.

müşteriye Satış Kaydı

------------
120(b)
600(a)
391(a)
-------------

Eğer Fason olsaydı Fatura kesmeyim Sadece irsaliye ile gönderip irslaiyenin üzerine Fason işlem görmesi için gönderilmiş olsaydı devir kaydı şu şekilde oalcaktı

-------------------
710(b)
150(a)
------------------

Fason üretim sonrası geliş kaydıda

----------
151(b)
711(a)
----------
Üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan satacaksanız 152'ye direk alabilirdiniz.

Üstat hammadde alım kaydı o zaman direk 153 e alınmalı çünkü zaten hemen aynı gün devri yapılıyor
Ayrıca bu hammadde devri bir ticari kazanç değil bu sebepten 157 hesap kullanılsa nasıl olur uygun olmaz mı?
Teşekkürler

157 Hesap Uygun olmaz, O biraz daha hurda yada malzeme ile birlikte gelen bobinler için kullanılıyor. TDHP'nında ticari kazanç'a bakmak doğru olmaz.150 Üretim yapmak amacıyla aldığınız hammadeleri, 153 ise Üzerinde değişiklik yapmadan direk satılan ürünleri ifade etmekte.
İlk önce 150'ye alıyoruz Çünkü aldığımız malzemenin tamamını mı Göndereceğiz bir kısmını kendimiz mi üreteceğiz bilmiyoruz. Sattıktan sonra sattığımız kısım kadarını 150 den 153'e virmanlıyoruz. Çünkü üzerinde değişiklik yapmadık aldığımız gibi sattık.