Muayene ve tedavi hakkından faydalanacak olanlar

Üyelik
1 Kas 2010
Mesajlar
42
merhaba
arkadaşımın babası sigorta emeklisi
ve geçen hafta vefat etti.

vefat eden kişinin, sigortasından eşi ve çocukları yararlanmaya devam edebilirlermi

sigortaya sorduklarında ise 3 ay sonra yararlanabilecklerini söylemişler

ve aynı zamanda ölüm aylığı nasıl alabilirler. ölüm aylığı almak için nereye hangi evrakla başvurmaları gerekir.

vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum
 
Üyelik
12 Eyl 2005
Mesajlar
866
Konum
İstanbul
Ynt: Muayene ve tedavi hakkından faydalanacak olanlar

Sigortalının eşi ve çocukları hak sahibidir.
Eş: Sigortalının ölümü ile dul kalan eşe aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalı ile arasında Medeni Kanuna uygun olarak evlilik bağının bulunması gerekmektedir. Dul eş evlenir ise hak sahipliği kalkar.
Erkek çocuklar: Erkek çocuklara aylık bağlanabilmesi, öğrenci değilse 18, orta öğrenim yapılması halinde 20, yüksek öğrenim yapılması halinde 25 yaşını doldurmamış olması şartına bağlıdır. 18 yaşını , orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurduğu, bu yaşları doldurmadan önce öğrencilik niteliğinin kaybedildiği tarihi takip eden dönem başında aylığı kesilir. Aylığı bu yaşları doldurmadan önce kesilen erkek çocukların yeniden öğrenime başlamaları halinde, öğrencilik belgesi ile birlikte yazılı başvuruları gerekir..
Kız çocuklar: Kız çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi; bunların evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanması veya dul kalması, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi bir işte çalışmaması ve bu kuruluşlardan dolayı gelir veya aylık almaması koşullarına bağlıdır.
Ölüm aylığı talep belgesinin örneği Kurumca hazırlanmış olup, hak sahiplerinin Tahsis Talep Beyan ve Taahhüt Belgesi ile bulunduğunuz ildeki SGK?na başvuru yapmanız gerekmektedir. Söz konusu belgeye, hak sahiplerinin nüfus müdürlüğünden alacakları sigortalının ölüm tarihini ve aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği eklenir.
Ölen emekli, maaşını aylık olarak alıyor ise gelecek aydan, 3 aylık halinde alıyor ise gelecek 3 aylık dönemin başlangıcından itibaren hak sahiplerine ölüm maaşı bağlanır.
Ayrıca gerekli şartları taşımaları halinde sağlık yardımı almaya da devam ederler.
 
Üst