fonradar

Muhasebecilerin Vergi Tahsili

figo

Katkı Sunan Üye
muhasebecilerin mükelleflerinin vergi borçlarını toplayıp kendi hesaplarından ödeyemeyeceği hk. bir kanun maddesi okudum diye hatırlıyorum... bilgisi olan varmı?

Ynt: Muhasebecilerin Vergi Tahsili

bu yönetmeliğin emanet para ile ilgili maddesinin vergi dairesi açısından yaptırımı olabilirmi? bize bir yazı geldi. hesabınıza yatırdığınız paralar ile beyan ettiğiniz gelir arasında 100.000.ytl-yi aşan uyumsuzluk var diye. oysa bunun nedeni çoğu mükelleflerimizin vergisini toplayıp hesaptan ödememizdir. zaten hesabı inceleyen kişide bunu rahatlıkla görür. ama gördüğü halde neden yazı gönderir oda tartışılır..

Merhaba ;

Bence vergi açısından gerekli açıklama yapılabilir belki ama yönetmeliğin ilgili maddesinin ihlal edildiği de kendiliğinden ortaya çıkıyor.

-----------
SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK
DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ
UYARMA CEZASI
Madde 5- Uyarma cezası aşağıdaki durumlarda uygulanır:

b) Birlikçe yayımlanan, genelge vs yönerge hükümlerine aykırı, olarak, meslek disip¬linini bozucu hareketlerde bulunulması,

----------------
SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEKLERİNE İLİŞKİN
HAKSIZ REKABET VE REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ
ç) İş sahiplerinden emanet para toplamak, alınan ücrete karşılık olmak üzere gerçeğe aykırı serbest meslek makbuzu veya fatura düzenlemek.
-----------

TÜRMOB?UN MECBURİ MESLEK KARARLARINA İLİŞKİN GENELGESİ
1996/1
(26.01.1996 tarih ve 22535 sayılı R.G.)

3568 sayılı, Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun 33. Maddesine dayanarak 7.10.1995 tarihli TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) Genel Kurulunda alınan meslek kararı aşağıdaki gibidir:

1. Meslek mensupları müşteri adına üçüncü kişilere (Vergi Dairesi, SSK, Bağ-Kur ve benzeri kurumlara) ödeme yapmak üzere her ne isim altında olursa olsun, mali değerler (para, çek, senet, menkul değerler ve benzerlerini) alamazlar.
2. Emanet para makbuzu veya benzeri belge kullanamazlar.
3. Emanet para makbuzu veya benzeri belge kullananlar hakkında, Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanır
4. Bu uygulama ile ilgili olarak meslek kararına bağlı olmak üzere TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) Başkanlığı açıklayıcı sirküler yayımlayabilir.
5. Bu Genelgenin uygulaması 30.06.1996 tarihinde başlar. Bu süreye kadar Odalar gerekli hazırlıkları yaparak üyelere bildirecektir.
-------------------------

Selam aynı yazı bizede geldi..Bence vergi idaresi olaya farklı açıdan Meslek odası ise farklı açıdan bakıyor..Vergi idaresi tamamen vergi beklentisi ile bu yazıyı yazmış..Çünkü yazının sonunda vereceğiniz Gelir Vergisi beyanını bu hususlara dikkat ederek verin diye belirtmiş..Yani olayı tamamen gelir açısından değerlendirmiş..Çözüm bu konuda vergi idaresini geçerli açıklamalar yaparak ikna etmek..Tüm muhasebecilere standart olarak bu yazılar gitti.Odanın önerisi sonucunda da böyle bir çalışma yapmış olabilirler.yukarıda bahsedilen genelgeye mümkün olduğunca uymak gerek...Saygılar...

herşeyi çok güzel anlatıyorsunuzda gelsin bu uygulamayı yapmayan bir tane muhasebeci çıksın desin ben yapmıyorum. herkes birlik olsa tamam ne ala ama olmuyor olmuyor olmuyor....

Muhasebe ücretleri ve vergiler için müşavir üstüne olmayan başka bir hesap açtık oraya geliyor vergiler ve muhsaebe ücretleri Bu şekliyle müşavir için sorun ortadan kalkıyor ama muhasebe ücreti ve vergilerin geldiği hesap sahibi çalışan için sizce sorun olurmu.

Sadece 3-4 tane mükellefin vergisini yatırıyoruz 2007 yılında arkadaşın hesabına 300.000 ytl nin üstünde para girişi olmuş

o zaman yarın çıkarda senin hesap birinin gözüne batarsa sormazlar ne iş kardeşim komisyoncumusun filan diye?

ayrıca nerden buldun yasası kalkmadımı bu maliye ne yapmaya çalışıyordsa ortalığı bulandırıyor.

burada bir nebze onların tahsilatçılığını yapmak neden suç teşkil eder ki? bunu ayrıca türmob ve smmm ler odası mensuplarınıda sormak istiyorum.

bu tarz yönetmeliklere neden ihtiyaç duyulmuş. ben muhasebeci olarak istediğim hizmeti(mantıklı olduğu sürece) neden müşterime veremeyim?

sorunu çözmek için k.kart olayını getireceklerdi ama hala yerinde sayıyor.

*Şükrü kızılotun 03.04.2008 tasrihli yazısından bir alıntı :

--------------------
BANKA HESAPLARI

Son zamanlarda yaygınlaşan bir başka uygulama da banka hesapları ile ilgili...

Bazı meslek grubunda olanlara, yazılar gönderilip, banka hesaplarının izlendiği ve daha fazla kazanç göstermeleri gerektiği hatırlatılıyor.

Yazılar, defterler kapanıp KDV beyannameleri verildikten sonra gönderilmesi yerine Aralık ya da Ocak ayı başlarında gönderilseydi, bazı mükelleflere yönelik ciddi etkisi olabilirdi.

Gecikmeli gönderme etkisini azalttı ama bazı mükelleflerde, banka sisteminin dışına çıkma eğilimini artırdı. Örneğin; "Banka hesaplarımıza giren çıkan paradan hareketle, ilave kazanç beyanı isteniyor. Kaldı ki hesabımıza giren her para gelir değil. En iyisi, banka sisteminin dışında kalalım" denmeye başladı...

Özellikle avukatların hesabına yatırılan paraların önemli kısmı, müvekkilleri adına icraya yapacakları ödemelerle, muhasebecilerin hesabına gelen paraların önemli kısmı, defterini tuttuğu kişi ve kurumlar adına yatırılacak vergi ve sigorta primleri ile ilgili...

Yapılan düzenlemelerin ve uygulamaların, kuşkusuz anlamlı nedenleri var ancak olayın kayıtdışılığı körükleyici yönüne de dikkat etmek gerekiyor.
----------------------
koyulaştırdığım bölümün doğrumu yanlışmı olduğundan ve bizler açısından ne gibi sıkıntılar doğacağından bahsetmemiş. ama sonuç olarak muhasebecilerin bu işlere aracılık ettiği bilinen bir gerçek ve ben şahsım adına bunda bir sakınca göremiyorum...

figo ' Alıntı:
----------------------
koyulaştırdığım bölümün doğrumu yanlışmı olduğundan ve bizler açısından ne gibi sıkıntılar doğacağından bahsetmemiş. ama sonuç olarak muhasebecilerin bu işlere aracılık ettiği bilinen bir gerçek ve ben şahsım adına bunda bir sakınca göremiyorum...

Sayın figo,
Yazar bir gerçeği saptamış.Biliyoruz ki Sm ve SMMM lerin çoğu kendi hesaplarından vergi ve SSK ödemesi yapıyorlar. Ancak Meslek Hukukumuzda Emanet Para Makbuzu ile ilgili ciddi disiplin yaptırımları war. Tabiki buna çoğu Meslek Mensubu uymuyor.
Bu disiplin yaptırımının gereksizliği ortada!!! Emanet para Makbuzu kullanalım bence..
Suistimalide Ceza Hukukunda ciddi yaptırımlarla sonuçlansın...
Ara formüllerden de yorulduk. Ör: Bir arkadaş annesinin adına internet şubeciliğinden yararlanıp işlerini takip ediyor :)

bu kadar çok tartışıyosunuz da neden mükelleflere "şu bankada hesap açtır" ordan borcunu öde demiyorsunuz veya ödeyen muhasebeciyle telefonla arayıp niye böle yapıyosun diye sormuyosunuz ?

ya ben anlamıyorum neden yasak ve niye böyle sorun oluyor. yani sizde biliyorsunuzki öyle mükellefler varki bankada hesabı yok. para kazanıyor ama dünyadan bi haber. bende bu yasayı çıkaranlarda ödeme yapıyor bu yasanın bence geçerliliği yok. ve muhasebecilerin vergilerini ödemedeki en önemli ve bencede geçerli görünen neden vergisini ödemeye geldiği zaman muhasebe ücretinide getiriyor.