resim

Muhasebe Tanımı Ve Eksiklikleri

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
216
Konum
DİYARBAKIR
Muhasebe Bilim dalı olarak tanımlanıyor ama her bilim dalına baktığımızda yardımcı bilim dalları da yanında sıralıyoruz .tarih biliminde en az 10 tane yardımcı bilim dalları var .
bizim meslekte böyle bir imkan yok muhasebede dönemsellik ilkesi var bu ilke gereği bizde tarih biliminden yararlanma imkanımızın olması gerekiyor .muhasebenin bir yardımcı bilim dalı olarak tarih biliminide içerisine alması gerekiyor . yani yardımcı bilim dalı olarak ilk olrak tarih bilimini yardımcı bilim dalı olarak tanımlaması lazım .
 

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
216
Konum
DİYARBAKIR
muhasebe neden hep kendi kendine standart belirliyor türkiye muhasebe standartları, uluslararası standartlar ,diğer bilim dalları ne muhasebeyi kabul ediyor ne de muhasebe diğer bilim dallarını ne zaman bu bilim dalları muhasebeyi kabul ederse o zaman standartları yayınlasınlar bizlerde öğrenelim yoksa eksik bir şeyler kalıyor ,tam olmuyor kendimizi mi kandıralım .
 

tancam

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
Üyelik
23 Ara 2016
Mesajlar
332
Konum
istanbul
Bir kere muhasebe mesleği bir bilim midir,önce onun cevabını vermek lazım,el cevap hayır asla.Muhasebe bilime tamamen zıt bir meslektir ve bu meslek asla insanın zihnin açmaz tam aksine onun ufkunu daraltır köreltir hayatını monotonlaştırır.Muhasebe demek 4 işlemi işverenin istediği şekilde uygulamak işi kitabına uydurmak işçi,işveren ve devlet arasında köprü kurup kimseyi memnun edemeden toplumun nefretini celbetmektir.
 
Üyelik
31 Ağu 2015
Mesajlar
21
Konum
istanbul
sayın tancam neden vergi dairesi mükellef arasında bir köprü ihtiyacı duymuş ?
İş yükünü azaltmak için.

Vergi toplamak devletin işi. SMMM'ler bugün esas olarak vergi topluyor, mükellef de ödüyor. Devlet bir sorun görürse "sen şöyle geç, sana bir bakalım" diyor.

"Müşavirlik ne peki?" diye soracağınızı tahmin ediyorum:

Muhasebe bilim değildir. Bilgi sistemidir. Ortada anlaşılması güç, karmaşık ve tam manada hazmedilerek öğrenilmesi bir ömür süren (ve hatta bitmeyen) bilgiler dizini var.
Müşavir bu bilgiyi alıp, satıyor.

Ortada bilim yok. Yaratıcılık yok. Kanunlar ve çerçeveleri belli, insanlar buna uymak zorunda ve devlet bunu SMMM'lere, YMM'lere yaptırıyor.

Bu arada gelişen teknoloji ile birlikte vergi dairesinin mükellefle arasında köprü kurma ihtiyacı günden güne azalıyor. Şuan sıradan bir serbest meslek mükellefi, bir SMMM'ye ihtiyaç duymadan tüm işlerini kendisi yapabilir durumda.

Denetim konusu bilime belki çok az yakın olabilir. Çünkü yöntemler ve deneyler kullanıyor. Ancak bir bilim olabilmesi için ortaya çıkan denetim görüşünün bir yasa yaratması gerekir.
Böyle bir şey söz konusu olmadığı da malumunuz.
Olumsuz görüş bildiren bir denetim raporuna rastlamamış neslin çocuklarıyız.

Ek bilgi:
Hukuk da bir bilim değildir. Hukukçu, araştırmaları sonucu ortaya bir kanun koyamaz. Siyasetçi koyar.
 
Üst