fonradar

Muh-Sgk Düzeltme

didem*

Katkı Sunan Üye
öncelikle merhaba , nisan ayı muh-sgk beyannamesinde düzeltme yapmam gerekiyor , 2 işçinin gün sayıları eksik olmuş dolayısıyla hem sgk hem muhtasar kısmını düzeltmem gerekiyor. nasıl yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum :)

öncelikle merhaba , nisan ayı muh-sgk beyannamesinde düzeltme yapmam gerekiyor , 2 işçinin gün sayıları eksik olmuş dolayısıyla hem sgk hem muhtasar kısmını düzeltmem gerekiyor. nasıl yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum :)
Merhaba düzeltme beyannamesini özel onay ile ek olarak bildireceksiniz ipc kesilir,bildirimi yaptıktan sonra , bağlı bulunduğunuz Sgk kurumunu arayıp onay vermelerini isteyiniz aksi halde şubede beklemede kalır thk fişleriniz oluşmaz.İyi çalışmalar dilerim

Muhtasarda "Sgk Bildirimleri" kısmında ki kutucuğu işaretlemeniz lazım (bu döneme ilişkin diye başlayan).

ilk önce satırlara düzeltilecek 2 kişinin daha önce bildirdiğinizin aynısını yazıp, belgenin mahiyetini "iptal" seçeceksiniz.

Ardından alt satıra yine 2 kişiyi ekleyip bu sefer doğru gün ve ücreti yazacaksınız. Kanun numarası 00000 olacak, eğer nisan bildirgeleriniz teşvikli onaylandıysa belgenin mahiyeti "asıl" olacak. Eğer teşviksiz "00000" kanun numarasında gönderdiyseniz belgenin mahiyeti "ek" olacak.

Asıl ve Ek durumuna göre de cezalar değişir tabii. En son Sgk ile görüşüp bildirgeleri onaylattırırsınız, otomatik onaylanmıyor.