fonradar

Motorsiklet alımında muhasebe kaydı.?

şirket adına alınan motorsikleti nasıl kaydedebilirim.Kdv sini indirim konusu yapmadan binek araç gibi fatura toplamını mı 254 e atacağım? peki ÖTV yi nereye yazacağım. rica etsem bana bu konuda yardımcı olursanız tşk ederim.

araç bedeli; 36.817,03
ötv:9.940,60
kdv:8.416,37
fatura toplamı:55.174,00

Ynt: motorsiklet alımı

Bu motosikletinin fiyatı 55.174,00 tl mi??

Motosiklet bedeli ve ötv'yi 254 hs.
Kdv'yi 191 hs. yazabilirsiniz.

Merhaba,

55.174 tutarındaki bir motorsiklet iş için kullanılamaz tahmin ediyorum. Firmanın Faaliyet gösterdiği sektöre has bir özellik yoksa ( kurye şirketi vb) gibi;

Faaliyet döngüsü içerisinde kullanılmasının bir mantığı yok ise ne KDV'si indirim konusu yapılmalıdır, nede motorsikletin kendisi için amortisman ayrılarak kurumlar vergisi uygulamalarında maliyet düşürücü unsur olarak kullanılmalıdır.

Büyük ihtimalle ya ortağın kendisi veya çocuğuna alınmış bir motorsiklettir diye düşünüyorum.

Hatta biraz daha ileri götürürsek; firmada dağıtılmamış kar varsa; ortağın özel harcamaları için çekilmiş bir fon olarak değerledirilip örtülü sermaye kapsamına bile ele alınabilir.

Saygılarımla,

işin ana mahiyeti gereği motorsiklet kullanımı gerektirmeyen bir firma kdv yi indirmiyorum ama inş. yanılmam .yararlanacağım bir tebliğ varmıdır acaba?

Ynt: Motorsiklet alımında muhasebe kaydı.?

işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgisi yoksa, keyfiyetten alınmışsa ne tutarı nede kdvsi indirim konusu olmaz.

Ancak bazı fast-food yemek firmalarının, yemek servisini motosiklet ile yapmaları, işin mahiyeti gereği söz konusu olduğundan alınan motosiklet alımı ve kdvsi indirim konusu yapılabilinir. Onun haricinde ana faaliyet konusu ile ilgisi bulunmayan bir taşıtın ne tutarı ne de kdvsi indirim konusu yapılamaz.

kdv yazılamazdan kasıt kdv maliyete atılıyor değilmi..binek oto gibi

kuryeye alın 2.el motorsikletin kdv si ne olacak peki?sadece noter devirsözleşmesi var ve orda motorun değeri 500 tl görünüyor?

Merhaba,

Burada KDV yok, Gider pusulası ile kayıtlara alınması gerekir. Stopaj ayrılmayacak.

saygılarımla,