fonradar

Muhasebeci Fıkraları

gcatar

Katkı Sunan Üye
İlk fıkra benden ;D

Bir matematikçi, bir muhasebeci ve bir ekonomist aynı işe baş vururlar. Görüşmeci matematikçiye sorar:
- ?iki kere iki kaç eder??.
Matematikçi cevap verir:
- ?Dört!?.
Görüşmeci sorar:
- ?Kesin dört mü?
Matematikçi kendinden emin cevaplar:
- ?Evet, kesin dört!?
Matematikçi çıkar ve ekonomist odaya girer. Bu sefer görüşmeci aynı soruyu ekonomiste yöneltir. Ekonomist yanıtlar:
- ?Ortalama dört eder, yüzde 10 aşağıya veya yukarı oynayabilir, ama ortalama dört eder!?.
Ekonomistte de çıkar, muhasebeci odaya girer, aynı soru ona da sorulur.
Muhasebeci ayağa kalkar, kapıyı kilitler, panjurları indirir ve görüşmeciye yaklaşarak sorar:
- ?Kaç etsin istersiniz?

Ynt: Muhasebeci Fıkraları

Mali müşavire sormuşlar:
>
> "Bir daha dünyaya gelirsen hangi işi yapmak istersin?"
>
> "İmamlık" demiş.
>
> Nedenini sorduklarında:
>
> "Mevzuat hep aynı, hiç değişmiyor." :)

Bayan muhasebeciyle evlenmek gibi bir hata yapmış olan koca karısına dedi ki;

-Karıcığım , bak evleneli bir sene oldu artık bir bebeğimiz olsun istiyorum ne dersin?
-Haklısın ama şimdi bir bebeğimiz olmasına karar verirsek dur bakayım doğum ne zamana denk gelir....? Olmaz kesinlikle olmaz . Doğum Aralıkta olursa mahvolurum defter tasdikleri var . Mutlaka büroda olmam lazım.
-O zaman bir dahaki ay denersek.
-Ya öğrenemedin şu işi bir türlü Doğum ocak olursa yandım demektir. Tam bu yılın hesaplarını kapatma dönemi, bir de üç aylık muhtasarlar deli misin?
-E sonraki ay ?
-Yok olmaz ,Geçici vergi dönemi.
-Doğum mart'ta olsa .
-Olllduuu, tam gelir vergisi döneminde dokuz doğururken bir de çocuk doğururuz on olur değil mi?
-E nisan?
-Kurumlar Vergisi-üç aylık muhtasar
-Yavv
-Mayıs?
-Yine tutturamadın, Geçici vergiler var yine ...
-Haziran 'da doğum yaparsan peki?
- Bak o olabilir işte ama Temmuz da tam bebeğin en önemli bakım zamanlarına yine muhtasar dönemi denk geliyor..
-Tamamm yaaa yapma o zaman bebek falan.. Her ay dolusun . Tıbbın ilerlemesini bekleyelim bari Ben doğururum başka çare yok...

Bir papaz ile maliyeci aynı gün ölürler;
papaz cehenneme gider, maliyeci ise cennete...

Papazın itirazı vardır:

"Ben 60 yıldır, insanların doğru yola, Tanrı yoluna gitmeleri için günde kaç kere dua ettim! Ya bu maliyeci ne yaptı? Beni cehenneme, onu cennete nasıl koyuyorsunuz?"

Cevap gelmiş:

"Öyle deme, öyle deme" Sen ne zaman kilisede vaaz versen cemaat uyurdu... Ama bu maliyeci ne zaman bir yere gidip defterlere baksa, herkes bildiği, bilmediği bütün duaları okur Allah'a yalvarırdı!"

Alıntı

Bizim Temel uluslararası ekonomi toplantısına katılır... Devletin topladığı vergi dağılımını tartışırlar... Konuşmacılardan biri Amerikalı, biri Avrupalı, biri de Temel.. Ortaya bir fikir atılır... Halktan toplanan vergiler nasıl dağılım yapılacak. Amerikan vatandaşı söz alır:
-Bizim Amerika?da önce yere bir çizgi çizeriz ve sonra topladığımız vergileri havaya atarız... Çizginin soluna düşen paraları halka hizmet olarak geri veririz, sağ tarafta kalan devlete kalır, yatırım yaparız...
Derken Avrupalı söz alır ve:
- Bizim Avrupa?da başka ama ona benzer bir uygulama yaparız... Önce yere bir daire çizeriz... Halktan toplanan vergileri havaya atarız. Dairenin dışında kalan halka hizmet olarak geri döner, dairenin içine düşenleri devlet harcamalarına kullanırız...
Sıra bizim Temel?e gelir ve başlar anlatmaya:
-Ula uşaklar ne güzel anlattunuz. Keşke bizda sizun çirkefluklerunuzi değil da habu çalışkanluğunuzi alsak... İnanun bizum öyle bir uygulamamız yok... Bizde daha kısa oluyi... Bi kere öyle yere çizgi çizmezuk... Bizde hükümet halktan toplar vergileri... Atar havaya. Yere düşenleri kendilerine harcama yaparlar... Havaya kalanlar halka hizmet olarak geri döner...

Alıntı

Alıntı

Büyük bir işletmede bir muhasebeci varmış.Tabii işletmede başka çalışanlar da var. Zannediyorum o diğer çalışanlarla muhasebeci aynı odada çalışıyorlar .

Bu muhasebeci her sabah işe geldiğinde çekmecesini çekermiş ve herhalde o çekmecesinin içerisinde bir şeye bakıp sonra çekmecesini kapatırmış.Tabii yıllar sonra o güne kadar da başka hiç biri o çekmeceyi açmazmış, herhalde kilitli çekmece.

Yıllar sonra bu muhasebeci emekli olduktan sonra yanında çalışanlar tabii merak ederlermiş. Yani bu muhasebecinin her sabah gelipte çekmecesini açıp bakması oraya bir şey okuması sonra kapatması nedir diye. Çünkü her sabah aynı şeyi yapıyor.

Birde yıllar sonra çekmeceyi açıp bakıyorlar, çekmecenin altına bir not kağıdı tape edilmiş bantlanmış.

Ve şöyle bir not var.

Borçlu taraf pencere tarafında dır.

Yani muhasebeci o kadar yıl muhasebecilik yapmış daha borçlu tarafın pencere tarafında veyahut başka bir tarafta olduğunu bilmiyormuş.

Tabii gülüşmeler olmuş diğer arkadaşlar gülmüşler neticede ne olduğunu anlamışlar

kalisper_a ' Alıntı:
Tilki ormanda nefes nefese koşuyormuş. Karsısına çıkan kaplumbağa:
-'Tilki kardeş ne bu telaş?'
-'Ormana maliyeciler gelmiş' demiş tilki. 'şimdi bir bakarlar bende kürk, hanımda kürk, çocuklarda kürk, dünyanın vergisini yazarlar...'
Bunu duyan kaplumbağa telaşla yürümeye başlamış. Onu telaşlı gören leylek:
-'Hayrola kaplumbağa kardeş ne bu telaş?' diye sormuş.
-'Maliyeciler ormanda' demiş kaplumbağa. 'Bende ev, hanımda ev, çocuklarda ev, yakalanırsak dünya vergi alırlar.' Leylek de hemen uçuşa geçmiş. Ağaçların üzerinden maymun seslenmiş:
-'Leylek kardeş, ne iş? Bu ne acele?'
-'Vergi memurları herkese ceza yazıyormuş. Bende yazlık, hanımda yazlık, çocuklarda yazlık, vergi borcundan batarız...' Maymun bunu duyar duymaz koşarak ağaçtan ağaca atlamaya başlamış. Biraz ilerledikten sonra durmuş. Kendi kendine:
-'iyi de ben niye kaçıyorum ki?' demiş. Benim kıçım açık, hanımın kıçı açık, çocukların kıçı açık...' ;D

gcatar ' Alıntı:
Mali müşavire sormuşlar:
>
> "Bir daha dünyaya gelirsen hangi işi yapmak istersin?"
>
> "İmamlık" demiş.
>
> Nedenini sorduklarında:
>
> "Mevzuat hep aynı, hiç değişmiyor." :)
:D