fonradar

Motorlu Taşıtlar Vergisi Muhasebe Kaydı

talcid

Katkı Sunan Üye
oto alım satımı yapan firmanın araçları için ödediği mtv vergisinin muhasebe kaydı nedir birde normal bir firmanının mtv için ödediği tutarın muhasebe kaydı nasıldır

MTV Muhasebe kaydı;

--------------------------/-----------------------------------------
770 Vergi Resim ve Harçlar
770.xx Motorlu Taşıt Vergisi
770.xx.xxx ........ Plakalı Araç Mtv (B) 100,00
100-102 Kasa yada Bankalar (A) 100,00
-------------------------/--------------------------------------------
.... Plakalı araç Mtv ödemesi

şeklinde olmalıdır.

Neden maliyet değil de masraf?

Firma oto alım satımı yapıyor. Aktifinde kayıtlı otoları bir fiyata alıyor sonra onla ilgili masraflar yapıyor , sonra satıyor. Bir yıldan fazla kalırsa belki masraf olması daha mantıklı olabilir.

nguroy' Alıntı:
Neden maliyet değil de masraf?

Firma oto alım satımı yapıyor. Aktifinde kayıtlı otoları bir fiyata alıyor sonra onla ilgili masraflar yapıyor , sonra satıyor. Bir yıldan fazla kalırsa belki masraf olması daha mantıklı olabilir.

Rica etsem maliyet olarak düşünmenizin nedenini biraz açıklar mısınız ?

Merhabalar Sayın Gökhan64;

Anlatmaya çalıştığınız olay net değil. Benim çıkarmış olduğum anlam ise. Oto alım satım işi ile uğraşan bir şirket aktifinde yer aln ticari mal niteliğinde olmayan aracı için mtv ödüyor.

Bu aracın türüne göre (binek veya ticari oluşuna göre) ve tabii ki faaliyet konusu kapsamında 740-760-770 hs.larda değerlendirilmeli ve binek oto için ise kkeg olarak dikkate alınmalıdır, diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

mtv

Dikkat, binek otolara ait mtv leri kanunen kabul edilmeyen giderdir.

197 sayılı MTV kanunu
İDER KAYDEDİLMEME HALİ :

Madde 14 - Bu Kanuna bağlı (I), (III) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez.

Ancak II sayılı tarifedeki araçların mtv leri gider kaydedilebilir.
Buna göre muhasebeleştirmelisiniz.

Sayın nguroy ile aynı fikirdeyim..

Oto alım satımı yapan bir firma için ticari mal niteliğindeki araçlarına ödediği MTV nin "Genel Yönetim Gideri" nden daha ziyade malın maliyetini artırıcı nitelikte olduğunu düşünüyorum...

değerli meslektaşlarım,

işletme mademki oto alım satımı ile iştigal ediyor,satacağı araçları neden ticari mallar hesabına almıyor ?
neden aktifinde taşıtlar hesabında izliyor. işletme oto alım satımını gayrı resmi mi yapıyor.?
aktife kaydedilen araçlar genelde işletmede kullanılmak için alınır.satmak için değil.o takdirde de mtv kkeg olur.

mehmet kaya

Evet taşıtları Ticari mallar hesabında mı yoksa taşıtlar hesabın da mı izlediğini sormadık ya da soru da bu konu belirtilmemiş...
Ancak ben ticari mallar hesabında izlendiğini düşünerek konuyu değerlendirdim..

Sorunun soruluş biçimine bakarsak bu firmanın iştigal mevzuunun oto alım satımı olduğu açıktır. Aksi takdirde soru yanlıştır.
Esas faaliyet konusu oto alım satımı olduğuna göre satılmak üzere alınan otolar 153 hesaba kayıt edilmelidir.
153 hesap "Herhangi bir değişikliğe tabi tutulmadan satmak amacı ile işletmeye alınan ticari mallar (emtia) ve benzeri kalemler bu hesapta yer alır. " diye tarif edilmektedir.
Malın alımı ile ilgili katlanılan tüm maliyetler mal bedeline dahil edilir.
Ayrıca 153 hesapdaki miktarlar da şirketin aktifleri arasında kabul edilir.
Kendi kullanımı için binek otosu alıyorsa firma o zaman 254 hesap kullanılır ve tabii mtv indirimi kabul edilmez.

Merhaba,

Bu arada anlayamadığım bir konu var.. Ticari mallarda duran ve henüz trafiğe tescil edilmemiş araçlar için neden MTV doğsun ki?

Sn. Kurdoğlu,

Sanırım firma 2, el oto alım satımı yapıyor . Eğer bir üretici firma bayiii ise yani 0 araç ise zaten durum daha farklı oluyor.
Sorunuz önemli bir noktaya değinmiş.
(O) araç satan bayilerde deneyimi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

Ynt: Motorlu Taşıtlar Vergisi Muhasebe Kaydı

merhabalar, biz sıfır oto alım satımı ile uğraşıyoruz. sıfır araç satışı yaparken müşterinin ödemesi gereken mtv müşteriden tahsil edip onun adına biz ödüyoruz.
örneğin araç bedeli 30.000,00ytl +400 ytl mtv diyelim müşteri bunun tamamını bizim banka hesabımıza yatırıyor 30.400,00ytl kesilen fatura;30.000,00 ytl müşterinn carisi 400 alacaklı kalıyor.
müşteri adına ödediğimiz mtv makbuzunu şu şekilde işlersek problem olurmu?

153 tic mal. 400

120 müşteri 400

bu şekilde hem müşteri carisi kapanmış olacak hemde mtv yi malın maliyetine atmış olcaz??

saygılarımla