Muhasebecilerin defter parasını Maliye tahsil edecek.!

mohicans

Tanınmış Üye
Muhasebeci ve mali müşavirlerin defterlerini tuttukları müşterilerinden ücret toplamada yaşadığı sıkıntıyı çözmek için Maliye'ye götürdükleri "Tahsilatı siz yapın" teklifine yeşil ışık yandı.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) 20. Olağan Genel Kurulu'na katılan Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Mehmet Kilci, meslek mensuplarının tahsilat sorununun çözümüne yardımcı olabileceklerini söyledi. Kilci, "Muhasebecilerin ücretlerinin idare tarafından tahsil edilmesi olmaz bir konu değil." dedi. Edinilen bilgilere göre mükellefler müşterilerinden ücretlerini tahsil edemedikleri gerekçesiyle İdare'nin kapısını son günlerde daha sık çalmaya başladı. Talep edilen ise aylık KDV beyannamelerinin içerisine muhasebe ücretlerinin de eklenmesi. Talebin karşılık bulabileceğini aktaran İdare'den üst düzey bir yetkili parayı Maliye'nin tahsil etmesi ile birlikte muhasebecilerin ücretlerini garanti altına alacaklarını kaydetti.
Kaynak. http://www.zaman.com.tr/haber.do?ha...n-defter-parasini-maliye-tahsil-edecekEkonomi

Ynt: Muhasebecilerin defter parasını Maliye tahsil edecek

Güzel bir gelişme,Tüm meslek mensuplarına hayırlı olsun...

Ynt: Muhasebecilerin defter parasını Maliye tahsil edecek

bende merakla bekliyorum

Ynt: Muhasebecilerin defter parasını Maliye tahsil edecek.!

Bu yeni bir konu değil 24/10 tarihinde bir bürokrat böyle bir söz sarf etmiş.
Bence böyle uygulama mesleğin sonu olur. Herkes devletin taşeronu olur. SMM nin (S) si kalkar. DMM oluruz.

Bence bir an önce olmalı nedenine gelince; biz meslek mensupları olarak devlet ile mükellef arasında köprü görevi görüyoruz. Yani mükellefin kayıtlarını tutar, vergisini hesaplar devlete ödemesi gereken rakamı söyleriz. Bence burada ücretimizi direk mükellefin elinden almamız sakıncalı(mükellefe olması gereken gibi vergi çıkartıp parada isteyebilirmiyiz sizce, tam bağımsız olduğunu düşünmüyorum...) hem vergisini bize hesaplatacak hemde parasını kendi eliyler verecek. Burda mecburen doğal olarak meslek mensubu biraz daha mükellefe yakın oluyor. Ama ücretlerin devlet eliyle toplanması durumunda meslek mensubu parasını direk mükellef elinden almayacağı için vergilerinin hesaplanmasında ve kayıtlarının tutulmasında daha adil olacağını düşünmekteyim. Bence maliye bunu kendi çıkarı için meslek mensubunun tarafsız davranması için bile yapmak isteyebilir. Sizler ne düşünürsünüz bilmiyorum...

Devletin bunu yapan kendi denetim kadroları var zaten. SMM bambaşka bir meslektir. Bu meslek yapılanırken bu sorunlar düşünülmüş ve piyasa ekonomisi gereği bağımsız olmaları gerektiğine karar verilmiştir.
Zaten ana fikir de budur. Öyle ben maaşımı devlet babadan ay başında alırım keyfime bakarım, yapabildiğim kadar da işimi yaparım diye düşünürseniz KPSS sınavı var zaten. Hiç boşuna smm/ymm olmaya hedeflemeyin.

nguroy ' Alıntı:
Devletin bunu yapan kendi denetim kadroları var zaten. SMM bambaşka bir meslektir. Bu meslek yapılanırken bu sorunlar düşünülmüş ve piyasa ekonomisi gereği bağımsız olmaları gerektiğine karar verilmiştir.
Zaten ana fikir de budur. Öyle ben maaşımı devlet babadan ay başında alırım keyfime bakarım, yapabildiğim kadar da işimi yaparım diye düşünürseniz KPSS sınavı var zaten. Hiç boşuna smm/ymm olmaya hedeflemeyin.

Bence fazla paronaya düşünüyorsun.bence devletin bu işi yapacak sonrada kpss ile smmm alıp işi kendi yapacağı teorisine katılmıyorum

hatta ihtimal bile vermiyorum,rahatlayın biraz,smmm ücretinin devlet garantisinde olması bizlerin çıkarına olur ç

çünkü; Smmm mükkellefinin yanında olan onu yasalar karşısında zorduruma düşürmeden çıkarlarını koruyan bir

yapısı ve doğası vardır,devlet bünyesinde olması bu işin kimyasına aykırı,düşünsenize hangi maliye bakanlığı görev

lisi memur mükellefin çıkarını düşünecek,hangi memur mükkellefin derdini dinleyip onunla ahbap olup onun

işletmesini durumunu o aktarmadan çağre olmayı düşünür,kaldıki özelleştirmlerin başladığı bir dönemde devletin

ekonomik işletmlerden elini çekmek istediği ve 657 sayılı memurları azaltmak,yenilerini alırkende süründürdüğü

bir konjöktürde böyle bir bela başına almaz.

Saygılarımla...

"çünkü; Smmm mükkellefinin yanında olan onu yasalar karşısında zorduruma düşürmeden çıkarlarını koruyan bir

yapısı ve doğası vardır,devlet bünyesinde olması bu işin kimyasına aykırı,düşünsenize hangi maliye bakanlığı görev

lisi memur mükellefin çıkarını düşünecek,hangi memur mükkellefin derdini dinleyip onunla ahbap olup onun

işletmesini durumunu o aktarmadan çağre olmayı düşünür"

İşte önemli olan nokta da budur. devlet sizin maaşınızı verirse artık mükellefin yanında olamazsınız. :)

yani kısacası memur zihniyetliyseniz. KPSS ye girip memur olmalısınız.
KPSS ile smmm olmak mümkün değil.

Maaşımızı devlet vermeyecekki sadece devlet toplayacak, devlet mükelleften alacak bize verecek. Yapmayın lütfen mükellefin ödeme listesinde muhasebe ücreti en son sırayı alıyor. Vergisinin içine muhasebe ücretide eklenicek devletin maaş vermesi gibi bir durum yok. Kaç defteriniz varsa o kadar para alırsınız fazlasını zaten istesenizde devlet vermez...

Memur zihniyetli olmak nedemek ?

memur zihniyetli olmak şu demek; bir memur saat 5 olsun zil çalsın eve gideyim der, bugünün işlerini erteler. Herşeye amade olup, amirlerine itaat edip söz dinler, hazır bir maaşı vardır. İş yetiştirme gibi bir sıkıntısı yoktur. Deyimimi mazur görün, salla başını al maaşını tabiri uygundur. Tabi genelleme yapmak doğru değil çok iyi çalışan memurlarda var. Ama çoğunluk bu şekildedir.

Ama bizim meslek buna müsade etmez. Bu gibi olgulara. Biz mesai yaparız, iş yetiştiririz. Sorumluluk bilincimiz vardır. Ama memur zihniyeti saate bakar, eve gideyim der bir an evvel. Sadece memur değil, şef de böyle düşünür, müdür yardımcısıda

Ek; Kanun değişmişmiş yeni bir uygulama başlamışmış pek umursamaz. Aklında kalan şekliyle diretirde diretir zor ikna edilir.

Çünkü memurun tek amacı mesai saatini tamamlamaktır. Ben sabah işe gelip ceketini koltuğunun arkasına asan, masasının üstüne bir iki evrak koyup, dışarı çıkıp kendi zöel işini yapan çok memurlar gördüm malesef ::)

Sonuç olarak bence devletin ücretleri tahsil edip bize vermesi bizi devlet memuru yapmaz ve güzel bir uygulama olur derim ben ve hepimiz desteklemeliyiz...

özetle kötü birşey değildir devlet tarafından muhasebe ücretlerinin garantiye alınması çoğu gelişmiş ülkede durum böyledir.

Saygılarımla..

Şunuda belirtmek gerekir ki bir mali müşavir zaten devlete göbekten bağlıdır. Çünkü devletin çıkardığı kanunları uygulamakla görevlidir. Bu kanunlara göre muhasebe kayıtlarını tutar, vergi hesaplar. Yani devletin vergi toplama alanındaki en büyük yardımcısıdır. Bir mali müşavir devlete karşı bağımsız değil, mükellefe karşı bağımsız olmalıdır. Mükellefin haklarını sadece yasalar çerçevesinde koruyabilir. Yasaların işletmelere verdiği tavizleri iyi takip ederek, iyi yorumlayarak müşterilerini koruyabilir. Müşterilerinin istediği kadar vergi çıkartmak bir mali müşavirin işi olmamalıdır.
Onun içindirki mali müşavir ücretlerinin vergi dairesi tarafından toplanması mali müşavirlerin dmm olması anlamına gelmez. Ayrıca böyle birşeyin gerçekleşmesi, ücretlerin kolay toplanmasının dışında fiyat istikrarı gibi bir faydada sağlar.
Benim düşüncelerim bu şekilde, sizlerle paylaşmak istedim. Herkese selamlar...

Devlet memuru olmak başka bir kavramdır. İsterseniz bir sorun bakalım bir araştıma yapın sen devlet memuru olup her ay düzenli ama az ücret mi almak istersin yoksa özelde çalışıp riskli ama çok mu kazanmak istersin diye?
Ayrıca maaşı devletten alıyorsan artık o işin çivisi çıkmaya başlar ve rüşvet dönmeye başlar.
Mükellef sana rahatlıkla teklif eder " Benim vergimi şu kadar çıkar , sana da şu kadar avanta" :)

champell59 ' Alıntı:
Şunuda belirtmek gerekir ki bir mali müşavir zaten devlete göbekten bağlıdır. Çünkü devletin çıkardığı kanunları uygulamakla görevlidir. Bu kanunlara göre muhasebe kayıtlarını tutar, vergi hesaplar. Yani devletin vergi toplama alanındaki en büyük yardımcısıdır. Bir mali müşavir devlete karşı bağımsız değil, mükellefe karşı bağımsız olmalıdır. Mükellefin haklarını sadece yasalar çerçevesinde koruyabilir. Yasaların işletmelere verdiği tavizleri iyi takip ederek, iyi yorumlayarak müşterilerini koruyabilir. Müşterilerinin istediği kadar vergi çıkartmak bir mali müşavirin işi olmamalıdır.
Onun içindirki mali müşavir ücretlerinin vergi dairesi tarafından toplanması mali müşavirlerin dmm olması anlamına gelmez.

Katılıyorum. Mükellef kendine vergi çıkartana para verirmi :)