Muhasebecinin Vergi Borcu Hak.

bayramalikubilay

Katkı Sunan Üye
Sayın Ustadlarım....Benim sorunum enteresan gelebilir..Ancak her borçlu muhasebecinin başına gelebileceği için paylaşmak istiyorum..
Vergi Dairesine olan borcumdan dolayı Vergi Dairesi Mükelleflerime yazı Gönderdi. ''Sayın Mükellef.. Dairemize kayılı olan Serbest Muhasebeci B.A.K....'nin Dairemize .... TL Vergi Borcu Bulunmaktadır. B.A.K...'nin sizden olan alacağına haciz konulmuştur. Bu tarihten sonra ödemlerinizi B.A.K....'nin borcuna mahsuben ........Vergi Dairesine ödenmesini rica ederiz..'' demektedir.
1) Bu yazı beni kayda değer şekilde deşifre etti ve mağdur etti..
2) Ben Mükellefe alacağıma karşı Serbest Meslek Makbuzu keseceğim ve şöyle mi keseceğim..

Muhasebe Ücreti : 500 TL

KDV : 90 TL

Toplam : 590 TL

Kesilen Stopaj : 100 TL

Muhasebeye ödenecek Tutarı : 490 TL Mükellef Muhasebe Ücretini bana ödeyemiyor. Ben de Vergi Dairesine ödemen için Muhtasarla diğer kesintilerle beyan etmem lazımdır diyorum.Şaşırdım ,kaldım...

Ynt: Muhasebecinin Vergi Borcu Hak.

Şaşkınlığımı gizleyemeyecem.Yıllardır mesleğin içindeyim.İlk defa böyle birşey duydum.Sizin adınıza çok kötü olmuş.Açıkçası hangi vergi dairesi olduğunuda merak ettim.

Muhtasara eklenerek ödeme yapılmaz diye düşünüyorum.
Siz Vergi dairesi dosyanızla görüşün onlar size ne şekilde olacağı hususunda bir yol çizeceklerdir.

Ne kadar borcunuz olduğunu bilmiyorum ama olay hiçde etik gelmedi bana.Durum ile ilgili avukatlada görüşmenizi tavsiye ederim.

:eek: :eek: çok şaşırdım

şimdi mükellef bu yazıyı görünce haliyle korkacak ve vergi dairesine gidip ödeme yapıcak ama asıl üzücü olan meslek mensuplarının sahipsiz olması bağlı odalar ancak aidat toplarlar ne mükelleften tahsil edilemeyen para konusunda cözüm üretirler nede böyle bir yazının gelmesi durumunda meslek mensubunun haklarını korurlar
bu durumda odanın avukatları bu durumu detaylarıyla ele alması gerekir çünkü hepimizi ilgilendiren bi durum.

Bir meslek mensubunun başına böyle bir şeyin geldiğini ilk defa duyuyorum; ancak bu uygulamanın kanunda yeri var. 6183 sayılı kanunun 62'nci maddesinde hacizin konusuna borçlunun 3. kişiden olan alacakları da giriyor. Dolayısıyla Bayram Bey'in mükelleften alacağına haciz konulmasında kanunen sakınca yoktur.

serhat bey kanunen tabiki sakıncası yoktur ama meslek mensubu muhasebeciler devletin ortağıdır onun için mutlaka ayrı bi yeri olmalıdır yani borcu varsa o yazıyı yazmadan önce cağırırsın konuşursun yani diğer mükelleflerden bi farkı olmalıdır.Anlatmak istediğim bu hemen yazıyı yazar onu deşifre edersen hemde mukellefine karşı hoş şeyler değil

Haklısın tabii. Ama Serpil hanım avukatla görüşün deyince ortada bir kanunsuzluk varmış gibi algıladım.

serpil hanımın avukatla görüşün dediği şey sanırım meslek mensubunun bu kadar kolay deşifre edilmeyeceği yönündeydi öyle tahmin ediyorum.

Ben ilk önce vergi dairesi kanunsuz bir işlem yapmış, onun için avukatla görüşün diye anladım. Şimdi diğer türlü düşünelim. Ben de sonuçta bir mükellefim. Benim vermem gereken beyannameler ve ödemem gereken vergilerim var. Bu açıdan esasen müşterilerimle bir farkım yok. Bunları yerine getirmezsem bunları vergi dairesinin nasıl alacağı da belli. Burada alacaklı olduğum kişilere böyle bir tebliğin yapılması vergi mahremiyetini ihlal değildir. Ortada sadece etik bir sorun var diye düşünülebilir. ama onun için de hemen karar vermemek lazım. Çünkü olayın nasıl bu hale geldiğini de bilmiyoruz.

Sayın Serhat ... Olay aynen şöyle gelişti.. Vergi Borcumuzdan dolayı taksitlendirme talebinde bulundum.50.000 TL borcum vardı.Tabi mahsuplarım da vardı.(Borcum mahsup düşülmeden) Mahsup düşüldükten sonra 35.000 TL civarında idi.. Teminat istenmesinin sebebi mahsuplaşma olmadığından. Yani adresinde bulunamayan bir mükellef değiliz. Ayrıca ben ilde vergi ödeme sıralamasında 2002 yılında 23 . sıradaydım. o yıl teşekkür almış bir mükellefim. Bu olayı burada tartışmaya açmamın sebei bu ve bunun gibi işler herkesin başına gelebilir. Ayrıac bende vergi dairesine Mükelleflerden olan alacığımı bir liste haline getirip vergi dairesine verdim. Vergi Dairesine borcum 50.000 TL cıvarında, mükelleflerden alacağım 180.000 TL cıvarında.Bende tüm alacaklı olduğum mükellefleri vergi dairesine bildirdim.Bu mükellefler de yazının gönderilmesini talep ettim. İnşallah yanlış yapmadım.

Aslında avukatla görüşmelerini tavsiye ederken şunu düşündüm.
Cebren tahsil ve şekilleri:
Madde 54 ? Ödeme müddeti içinde ödenmeyen amme alacağı tahsil dairesince cebren tahsil olunur. Cebren tahsil aşağıdaki şekillerden herhangi birinin tatbiki suretiyle yapılır.
1. Amme borçlusu tahsil dairesine teminat göstermişse, teminatın paraya çevrilmesi yahut kefilin takibi,
2. Amme borçlusunun borcuna yetecek miktardaki mallarının haczedilerek paraya çevrilmesi,
3. Gerekli şartlar bulunduğu takdirde borçlunun iflasının istenmesi.

bakın bu maddeyi, amme alacağını cebren tahsilat için arkadaşımızın durumuyla bağdaştıramadım.
2.si ise;

Haciz:
Madde 62 ? Borçlunun, mal bildiriminde gösterilen veya tahsil dairesince tespit edilen borçlu veya üçüncü şahıslar elindeki menkul malları ile gayrimenkullerinden, alacak ve haklarından amme alacağına yetecek miktarı tahsil dairesince haczolunur.

62.maddeden anladığımız şu,haciz yoluyla tahsilat için mal bildiriminde bulunmuş olması gerekir.işlemlerin usulüne uygun olup olmadığı hakkında avukattan daha detaylı bilgi alabileceğini düşündüm.

Bende tüm alacaklı olduğum mükellefleri vergi dairesine bildirdim.Bu mükellefler de yazının gönderilmesini talep ettim. İnşallah yanlış yapmadım.

Bu sizin tercihiniz tabiki.Şu son mesajınızdan anlaşılıyor ki ; mükelleflere yazı gönderilmesinide siz talep etmişsiniz.

Düzeltiyorum o zaman ortada etik olmayan bir durum yok bence.vergi dairesi talebiniz üzerine yazı çıkartmış
Ben mükelleflere yazı gönderilmesini yadırgamıştım.

Sayın Bayram Bey, benim anladığım şu;
Sizin 50.000 YTL borcunuz var. Bu borcunuz teminata gerek olmadan tecil edilebilir. Borcunuz 50.000 YTL nin üstünde ise teminat istenir. Tecil için vergi dairesince bunu uygun görmesi lazım. Şimdi siz istemenize rağmen tecil edilmedi. Bu durumda;
1) Borcunuz 50.000 YTL üzerinde ama teminat gösteremediniz.
2) Vergi dairesi sizin çok zor durumda olmadığınızı düşünüyor.
3) Borcunuz tecil edilemeyecek amme alacaklarından oluşuyor. (2007/3 Tahsilat İç Genelgesi)
4) Siz teminat göstermediniz. Çünkü tahsil etmediğiniz alacaklarınız var ki bunlar 180.000 YTL'ye kadar çıkmış. Bu vesileyle vergi dairesinden sizin alacaklarınızı tahsil etmesini istediniz. 6183 59. md uyarınca verdiğiniz mal bildiriminde alacaklı olduğunuz mükellefleri de vergi dairesine bildirdiniz. 6183 62. md uyarınca da Vergi dairesi de sizin bildirdiğiniz mükelleflerden sizin alacağınızı tahsil yoluna gitti.

Olay böyle geliştiyse sorun nerde?

Sorun;

2) Ben Mükellefe alacağıma karşı Serbest Meslek Makbuzu keseceğim ve şöyle mi keseceğim..

Muhasebeye ödenecek Tutarı : 490 TL Mükellef Muhasebe Ücretini bana ödeyemiyor. Ben de Vergi Dairesine ödemen için Muhtasarla diğer kesintilerle beyan etmem lazımdır diyorum.Şaşırdım ,kaldım...

bayramalikubilay ' Alıntı:
İnşallah yanlış yapmadım.

bence zekice bi hareket mukkelflerden alamadığın paraları kendinizi deşifre ederek zor durumda olduğunuzu bildirerek vergi dairesi kanalıyla tahsil etmeniz.

kalisper_a ' Alıntı:
bayramalikubilay ' Alıntı:
İnşallah yanlış yapmadım.

bence zekice bi hareket mukkelflerden alamadığın paraları kendinizi deşifre ederek zor durumda olduğunuzu bildirerek vergi dairesi kanalıyla tahsil etmeniz.

Sadece tahsil edemedikleriyse tabiki çok mantıklı.Ama Vergi dairesi tüm mükellef listelerini isteseydi o zaman sorun olurdu.

yeterlilik ' Alıntı:
Sorun;

Burdan söylenen herşey boş olur.Vergi dairesi nasıl yol gösterirse görüşüp,onu uygulayacak.

Mükellef 490 YTL yi vergi dairesine hacze ilişkin ödeyecek
100 YTL yi de muhtasarla normal bir şekilde ödeyecek. Bunda özellikli bir durum mu var?

özellikli bir durum yok.sadece arkadaş 490 tl ninde muhtasara eklenip eklenmeyeceği
konusunda tereddüt etmiş.

Sayın Yeterlilik,
52'nci maddeye vergi dairesinin tüm alacaklıları isteme hakkı yok. Bayram Bey alacaklı olduğu kişilerden istediklerini vergi dairesine bildirebilir. Yeterki borcunu karşılamaya yeterli tutarda alacak bildirsin..

Serhat_ ' Alıntı:
Sayın Yeterlilik,
52'nci maddeye vergi dairesinin tüm alacaklıları isteme hakkı yok. Bayram Bey alacaklı olduğu kişilerden istediklerini vergi dairesine bildirebilir. Yeterki borcunu karşılamaya yeterli tutarda alacak bildirsin..

Teşekkür ederim Serhat Bey.Ben sadece sorun ne diye sormuştunuz onu size bildirdim :) İyi çalışmalar.