Muhasebecilik Mesleğini Daha Prestijli Hale Getirdik (!)

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
HER YÜZ KİŞİDEN 87Sİ DAHA MESLEĞE BAŞLAMADAN ELENİYOR(!)

Muhasebecilik mesleğini daha prestijli hale getirdik?
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı, muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin prestijli bir meslek haline geldiğini söyledi.
TÜRMOB?un Dünya Muhasebecileri Örgütü?nün üyesi olduğunu anımsatan Sanlı, staj yoklama ve değerlendirme sınavı ile de her yüz kişiden 87?sinin daha mesleğe başlamadan elendiğini belirterek, ?Mesleğimizdeki planlama, başka hiç bir meslek dalında yok. Denetim konusunda bazı eksiklerimiz var ama o da devletin bazı kurumlarının denetimde geri durmasından kaynaklanıyor? dedi.
Hem ülke sorunları açısından, hem de mesleki sorunlar açısından yoğun günler yaşadıklarını ifade eden Sanlı,TÜRMOB olarak mesleğin gelişen şekliyle ülkeye uyum sağlaması için çaba gösterdiklerini belirten Sanlı, ?Türkiye?de muhasebe ve denetim mesleği dünya ülkelerinin çok gerisinde değil. Dünyada önde olduğumuz konuların bir tanesi staj yoklama sınavıdır. Geçen sene staj yoklama sınavına girenlerin başarı
ortalaması yüzde 13. Yani her 100 kişiden 87?si staja başlamadan eleniyor. Mesleğimizin planlaması, hiçbir şekilde ölçülemeyecek kadar ilerdedir? dedi.
Bugün bir doktor olmak için liseden sonra 6 yıllık tıp fakültesini bitirmenin yeterli olduğunu ifade eden Sanlı, muhasebeci olunması için ise liseden mezun olduktan 9 yıl geçmesi gerektiğini kaydetti.

PLANLAMAKTA GEÇ KALDINIZ.önüne gelene bu ruhsatı verdiniz.%95 başarı oranlarıyla buruhsatları çevrenize dağıttınız.Meslek mensubu sayısı 90 bine dayandıktan sonra yandım allah dediniz şimdi genç nesiller bunun acısınız çekiyor.

Ynt: Muhasebecilik mesleğini daha prestijli hale getirdik(!)

yüz kişiden 87 kişiyi elemek marifetmiymiş ki. bir taraftan giriş sınavında eliyorlar, diğer taraftan ilkokul mezununu smmm yapıyorlar. aof sayesinde türkiyenin en çok mezun veren bölümleri iktisat,işletme,maliye gibi bölümler. bu insanların yöneldiği alan ise % 90 muhasebe mesleği. benim üniversite sınavına girdiğim dönemde 4 netle aöf ye giriliyordu sanırım hala öyle. öncelikle bu konu ele alınmalı bence aof bölümlerine kontenjan sınırlaması ve yüksek puan sınırı getirilmesi lazım. elemeyi burda yapmaları lazım. lisans okumak bu kadar ucuz olmamalı

Hangi prestij ?Maliyede çalışan bürokratların hepsi emeklilik ödülü olarak özel YMM sınavı ile bedavadan YMM oluyor.lise mezunları özel SMMM sınavı ile mali müşavir oluyor.AÖF de okuyan zaten oluyor.Sen üniversite mezunu belki bu işte bin zahmet çekerek sınav aşamasına gelen insanları eliyosun.
Şirkette bağımlı çalışan SMMM yim.Şu ana kadar bu ünvan bana bi şey kazandırmadı.

Tamam doğru, biraz geç de olsa mesleğe girişi zorlaştırmaları ilerisi için iyi bir gelişme belki ama mesleğin sadece bunu yaparak prestijli hale geldiği söyleniyorsa vay halimize..

Doktor, avukat, eczacı gibilerinin fakülte kontenjanları her yıl katlanarak artıyor. Ama bu mesleklerin prestijinde hiç azalma olmuyor, neden acaba hiç düşünmüşler mi? Kişi başına düşen gelirleri düşüyordur en fazla ama prestijlerinde bir gerileme olmuyor..

Ha sayıyı düşürerek prestij sağlanır, sağlayacağız diyorlarsa.. Güçleri yetiyorsa, her ilde 5-10 meslek mensubuna kadar düşürsünler sayıyı, bak gör sen işte o zaman o kişilerdeki prestiji.. Onun dışında bıraksınlar böyle prestij sağlamayı, somut bir şeyler yapsınlar!

O kadar prestijli hale getirmişler ki 21/5/2011 tarihli mesleki sorunlara ilişkin özet araştırmaları Maliye Bakanlığı'na bir tavsiye niteliğinde sunmuşlar.
14 sahifelik talepler ki isteniş biçimi bile içimi acıttı.
Sırf maliye ile olan ilişkiler temelinde talepname.
Belli ki muhasebeci mali müşavir'i sadece Maliye bakanlığının işleri görmekle tanımlayan bir yönetim var.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığının verdiği görevler yok.
Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlının verdiği görevler yok.
Hazine müsteşarlığının verdiği görevler yok.
Bankaların verdiği görevler yok.
Belediyelerin verdiği görevler yok.
Adalet Bakanlığının verdiği görevler yok.
Biz bunlar ile ilgili hiçbir şey yapmıyoruz zaten.
Pardon birde ihaleler yasasını unuttum o kendi başına bir felaket zaten
yazın arkadaslar benim atladıklarımı

vay be demekki a.ö.f.yi kapatırsak mesleğin hiç bir sorunu kalmayacak

iyi çözümü bulduk!!!

mrc ' Alıntı:
vay be demekki a.ö.f.yi kapatırsak mesleğin hiç bir sorunu kalmayacak

iyi çözümü bulduk!!!

Bencede tek çözüm bu.Çünkü SMMM sınavlarında Aöf mezunlarına farklı sorular soruluyor,hatta abartıyorum şifrelemeyi bir tek onlar biliyor :)

Aslında adeletsizlik AÖF den mezun olanla normal öğrenimden mezun olanlara aynı fırsat eşitliği tanınması.AÖF de okuyan insan çalışıyor,kariyerine erken başlıyor,para kazanıyor,test sınav oluyor,sınavları hafta sonu,kitaplar yalın ve basitleştirilmiş,tez yok.Girişte zaten bi zorluk yok,genelde normal öğrenimi kazanamayan veya ikiden dörde tamamlayanlar katılıyor.Ama normal öğrenimle herşeyleri aynı bence hiç ses etmesinler bulunmaz bi kıyaktır bu.
SMMM sınavına girmelerinde sorun yok,sonuçla tüm şartlar var onlar içinde.

doktor olmak için 6 yıl mali muşavir olmak için 9 yıl gerekiyor ewt ama 9 yıl boyunca emek veren sürünen para harcayan bu gençlerin ileride ruhsat sahibi olduklarında prestijli ve yüksek statütede olan bir meslege sahip olmuyorlar. 9 yıl boyunca verilen bunca emek ve çabaya degermi gerçekten. meslege saygınlık kazandırmak sadece stajer ve aday meslek mensubları üzerindeki çalişmalar ile kazandırılmaya çalişılması ne kadar da acı bir durum. ewt herhes mali müşavir olamıyor ama olmaya çalişanlar bu meslege gönül verenler üzerindeki bu saygınlık çalışmalarına da bir saygınlık kazandırılması gerekmiyor mu?

doktor olmak için 6 yıl çalışılmıyor yücemuhasebe 8 sene (ilköğretim) + 3 sene (ortaöğretim) çalışılıp tıp fakültesi kazanılıyor.sıkıntı bu zaten ülkemizde işletme,iktisat vb.bölümleri kazanmakta okumakta çok fazla fedakarlık gerektirmiyor çok kolay diploma alınıyor o yüzdende onbinlerce meslek mensubu ve adayı var...

işletme,iktisat vb.bölümleri kazanmakta okumakta çok fazla' fedakarlık 'gerektirmiyor' çok kolay' diploma alınıyor(!)

kendini ve okuduğu bölümü değersiz gören farklı bir bakış açısı olsa gerek(!)

sen değerli gör arkadaşım.senin görmenle olmuyor.

oku bak yukarda ne yazmış 'turkasia' 4 netle girilebilen bir bölüm ne kadar değerli olabilir?

ayrıca dokturlukla kıyaslamış bir arkadaş.hangimiz o kadar ders çalıştık üniversite okurken.

hiçbirimiz.üst sınıflardan geçen seneki notları al derslere bile girme zaten devam mecburiyeti yok..

gördüğün gibi girmekte çıkmakta o kadar kolay.

sen kendimi kandıracam diyosan devam et...

Eğitim sistemine girilirse çıkılamaz.Bana göre en önemli sorun; eğitim ve daha sonra iş hayatı kariyerinde, ezbercilik,araştırma yoksunluğu ,kendi başına bir şey ortaya koyamamadır.Hayatın her aşamasında yaratıcılık sıfır olarak yetiştiriliyoruz.
Size bir örnek vereyim.Apple kurucusu Steve Jobs üniversite terktir.Ama daha lise yıllarında evlatlık olarak verildiği ailenin evinin malzeme deposunda bilgisayar üretebiliyordu arkadaşı steve wozniak ile.Apple da İşler kötü giderken şirketi profesyönel yöneticiye bırakıp toy story adlı çizgi film sinemasını yaratarak yine milyon dolarlık zenginliğe ulaşmış,daha sonra Apple a geri dönmüştür.

İlk önce sen 'kendini 'değerli görmezsen başkasından saygı beklemeyezsin.Kimse'de kendini küçük gören birine acımaz.
Senin girdiğin okul kolay ve bitirmesi kolaysa bir örnekten yola çıkarak tümünün böyle olduğunu söylemek ve Hepsini değersiz kılmaya yönelik bir çaba içinde olmak gerçeği yansıtmaz.

olayı şahsiyetle bağdaştırmayalım.kendimiz derken diplomamızdan bahsediyoruz.

tabiki kendime saygım var.insan sadece diplomasıylamı saygınlığını belirler...

nedemek istediğim gayet açık lütfen saçma yorumlar yapmayalım...

üniversite bittikten sonra göstermelik staj yapıp , sınava girip belge alan ve muhasebeyi bilmeyen örgün mezunların bence aof den bir farkı yok. Önce eğitim sonra deneyim. Sonra Belge.

sserpil e katılıyorum. mesleki mensubu sayısının fazla olması tamamen aof mezunlarına bağlanamaz. bu mesleğe en çok emek verenlerde aof mezunlarıdır. önemli olan kişinin kendini geliştirmesidir. ne örgün öğretim mezunları var daha staja başlama sınavında 2 defa dosya yakan. birde muhasebecilik üniversitede öğretilmiyor.

Beyler ve bayanlar bıkmadınızmı? yinemi şu AÖF mevzusu Artık bıkkınlık geldi. Yasalar ve YÖK nezdinde Aöf bir üniversite olarak kabul gördüğü sürece sakıncası yok. AÖF olmasa Paralı eğitim veya Normal eğitim ayrımı yapılacak. Sonuçta herkes aynı şartlarda aynı sınava giriyor. Seviye düşükse örgün okuyanlar kazanır AÖF mezunları kazanamaz. Ama bazen tam tersi oluyor. Ayrıca, Aöf bizim ülkemize özgü bir üniversite değil yanlızca, dünyada çok örnekleri var. Birçok avrupa ülkesinde bu yolla avukat olmuş birçok insan var.
Yani kariyer veya üstünlük arıyorsanız buna birilerini kötüleyerek veya aşağılayarak hak mahrumiyeti getirilmesini isteyerek ulaşmaya kalkmayın daha çok mahçup olursunuz. Bazı kurumlar aöf mezunu tercih etmiyor zaten bu durum size niye yetmiyor. Neyin peşindesiniz? Yani bu arkadaşlar belge almayacakta sayıda bir azalma felanmı olacaktı. Yoksa mesleğin kalitesi çokmu artacaktı? Kaliteyi kim arıyorki, bilmiyorum ben pek rastlamadım. Herkes fiyat soruyor. Vergi için smmm alıyor işe bilgi için ise tic lisesi mezunu çalıştırıyor. Şöyle bir genelleşmiş kanı var; Şirket sahipleri eğer smmm alırsak daha az vergi öderiz sadece bize faydası o kadar olur gerisini zaten bizim sekreterle ön muhasebeciler hallediyor diye düşünüyor. Artık muhasebe departmanında çalışanlar bile bu adamlar vergiyi bilirler başka birşey bilmezi diyor. Üniversitelerde öğrendiğimiz bilgiler sadece sınavları geçmek için kullanılıyor. Maliyet muhasebesi bile vergi denetimleri için yapılıyor. Eğer devlette denetimleri yapılmıyorsa torbalar dolusu af çıkarıyorsa talepte az oluyor dolayısıyla. Bizim bağlı olduğumuz odalarınız işverenleri bilgilendirme toplantısı yapmıyor. Smmm ile çalışmanın avantajlarını anlatmıyor. Sanayici iş adamları dernekleriyle ortak çalışmalar, konferanslar, bilgi alışverişi vs. yapmıyorlar. İş adamları bizi vergi memurunun biraz yumuşatılmış haline benzetiyor. Bizleri sevmiyorlar. Belkide parası verilip kullanılacak adam olarak görüyorlar. Bizim odalarınız bol bol piknik, gezi, turlar, futbol turnuvaları, kokteyl vs. düzenlemekle etkinliklerini gösteriyorlar. Bence boşyere birbirinize sataşmayın.

asus ' Alıntı:
Beyler ve bayanlar bıkmadınızmı? yinemi şu AÖF mevzusu Artık bıkkınlık geldi. Yasalar ve YÖK nezdinde Aöf bir üniversite olarak kabul gördüğü sürece sakıncası yok. AÖF olmasa Paralı eğitim veya Normal eğitim ayrımı yapılacak. Sonuçta herkes aynı şartlarda aynı sınava giriyor. Seviye düşükse örgün okuyanlar kazanır AÖF mezunları kazanamaz. Ama bazen tam tersi oluyor. Ayrıca, Aöf bizim ülkemize özgü bir üniversite değil yanlızca, dünyada çok örnekleri var. Birçok avrupa ülkesinde bu yolla avukat olmuş birçok insan var.
Yani kariyer veya üstünlük arıyorsanız buna birilerini kötüleyerek veya aşağılayarak hak mahrumiyeti getirilmesini isteyerek ulaşmaya kalkmayın daha çok mahçup olursunuz. Bazı kurumlar aöf mezunu tercih etmiyor zaten bu durum size niye yetmiyor. Neyin peşindesiniz? Yani bu arkadaşlar belge almayacakta sayıda bir azalma felanmı olacaktı. Yoksa mesleğin kalitesi çokmu artacaktı? Kaliteyi kim arıyorki, bilmiyorum ben pek rastlamadım. Herkes fiyat soruyor. Vergi için smmm alıyor işe bilgi için ise tic lisesi mezunu çalıştırıyor. Şöyle bir genelleşmiş kanı var; Şirket sahipleri eğer smmm alırsak daha az vergi öderiz sadece bize faydası o kadar olur gerisini zaten bizim sekreterle ön muhasebeciler hallediyor diye düşünüyor. Artık muhasebe departmanında çalışanlar bile bu adamlar vergiyi bilirler başka birşey bilmezi diyor. Üniversitelerde öğrendiğimiz bilgiler sadece sınavları geçmek için kullanılıyor. Maliyet muhasebesi bile vergi denetimleri için yapılıyor. Eğer devlette denetimleri yapılmıyorsa torbalar dolusu af çıkarıyorsa talepte az oluyor dolayısıyla. Bizim bağlı olduğumuz odalarınız işverenleri bilgilendirme toplantısı yapmıyor. Smmm ile çalışmanın avantajlarını anlatmıyor. Sanayici iş adamları dernekleriyle ortak çalışmalar, konferanslar, bilgi alışverişi vs. yapmıyorlar. İş adamları bizi vergi memurunun biraz yumuşatılmış haline benzetiyor. Bizleri sevmiyorlar. Belkide parası verilip kullanılacak adam olarak görüyorlar. Bizim odalarınız bol bol piknik, gezi, turlar, futbol turnuvaları, kokteyl vs. düzenlemekle etkinliklerini gösteriyorlar. Bence boşyere birbirinize sataşmayın.

+1000. Gerçekten çok güzel yazmışsınız...

Asusun görüşüne katılmıyorum.
Türkiyenin 81 ilinde üniversite var. Bunların hiçbirini kazanamayanlar malum üniversiteye gidiyorlar.Saygın meslekler hangileri dediğimiz de;doktorluk ,mühendislik,avukatlık gibi örgün üniversite mezunu olmanın zorunlu olduğu meslekler karşımıza çıkıyor.Mali müşavirliğin saygınlık kazanamamasında bununda etkisi olduğu açıktır.