fonradar

Muhasebecinin ücreti ve mesleğin geleceği.?

aday

Katkı Sunan Üye
örgün örtetim iktisat ,yüksek lisans muhasebe ve denetim,mali müşavir stajeri 2 yıl yurtdışı 6 yıl yurtiçi finans personel mali işler departmanında çalışmış 35 yaşındaki ev geçindirmek zorunda olan bir kişinin bu memlekette iiş bulamaması ,şverenler ve insan kaynaklarında çalışan kibirli bayanlar tarafından küçük görülmesi son derece düşük ücrete krizi bahane edip telefon bakıcılığı yaptırtılmaya çalışılması sizce normal mi?çok güzel cv si olan bu arkadaşı internetten başvuru yaptığı yerlerdeki insan kaynaklarındaki hanımefendiler çağırıyorlar ve görüşmede cv çok güzel tecrübenizde var nasıl olurda iş bulamazsınız biz sizi merak ettik bir tanışalım dedik diye resmen tiğye alıyorlar.Hatta bu ülkede kriz var bu kriz bitmez diye çok çok ucuza çalıştırmaya çalışıyorlar.Üstelik ya ssk hiç yok ya da bilmem kaç ay sonra beğenirlerse asgari ücretten olacakmış.Üstelik işverenin birisi de diyorki senin gibi kapıda bir sürü boşda gezen adam var 700-800 tl ye çalışırlar zaten muhasebe kolay eskiden ben yapıyordun hatta benim ufaklık bile yapıyor satış da yapacaksın pas pas da temizlikde telefonada bakacaksın diyor ve adama çok komik fiyatlar teklif ediyorlar.1300 tl isteyen bu kardeşimize işveren 900 tl den fazla verirse dengeler alt üst olur düzen bozulur diyor ama kendisi 5000 tl alırken düzen bozulmuyor.Bu arkadaşın kariyerini ve diplomasını görüp çağıran ona göre maaş teklif etmeli ama ne yazık ki muhasebe çok kolay açıköğretimde okuyanda lisede okuyanda yapıyor bu işi diyorlarpeki hatta kursları var heryer muhasebeci doluymuş :) biz yarın mali müşavir çıkınca fiyat beklentisine ne yazacapğız bu mesleğin hiç mi değeri yok

Ynt: Muhasebecinin ücreti ve mesleğin geleceği.?

Niye mi böyle oluyor bunu mu soruyorsunuz? O zaman eski bir muhasebeci olarak bildiklerimi anlatayım:
Türkiye?de muhasebecilik çok kolay, hatta bütün mesleklerden daha kolay. Mimar- mühendisseniz yaptığınız bina göz önündedir. Doktorsanız hastayı ya iyi edersiniz, ya öldürürsünüz, avukatsanız davayı ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Ama muhasebeci iseniz tuttuğunuz defterleri kimseye göstermez, saklarsınız..
Peki nasıl oluyor da önem verilmeyen bu mesleğin her branşının doktoru var profesörü var? Çünkü defterlerin ancak %2 si kontrol edilebiliyor. Bu ne demektir? 100 defter tutan bir muhasebecinin bütün kayıtları yanlış olsa bile ancak iki defteri ceza görür. Geri kalan 98 mükellef muhasebecisinden memnundur. Bu yüzden muhasebecinin işinin ehli veya zır cahil olması arasında fark yoktur.
İşverenler vergi dairelerindeki denetmenlerle organik bağ kurmuşlardır. Sırası geldiğinde uyarılıp gerekli önlemleri alırlar.
Ben kurum defteri tutup ta dönem karından %15 GV?si stopajı yapıp devlete ödeyen bir muhasebeci görmedim. Yani kurumun kasası ortaklar tarafından açıktan kullanılır da hiçbir vergi denetmeni yahu bu insanlae ne yer içerler yoksa melaike midirler mi? Diye hiç merak edip sormazlar.
Diğer taraftan Türkiye?de muhasebe bilgi için değil vergi için yapıldığından sonuçta maksat hasıl oluyor. Her kes halinden memnun.
Türkiye?de beyannameli gelirler tüm devlet gelirlerinin ancak yüzde 2 sini oluşturuyor. Yani devlet ?bu gelir vergisini ve kurumlar vergisini kaldırdım ne haliniz varsa görün? dese kara geçer. Çünkü vergi toplamanın da devlete bir maliyeti var. O bakımdan devle de bu işe fazla kulak asmıyor.
Peki çözüm ne?. Bunun çözümü;

Türkiye?de mali müşavirlik mevzuatı Turgut Özal?ın zorlaması ile, ülkede bulunması gerekli hukuki alt yapı oluşturulmadan çıkarılmıştır. Vergi kanunlarında zaman , zaman yapılan bu alt yapı girişimi değişiklikleri (GVK 2. maddesinde olduğu gibi) iktidar değişikliğine sebep olan harici müdahalelerle geri alınıştır.
1- Her şeyden önce vergi için muhasebeden vazgeçilmesi, muhasebenin işverene yol gösteren, ona piyasada rekabet üstünlüğü sağlayan, kısacası para kazandıran bir faaliyet olarak sürdürülmesi gerekir,
2- Devletin defterlerin %2 sini değil en azından %50 sini kontrol etmesi gerekir,
3- Devlet gelirlerinin halen %75? dolaylı vergilerden oluşuyor, bu oran batı ülkelerinde olduğu gibi %30 ların altına inmedikçe devletin bu günkü tavrı değişmez.
4- Mükellefe ?nereden buldun? sorusu sorulmadıkça netice değişmez.

Bunun gibi yapısal değişiklikler olmadıkça sonuç değişmez. Bana sorarsan bunun değişeceği de yok. Çünkü vatandaş eşinin başı bağlı diye bir kişiye oy veriyorsa bu konular gündeme gelmez.

?biz yarın mali müşavir çıkınca fiyat beklentisine ne yazacağız bu mesleğin hiç mi değeri yok?

Diye sormuşsun.

Padişahın biri kendisinden yardım isteyen birine ?Dünya iki kulplu kazan, bir kulpundan tut sen de kazan? cevabını vermiş.

Sen de bu piyasaya girip de ortama intibak edebilirsen arabanı yürütürsün, yoksa daha çoook ağlarsın aday kardeşim.

Çünkü vatandaş eşinin başı bağlı diye bir kişiye oy veriyorsa bu konular gündeme gelmez.

Teyzemin oğlu 3 yıl önce japon yeni 1 TL iken gitti japon yeni kredisi ile İstanbuldan ev aldı. Aldığı kredide Yen 1 TL iken 10 yılda ödeyeceği toplam rakam 200.000 TL idi. Ozaman Yen TL kredi faizine göre iyi bir kar bırakıyordu ve üstüne bankacılarda hükümet şöyle istikrarlı böyle istikrarlı bakın bunlar grafikler öyle böyle deyip insanları gazlıyordu ve ciddi rakamlarla insanlar birilerine güvenerek ciddi rakamlarla kredi çekti.

Sonuçta 2008de kriz oldu 1 TL olan Japon yeni 1,80 gördü benim yeğen hala umutlu ağbi dedi ben bu hükümete güveniyorum,istikrara güveniyorum bu yen 1 TL ye düşer bu kriz geçici teğet geçecek dedi.

Aradan 1 yıl geçti heryerde kriz bitti nidaları T.C. krizden en sağlam çıkan ülke, bankalarımız çok sağlam, bu ülkede kriz bizi teğet geçti,işsizlik düşüyor, üretim rakamlarımız her ay artıyor , enflasyon düşüyor, dış ülkeler battı biz batmadık lafları peki japon yeni nerde bugün krizden önce 1 TL olan japon yeni 1,71 TL adamın aldığı kredi ne oldu 342.000 TL peki ülkede kriz yoksa istikrar varsa yeğenimin 142.000 TL si nereye gitti adam şimdi kara kara düşünüyor 7 yıl daha var bir kriz daha olursa evim elden gider diyor ancak denize düşen yılana sarılır misali hala güveniyorum istikrar var diyor :mad: :mad:.

Bu ülkede sağcısı solcusu bırakın hükümete güvenipde dövizle ev almayı, birilerine güvenipde 2 aylık bebeğime emzik almam, işsizlik yılların en büyük sorunu yurt dışında master yapmak , ister örgün ister AÖF li olmak isterseniz bir işin uzmanı yada gurusu olmak hiçbirşey para etmiyor yaptığınız işi büyük bir çoğunluk yapabiliyorsa,2 aylık kursa giden adam ben muhasebeciyim diyebiliyorsa yaptığınız iş meslek değildir başka birşeydir bu meslekte bir gördüğüm muhasebecinin (yanlış anlaşılmasın) bir şoför yada normal bir işçi kadar değeri olmadığıdır.

En azından son olarak şunu ifade edeyim Belge olmadan bu ülkede iş aramak heleki yaşınızda 30 yaş üzeri ise en büyük işkencedir Allah sabır versin.

Söylediklerinizin hepsine katılmakla birlikte şöyle yüzeysel bir yorumla geçiştireceğim.Para alan insan emir alır.O yüzden patrona bağlı çalışıyor isek elimiz mahkum.Bu suç yeni neslin değil zorlu bir miras devralıyoruz.İşimiz hiç kolay değil.Mevla hepimizin yardımcısı olsun

Sn. EROL ve Sn Stonhand:

1+1 Aynen katılıyorum.

Sayın Erol ;

Keşmekeş içinde düşünüpte anlatamadığımız ,anlatmak isteyipte muhatap bulamadığımız , duygularımıza tercüman olmuşsunuz,
+1

elinize sağlık....katılmamak elde değil.

Bu yüzden muhasebecinin işinin ehli veya zır cahil olması arasında fark yoktur.
OSMAN EROL
sn. osman bey yazdıklarınızın çoğuna katılmakla birlikte yukarıda alıntısını yaptığım düşüncenize katılmıyorum neden bir meslek mensubu 5000 tl maaş alırken diğeri 1500 tl ye şükrediyor................

Tamam da biz maaşlı muhasebeciden bahsetmedik. Konu serbest muhasebecilerdir.

Sayın Erol, yazınızı okuyunca pankart haline getirip vergi dairesine doğru asasım geldi içimden.
Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum.Yüksek Lisansımı yine Marmara Üniversitesi Muhasebe Denetimi alanında yaptım.İstanbul'da big four diye bilinen şirketlerden birinde çalıştım.Sadece duygusal nedenlerden ötürü doğup büyüdüğüm Düzce'ye döndüm.
Bugün tahsilat sorunu yüzünden henüz çalışanlarıma ücretlerini veremedim. Önümüz bayram ve bu sefer müşterilerin defterlerini gerekirse vericem, sert karar alacağım diye tekrar kendi kendime sözler vermeye başlıyorum.
Tekrar ve tekrar.
Vergi,sigorta, muhasebe vb. konularda kitaplar almak, okumak, araştırmak, Müşterilere yönelik teşvikler anlatmak, insanların emeklilik sorunlarını çözebilme, burada forumda değerli meslektaşlarıma danışmak, onlarla tartışmak hobilerimdir.
Yani zenginlik peşinde de değilim kimseyle yarış halinde de değilim.Sadece şu saydığım hobilerimi yaparken borçlarımı düşünmek istemiyorum artık.
Mali müşavirim, bağkur borcumdan dolayı sağlıktan yararlanamıyordum. Babam sağolsun para verdi de yararlandım. O da emekli mali müşavir.
Arabam da yok ki.Arkasına babam sağolsun yazdırayım.Yazdırsam yazdırsam kendi sırtıma yazdırırım.
Ve işin acı tarafı , şu an için piyasadan tahsil edemediğimiz halde hem gelir vergisini hem de kdv sini ödediğimiz alacağımız (tamamen tahsili imkansız olanlar hariç) bugün 30.000 civarında.
Vergisi ödenmiş 30.000 .Evet. İşte hikayemiz burada sona eriyor.
Gökten üç elma düşmüş.
Birincisi TÜRMOB?a.Teşekkürler TÜRMOB.
İkincisi serbest meslek makbuzunu kesildiğinde tahsil edildi diyen mantık.Teşekkürler sana.
Tahsil etmesen de kdv yönünden kesmen gerekli diyen mantık.Sen de elma yı hakkettin.Teşekkürler.
Bir gün bu mesleği bırakıp kamyon alacağım.Arkasına da şöyle yazacağım.
?Muhasebeci olan babamı dinlemedim, o yüzden muhasebeci oldum?

smmm olmak şu an eğer eskilerden değilseniz gerçekten zor iş.mükellef bulmak ayrı iş,mükellefi elde tutmak ayrı iş ,mükellefle ugraşmak ayrı iş.türmob ve odalar zaten aleyhimizde çalışıyor sürekli.
ben 7 ay büromu açık tuttum şu an arkadaşla ortaklık yapıyorm ve bende memurluk yapıyorum bir kurumda.en azından vergim yok şu an mükelleflerden aldıgım kdv hariç cebime kalıyor.korsan çalışmak daha iyi yani:))
türmob ve odalar sorunları bilerek çözmüyor olanda biz bu işe yılarını vermiş kişilere oluyor

Bu mesleğin bu hale gelmesinin birçok nedeni var.Birkaçı :
1-Zamanında çok kolay verilen bir belge olması ve halende meslekte standart bir kalifikasyonu yakalayamamaları.Yani SM-SMMM liğe geçiş.
2-Piyasada var olan özel işletmelerin sahiplerinin de malesef henüz bu meslek mensubu ne iş yapar bunu bilmemesi ve evine ait tlf,su,elektrik faturası ödenmesinin dahi bir Mali Müşavir tarafından yapılması gereken bir görev olduğuna dair yaygın beklentileri?
3-Sistemin meslek mensubunun ücret hakkını koruyan bir biçimde oturtulmayışı.
4-Özellikle de küçük illerde bu işin hatırşinaz bir mantaliteyle değersizleştirilme konusunda yaygın uygulanışı,
5-Meslek mensuplarının haklarını arama ve savunma konusunda birlik beraberlik içinde olmayışı,
hemen hepsinin birçok konuda yakınma gösterip çözmek için bir öneri üretmemesi,üretmemesi..

Bu meslek ASLA ne saygın olacak ne de iyi bir düzeye gelecek ... ASLA böyle bir şey olmayacak dolayısı ile günün koşullarına uygun biçimde zamana ayak uydurmak gerekli ...

Az önce M.Ö. 10.000 i izledim. Ekip çalışmasının önemine değindi esas oğlan. Hepimiz birlikte hareket edersek düşmanı yeneriz dedi, kitleleri güdüledi. Firavunu öldürdüler. Adam bunu MÖ 10.000 de yaptı, üzerinden geçmiş 12.000 yıl.

Şimdi biz hiç ilerleme kaydetmedik mi yani 12.000 yılda?

kanunkaide ' Alıntı:
Az önce M.Ö. 10.000 i izledim. Ekip çalışmasının önemine değindi esas oğlan. Hepimiz birlikte hareket edersek düşmanı yeneriz dedi, kitleleri güdüledi. Firavunu öldürdüler. Adam bunu MÖ 10.000 de yaptı, üzerinden geçmiş 12.000 yıl.

Şimdi biz hiç ilerleme kaydetmedik mi yani 12.000 yılda?
+1

Kim ne derse desin ben o kadar umutsuz değilim.Yolda giderken bulunan bir belge değil ki bu geri dönüşü,vazgeçmesi o kadar kolay olsun.O belgenin arkasında nice emek var,hem maddi hem manevi,Başladığı noktadan bugüne gelişinde hiç mi birşey değişmedi yani.

Kanunkaide çok güzel söylemiş. Esasen bütün mesele burada. Bu kangren olmuş konunun çözümü için faydalı olacak bir öneride bulunmak istiyorum.

Odanın alacağı karar gereği muhasebeci makbuzunu kestikten sonra makbuzun bir fotokopisini meslek odasına gönderir. Kendisi tahsilat konusunda bir teşebbüste bulunamaz. Tahsilat oda tarafından yapılır. Ödemelerin 3 ay gecikmesi halinde oda mükellefi uyarır. Uyarıya rağmen ödeme yapılmazsa oda alacağı anlaşma yaptığı factoring firmasına devreder ve firmadan peşin olarak alacağı parayı muhasebecinin banka hesabına yatırır. Bu olan bitenden muhasebecinin bir dahli ve haberi olmadığından müşterisine karşı herhangi bir mahcubiyeti de olmaz. ?Makbuzu odaya vermeye mecburuz? diyerek işin içinden çıkar.

Tabii burada önemli olan üyelerin makbuzları odaya vermeyip ?idare ediyorum? görünüşü ile müşteri toplama yoluna gitmemesi daha doğrusu gidememesidir. Bunun için odanın çok cezri tedbir ve ceza uygulamasına gitmesi gerekir. Bunun konuda tabipler odasının ücret konusundaki uygulamaları örnek alınmalıdır.

Öneriniz çok mantıklı.Keşke herkes sizin gibi soruna yönelik çözüm önerilerini de paylaşabilse.En azından bu durumdan daha fazla yol kat edilebilir.

hanmiroğlu ' Alıntı:
Amerika?daki bir muhasebeci beyannameyi mail olarak atıyor. Beyanname Hindistan?da doldurulup tekrar Amerika?ya yollanıyor. Amerika?da aynı işi yaptırabileceğiniz işçinin maliyeti en düşük 1400 dolar civarı
Amerika?da muhasebeci ucuz maliyetten dolayı para kazanıyor. Evinde gece çalışan hindistanlı genç muhasebeci ucuz işçilik yaparak para kazanıyor.
Bu globallaşme sürecinde bizim ülkemizde ki muhasebeci gençler de ucuz işgücü olarak kullanılacaklar
kimler mi?
yabancı dil bilen ,iyi eğitimli ,master yapmış gençler...

Küçük bürosunda kıtkanaat geçinen smmm ler bürolarını kapatmak zorunda kalacak .Çünkü müşterisi olan küçük esnaf kepenk kapatacak...

geleceğin birilerini zengin edeceği kesin ...

arkadaşım tenkit olarak algılamada garip geldi bir beyanname düzenlemek için niye hindistana mail atıyorki sen evrakları girdikten sonra beyanname çıkıyor zaten birde amerikanın mevzuatını hindistandaki adam nasıl biliyor.. gereksiz sanki kulağını arkadan tutmak gibi bir iş değilmi bu..

Muhasebecisini bilmemde bizim ülkede yurt dışına call center hizmeti veriliyor.

Farzı misal DELL,HP vb. şirketilerin çağrı merkezini arayan bir ABD li aslında bizim himmet yada ökkeşi arıyor. Olay adama Türk olduğunu belli etmeden temiz bir ingilizce ile sorunu çözmek. Adamlar ABD de bu hizmet için PC kullanmayı bilen bir adam çalıştırsalar dünyanın parasını verecekler. Global dünya diyoruz ya, eee tabi bizim memleket zaten okumuş, bilgili ama gariban ve işsiz adam dolu, burda o işe 1000 TL verdimi ingilizcede bilse çalışana yetiyorda artıyor bile.