fonradar

Muhasebe Defter Devirleri Hk.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba,
Muhasebeci devir işlemlerinde genel hatları ile nasıl bir süreç izlenmelidir.?

Şöyleki : 2014 döneminin Mayıs ayından itibaren devir aldığım bir şirketin tek düzen hesap planını oluşturdum. Fakat eski meslek mensubu ana ve detay mizan istememe rağmen 2014/2 Geçici döneminde mizanı göndereceğini söyledi. Geçici döneminde kadarki tüm beyannameleri ve tahakkukları işlediğimi düşünürsek, ilk dört ayın hesap devir bakiyelerini kendi sistemime nasıl aktarmalıyım yada aktarabilirim. Şimdiden Teşekkürler.

Selamlar
İlk dört aylık kayıtları tasdiksiz deftere yazdırsın,defterleri boş olarak size versin,sizde yılbaşından itibaren yeniden giriş yapın.Hem olası hataları görebilir ve gerekirse düzeltme yapabilir,hemde sistem,mizan ve hesap aktarma derdiniz olmayacaktır..Ben olsam böyle yaparım.
Diğer meslek mensubu tahmin ediyorum,eksik kayıtları tamamlamaya çalışma amacıyla 1-2 ay sonrasına göndereceğini söylemiştir.Hiç beklemenize gerek yok.Defteri şu anki haliyle teslim alın,eksik kayıtlar her ne ise,onları da size bildirsin (bankalar,tahsil,tediye,çek vb) siz onları tamamlarsınız.

Bence zaten evrakları doğrumu işledi yanlış mı işledi varmı yokmu bir önceki meslek mensubuna tam güvenmemek gerekir. ilgili fatura ve evrakları isteyin baştan işleyin ama evrak yoğunluğu çok fazla ise 01.04.2014 Tarihine devir fişi fişi atarak başlayın diğer meslek mensubuna'da defteri yazdırıp göndermesini söyleyin. Bu arada Tahsin beyin fikrine de katılıyorum benim söylediklerim alternatif olarak algılayabilirsiniz.

Selamlar
Sayın ugurcadir,sizin tevsiyenizde doğrudur.Evrak yoğunluğu fazla olan firmalarda tekrar kayıtların yapılması çok zahmetli bir iştir.Genelde son mizan üzerinden fiş girişi yapılarak üzerine devamda edilebilir.Ancak bu durumun yarattığı dezavantajlarda vardır.Örneğin olası bir cari hesap mutabakatında ilk 4 aylık kayıtlar elinizin altında olmayacağından gönderilecek dökümlerde ilk 4 aylık kayıtlar görünmeyecektir.Bu durum dahada sıkıntı yaratabilir.Baştan girilmesi belki biraz hamallık olacak ama,en azından bu,1 kere yapılır,sonrasında rahat edilir.

Eğer hukuki bir sorun oluşur ise ilk 4 aydan eski SMMM sorumlu tutulması açısından dökülerek defter teslimi gerekir. Örn; kayıtlar ile kdv beyanı arasında fark olabilir.

Selamlar
Sayın ugurcadir,sizin tevsiyenizde doğrudur.Evrak yoğunluğu fazla olan firmalarda tekrar kayıtların yapılması çok zahmetli bir iştir.Genelde son mizan üzerinden fiş girişi yapılarak üzerine devamda edilebilir.Ancak bu durumun yarattığı dezavantajlarda vardır.Örneğin olası bir cari hesap mutabakatında ilk 4 aylık kayıtlar elinizin altında olmayacağından gönderilecek dökümlerde ilk 4 aylık kayıtlar görünmeyecektir.Bu durum dahada sıkıntı yaratabilir.Baştan girilmesi belki biraz hamallık olacak ama,en azından bu,1 kere yapılır,sonrasında rahat edilir.

Merhaba Tahsin Bey,
Yeni bir müşteri geldi. Eski meslek mensubunun hesap planı hoşuma gitmedi. Bende tüm kayıtları baştan gireceğim. ancak açılış fişini devrettiği gibi alt hesaplarla işleyip 02.01.2014'e düzgün alt hesaplara devir mi yapayım yoksa direkt yeni hesaplara mı devredeyim? Tam emin olamadım da ... fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şöyle ki;
------------01.01.2014 ------------
120.01 ABC Reklam Ltd.
360.1.001 Kira Stopajı
Bu onların yaptığı devir.
------------ ///// ------------------

Ben yapacak olursam
-----------01.01.2014----------------
120.01 YURTİÇİ TİCARİ ALACAKLAR
120.01.A001 ABC Reklam Ltd.Şti.

360.01 MUHTASAR VERGİ ÖDEMELERİ
360.01.041 Kira Stopajı Kesintileri
--------/////----------------

Direkt benim hesap planıyla mı başlayayım yoksa 02.01.2014'e devir kaydı girip;
-----------02.01.2014------------
360.1.001 kira stopajı
360.01.041 Kira Stopajı Kesintileri
-------/////-----------------------

Selamlar Sn.sercanaktas,
Dönem sonu kapanış fişinin akabinde dönem sonu açılış fişlerinde değişmeyecek olan hesap ANA KEBİR HESABI'dır.Tali hesaplarda istediğiniz şekilde düzenleme yapabilirsiniz.
Şayet ana hesaplarda hatalı devretmişse,örneğin 226 olması gereken hesap 126 olarak kaydedilmişse,siz açılış fişinde yine 126 kullanmalı,fakat daha sonra devir kaydı yaparak 226 hesabına virmanlamalısınız.
Açılış fişinde Ana hesap kodunu değiştirmeden tali hesapları istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz.
Saygılar

Selamlar Sn.sercanaktas,
Dönem sonu kapanış fişinin akabinde dönem sonu açılış fişlerinde değişmeyecek olan hesap ANA KEBİR HESABI'dır.Tali hesaplarda istediğiniz şekilde düzenleme yapabilirsiniz.
Şayet ana hesaplarda hatalı devretmişse,örneğin 226 olması gereken hesap 126 olarak kaydedilmişse,siz açılış fişinde yine 126 kullanmalı,fakat daha sonra devir kaydı yaparak 226 hesabına virmanlamalısınız.
Açılış fişinde Ana hesap kodunu değiştirmeden tali hesapları istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz.
Saygılar

Emeğinize sağlık. Eliniz kolunuz dert görmesin. Zahmet edip cevap yazmışsınız. Sağolunuz. İyi akşamlar dilerim. Hayırlı ramazanlar şimdiden.

Selamlar

evet Tahsin bey 1 kere hammallık yapılıp girilmesi doğru olandır. 01.04.2014 açılış fişi girdiğinden dolayı ama mutabakatlarda sıkıntı çıkmayacaktır.