fonradar

Müdürün Argo Konuşması Ve Yapılacak İşlemler

Merhaba arkadaşlar. Kamu kurumunda 657'e tabi ve müdür olan zat, kadın erkek farketmeden argo kelimelerle konuşuyor. (Örn:Kullandığı kelimeler: pezevenk, şerefsiz ... bir kadın arkadaşa da aynen şu cümleyi kurmuş 'Kadın dediğin oruspuluğuda bilecek ama yapmayacak' ). Ben aynı kamu kurumunda taşeron işçisiyim. Şikayet için nasıl bir yol izlemem gerek ayrıca kanıtlandığında yaptırım ne olur?

Memur,işci,işveren farketmez,kimsenin bu tür sözler sarfetmeye Hakkı yoktur,olamaz.
Burada önemli olan hukuk çerçevesinde ispat meselesidir,ispatı mümkün ise gereği 657 sayılı kanunun 125 ci maddesi kapsamında yapılır ve bu tür konularda şikayetçi ve şahitler müştereken haraket ederse daha iyi olur,tabi memuru şikayet etmenin bir usülü vardır(bu noktayı bilmiyorum.

önemli olan boşa kürek sallamamak. Eğer yaptığımız şikayet ispatlanır( yaklaşık bu tarz söylemlere maruz kalan 5 kişi var) ise bunun yaptırımı sadece kınamamı olur. Eğer bundan ibaretse, bizi işten atmak için her yolu deneyecektir. O yüzden yaptırımı müdürlükten atılma vs. tarzı ağır bir yaptırım mı olur yoksa kınama ile sorşturma geçiştirilir mi? Birde manevi tazminat davası açma hakkımız olur mu?

en başta , müdürünüzün bu şekilde sözler sarfettiğine dair şahitlik edecekmidir bahsettiğiniz bayan memur ve diğer çalışma arkadaşlarınız ?

Bu olay kınama cezasında kalmaz,657 ve uygulamaları hk.bilgi sahibi değilim ama daha üst ceza olabilir,tam ne olur şahsen bilmiyorum,muhtemelen hem ceza,hemde görev yeri değişikliği olur,olmalı diye düşünüyorum.

D - Kademe ilerlemesinin durdurulması :Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
l) Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek,

E - Devlet memurluğundan çıkarma : Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarmaktır.
g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,

Bunlardan hangisine dahil olur açıkçası bilmiyorum. Yorumlamaya açık biraz.

O yerin en büyük mülki amiri (İlde vali, ilçede kaymakam) izin vermez ise bir şey yapılamaz.

Doğru söylüyorsunuz lakin ispat mümkünse engel yok,mülki amir kasten engellemez,istese de ispat edilen gerçeği zaten örtemez,izin vermem diyemez,der ise bu defa o amir hk.gereği neyse o yapılmalmayacak mı?

Son düzenleme:
Maalesef ülkemizde "hamili kart yakınımdır." meselesi var. Umarım anlatabilmişimdir.