fonradar

Muhasebe Bürosunun Yeni Açılışı

spiderden

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar
muhasebe bürosu açmaya karar verdik ve işlemlere başladık
bir de büro kiraladık
kiranın başlangıç tarihi 01.11.2008
ancak henüz büromuzun açılışı gerçekleşmedi yani v.d.ne başvurmadık geçici ruhsatımız bu hafta çıkacak
sanırım bizim büronun açılışı v.d.nin olur vermesi 01.12.2008 gibi olacak
bizim büro kiralık bunun stopaj durumu nasıl olacak
mülk sahibi ile 450 net üzerinden anlaştık

yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: muhasebe bürosunun yeni açılışı

Büro açılışını yapabilmeniz için geçici ruhsata ihtiyacınız yok 15.11.2008 tarihine kadar açılışınızı verip kira kontratının damga vergisini ödemeniz lazım.

vergi dairesine açılışınızı geç yapacaksanız bence ona göre kontratı düzeltip kasım ayı kirasınıda elden ödeyin.

Kolay gelsin

sn. aknsbs
kira kontratını 01.11.2008 e yaptık
ancak açılışımız henüz gerçekleşmedi
bi sorun olur mu sizce

Kira kontratınıbaşlangıç tarihinden itibaren 15 gün içinde damga vergisi beyananmesi vermeniz gerekiyor.Daha zamanınız var yani 15.11.2008 tarihine kadar ama bu tarihi geçerseniz beyannameyi geç vermekten dolayı usulsüzlük cezası yersiniz.

Ynt: Muhasebe Bürosunun Yeni Açılışı

Sayın aknsbs;
15.11.08'e kadar 01.11.08 tarihli açılış bildirimini yapabileceklerini yazmışsınız, teoride doğrudur, ancak yasal defterin kullanılmaya başlamadan önce tasdiki zorunludur.

sn.aknsbs
bu 15 gün dolmak üzere ve biz hala ruhsatımızı elimize almadım ismmmo dan
ve vergi dairesine gitmedik açılış için
ben en iyisi mülk sahibime bi kira kontratı daha düzenleteyim yeni tarihli 14.11.2008 kira başlangıcı diye
böyle olunca hem kendi ticari defterimizi onaylatırız hem de damga vergisini vermek için bi 15 gün zamanımız daha olur

spiderden ' Alıntı:
sn.aknsbs
ben en iyisi mülk sahibime bi kira kontratı daha düzenleteyim yeni tarihli 14.11.2008 kira başlangıcı diye
böyle olunca hem kendi ticari defterimizi onaylatırız hem de damga vergisini vermek için bi 15 gün zamanımız daha olur

Vergi dairesine açılış yapmak için ruhsata ihtiyacınız yok en fazla odadan üyelik çıktısı alıyorsunuz o kadar ben sonuçlar açıklandıktan iki üç gün sonra açılışımı yaptım.13.06.2008

Murat Bey Kira kontrat tarihi 01.11.2008 olabilir ama açılış tarihini 10.11.2008 olarak yapabilirler 15.11.2008 tarihi damga vergisi beyananmesi için son tarih.

sn.aknsbs
yanıtlarınız için teşekkür ederim
şimdi elimde sadece geçici ruhsat var odadan aldım asıl ruhsat henüz çıkmadığı için
v.d. başka ne evrak ister
ikametgah nüfus cüzdanı sureti kira kontratı falan
saygılarımla

Eleştirmek için söylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın ama bu konu başlığı enteresan olmuş,
Vergi açılışımı nasıl yaparım, stopajı nasıl bildirmem gerek gibi soruları soran muhasebe bürosu açan biri!!!
Terzi kendi söküğünü dikemez diyelim en iyisi ;D ;D

sibel
evet soruyorum çünkü çok teknik konular
muhasebe bürosu açan biri çeşitli şirketlerde 8 yıldır muhasebe müdürü olarak çalışıyo
haddine olmayan yazıları yazıları yazma istersen

SİBEL ' Alıntı:
Eleştirmek için söylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın ama bu konu başlığı enteresan olmuş,
Vergi açılışımı nasıl yaparım, stopajı nasıl bildirmem gerek gibi soruları soran muhasebe bürosu açan biri!!!
Terzi kendi söküğünü dikemez diyelim en iyisi ;D ;D

:)
bence gayet doğal. Herkesin bir ilki vardır.ilk yaşanan herşeyde problem çıkma olasılığı ve panikleme olabilir.
Ama düzenli sistemli kitap okuma,mevzuat takibi ve araştırmacı bir kişilikle kendini geliştirebilir arkadaşımız.
Geçmiş zamana dönüp birde kendi ilk'imizi hatırlayalım.

aknsbs ' Alıntı:
spiderden ' Alıntı:
sn.aknsbs

Vergi dairesine açılış yapmak için ruhsata ihtiyacınız yok en fazla odadan üyelik çıktısı alıyorsunuz o kadar ben sonuçlar açıklandıktan iki üç gün sonra açılışımı yaptım.13.06.2008

Murat Bey Kira kontrat tarihi 01.11.2008 olabilir ama açılış tarihini 10.11.2008 olarak yapabilirler 15.11.2008 tarihi damga vergisi beyananmesi için son tarih.

Sayın Subaşı;
Damga vergisi beyannamesi hakkındaki uyarınızı zaten anladım, sıkıntı yok..
Benim vurgu yapmak istediğim eğer SMK defteri tasdik edilmedi ise ve geriye dönük işe başlama verilir ise DV beyanından daha çok sıkıntı olur..

Sibel Hanımın terzi örneği de gayet uygun düşmüş işin aslı.. Ancak şirketlerde muhasebe müdürlüğü yaparken özelikle bu tür uygulamalardan uzaklaşmak olası.. Ancak VUK ve buna göre yayımlanan tebliğ, sirküler vs. en güvenilir kaynak olmaya devam ediyor..

spiderden ' Alıntı:
sn.aknsbs
yanıtlarınız için teşekkür ederim
şimdi elimde sadece geçici ruhsat var odadan aldım asıl ruhsat henüz çıkmadığı için
v.d. başka ne evrak ister
ikametgah nüfus cüzdanı sureti kira kontratı falan
saygılarımla

Vergi dairesine açılış formunuzu dolduruyorsunuz açılış tarihini geriye doğru atıyorsunuz 10 gün içinde bildirimde bulunma hakkınız var.

İkametgah muhtardan fotoğraflı
Noterden cüzdan sureti
İmza beyannamesi
Kira kontratı fot.
Kira kontratının damga vegisini de ödeyeceksiniz bunun içinde damga vergisi beyananmesi düzenleyip vereceksiniz.
Geçici ruhsatın fotopisini verebilirsiniz bazıları istiyor bazı daireler istemiyorlar.

Kolay gelsin

Vergi dairesine açılış formunuzu dolduruyorsunuz açılış tarihini geriye doğru atıyorsunuz 10 gün içinde bildirimde bulunma hakkınız var.

maddenin eski şekli:
işe başlama bildirimleri,işe başlama tarihinden önce yapılırdı.Ancak şimdi;

VUK
Madde 168- Bildirmeler aşağıda yazılı süre içinde yapılır:
1. [1]Gerçek kişilerde işe başlama bildirimleri, işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde
Kira kontratının damga vegisini de ödeyeceksiniz bunun içinde damga vergisi beyananmesi düzenleyip vereceksiniz.

Ayrıca kira kontratı ile ilgili;
Ancak bu tip uygulamalarda beyan vermeye gerek bulunmamaktadır.dv beyanı verilmek isteniyorsa,dv mükellefiyetliği tesis ettirilmelidir.Bu iş için gerek yoktur.Tek başına alınan DV olarak dairede hesaplanıp,ödemesi yaptırılır.

Serpil hanım birinci konunun benim yazdığımdan ne farkı var anlayamadım bende aynı şeyi söylemişim zaten

İkincisi kira kontratı ile ilgili damga vergisi beyananmesi vermeniz gerekiyor 15 gün içinde .

Aslında yazdıklarım gayet açık ama yine söyleyeyim.

Ben bugün diyelim 14.11.2008 de fiilen işe başladım.
maddenin eski şekline bakarsak,14.11.2008 den önce işe başlamamı vd.vermiş olmalıydım.

ama maddenin bugünkü şekline bakarsak;
14.11.2008 den başlamak üzere 10 gün içinde işe başlama bildirimimi verme sürem var.

Diğer 2.konu ise;
Damga vergisi 2 şekilde ödenir.
1.Beyan verme yoluyla,
2.süreksiz olanlarda,tek başına alınan dv olarak memur tarafından hesaplanıp ödemesi istenir.
işe başlamalarda dv mükellefiyetliği kısmı işaretlenmemişse,2.söylediğim yol uygulanır.

Serpil hanım birinci konuda bende aynı şeyi yazmışım zaten farklı bir şey yokki

İkincisi damga vergisi beyannamesini doldurmadan vergi dairesine giderseniz elinize beyannameyi verip doldurtuyorlar memurların hesaplayıp alması diye bir şey yok belki sizin oralarda memur kendisi dolduruyordur

Diyelimki 15 gün içinde beyanname verme mecburiyetimiz yok neden o zaman geç verdiğimiz zaman beyananmeyi veya vermediğimiz zaman beyanname vermemekten dolayı usulsüzlük cezası kesiliyor.

Vergi dairesine açılış formunuzu dolduruyorsunuz açılış tarihini geriye doğru atıyorsunuz
siz yukarda yazınızda açılış tarihini geriye doğru atın.demişsiniz ondan dolayı ben böyle bir uyarıda bulundum.

DV Mükellefiyetliğiniz açıksa ,işleminiz varsa beyan vermeniz tabiki gerekir.vermeniz gerektiği halde vermezseniz,tabiki usulsüzlük keserler.ama işlem yoksa dv beyanı vermeyede gerek yoktur.

memurların hesaplayıp alması diye bir şey yok belki sizin oralarda memur kendisi dolduruyordur

bu cümleniz oldukça alaylı ve kaba..Ben bizim oralar diye bişey yok TÜRKİYE de yaşıyorum.Sende Türkiyede yaşıyorsan 4047 tek başına alınan damga vergisi diye bir kavram var.bilmen lazım.

bu konu ile ilgili başka benim yazacağım birşey yoktur.

Yanlış anladıysanız özür dilerim kabalık etmek istemedim alayada almadım eğer vergi dairesi küçükse işleri azsa memurlar kendileri dolduruyorlar beyannameyi demek istediğim budur.

aknsbs ' Alıntı:
Yanlış anladıysanız özür dilerim kabalık etmek istemedim alayada almadım eğer vergi dairesi küçükse işleri azsa memurlar kendileri dolduruyorlar beyannameyi demek istediğim budur.

benimde amacım seni üzmek değildi, :)
iyi çalışmalar