fonradar

Muhasebe Kaydı (Kontörlü Kart Satışları)

kontörlü kart alış ve satışlarındaki muhasebe kaydı konusunda bir örnek rica ediyorum.

KDV kanunun 85. maddesine göre kontörlü kart satışları özel matrah şekline tabidir.
alış ve satışlarda iç yüzde uygulamasımı yapılacak.
Konu ile ilgili bir örnek muhasebe kaydı olan arkadaşların yardımları için teşekkürler.

Sayın G.OKTAY,

Kontörlü kartın maliyeti, kart bedeli+191+(391-191)+ÖİV kalemlerinden oluşur. Bu rakamları toplayarak malın alış bedelini bulacaksınız.

Örnek kayıt ise şöyledir.

---------------- / / ------------------
(B)153-.... 100'lük Kontör Kart Alışları .........YTL
(A)320-.... 100'lük Kontör Kart Alışları .........YTL
---------------- / / ------------------

Alış ve satışlarda KDV hesaplanmayacaktır.

Selamlar...

slm

aynı bir sorun var bendede; şimdi biz özel bir firmadan bir askeriyenin içinde ihaleyi altık. Bu firma bize telefon görüşmesi faturası kesiyor.
örnek :
uzun mesafe tel görüşeme bedeli .......5.666,99

öiv .....................%15 850,05
kdv ........................%18 1.020,06
toplam ...............................................7.537,10

birinci sorum: ben askerlere yazar kasadan kdv 18 olan kontürlü telefon görüşemsi bedeli olarak fiş kesiyorum.Bunda bir yalnışlık yok diye düşünüyorum.
2 sorum: bu gelen faturadaki öiv bana ait değil ben onla ilgili öiv ile ilgili bir beyanname vermeyecem . Yalnız defterime işlerken bu 850 ytl benden alındığı için ben bunu giderime dahil edecem m?
yani benim defter kaydım aşağıdaki gibimi olacak

740. hizmet alımı diyelim 5666,99
740 hizmet alımı 850,05
191 kdv 1020,06
100 kasa olsun ....................7537,10

merhaba canan
evet yaptığınız muhasebe kaydı doğrudur. ÖTV direk kullandığınız gider kalemine dahil edebilirsiniz.

bir yanlışlık olmasın...Ö İ V mi Ö T V mi? Ö İ V gider olamaz.. öTV ile konunun ilgisi yok..