zirve

Muhtasar Beyanname 4 Aylık Düzeltme

Üyelik
24 May 2016
Mesajlar
4
Konum
İzmir
Merhabalar;
Muhtasar beyanname ile ilgili

HAZİRAN 2016 13 PERSONEL
TEMMUZ 2016 12 PERSONEL
AĞUSTOS 2016 8 PERSONEL
EYLÜL 2016 12 PERSONEL
bu dönemlerde 3 aylık verdik

EKİM 2016 da Aylık olarak beyan ettik vergi dairesi bizden düzeltme istedi ben bu düzeltmeleri nasıl yapacam bilgilendirir misiniz. ilgili aylara aylık olarak beyanname düzenleyip düzeltme yapsam yeterli olur mu başka bir işleme gerek var mı..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,878
Konum
İSTANBUL
Üç aylık mükellef olmasına rağmen Dönem ortasında üç aylık mükellefiyet şartlarını ihlal edenler, yeniden bağlı bulunduğu vergi dairesine müracaat ederek mükellefiyet tipinin değiştirilmesini isteme hakkına sahiptir. Vergi Dairesi mükellefin dilekçesine istinaden Beyanname verme dönemini değiştirerek ilgili aydan itibaren mükellefin aylık beyanname vermesine imkan sağlayacaktır.

Mükellefin dönem değişikliği yaşaması nedeniyle tevkifat yaptığı, Bir önceki aya ait tevkifat tutarını beyan edebilmesi için uygulamada iki görüş (Yöntem) bulunmaktadır.

Birinci Görüş :

Mükellef 3 aylık dönem içinde aylık döneme geçmesi nedeniyle vereceği ilk aylık muhtasar beyannamesinde kesinti yaptığı ve beyan etmediği (aylık döneme geçtiği 3 aylık dönemin 1.ayına veya 2.ayına ait) tevkifat tutarlarını ödeme türü bazında vereceği yeni aylık döneme ait beyannameye eklemek.
Mükellef kesinti yaptığı tevkifatı, vereceği ilk muhtasar beyannamesinin içine ödeme türü bazında dahil etse bile (Verilen bu beyannamede Önceki ay/aylara ait bilginin verilip verilmediği ilgili vergi dairesi tarafından bilinmediği için) o ay beyanname vermedin diye vergi dairesi mükellefe beyanname vermedin diye yazı veya beyana çağrı gönderecektir.
Ayrıca Mükellef vergi dairesine dilekçe verse bile Gelir İdaresi Başkanlığı elektronik ortamdada beyanname vermeyenleri takip etmesi nedeniyle; mükellefe sürekli beyanname vermediği konusunda uyarı gelecek, mükellef ve/veya meslek mensubu bu uyarıyı kaldırmak için zaman harcayacaktır.
Bilindiği gibi 6637 sayılı Torba kanunun 5. Maddesi ile 213 sayılı Vergi Usul Kanunun 107/ A maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“Elektronik ortamda tebliğat, muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.'' demektedir.
Gelir idaresi Başkanlığı; e-tebliğat çalışmalarını hızlandırmış olup e-beyanname de mesajlar kulakçığında beyanname verme süresini takip eden ayın başından itibaren hemen meslek mensuplarına veya e-beyanname yetkisi olan mükelleflere vermediği beyannamelerin listesi gösterilmektedir. Bunu e-tebliğat olarak kabul eden bir tebliğ çıkarması durumunda mükelleflerimiz zor durumda kalabilir.

İkinci Görüş:

Mükellef 3 aylık dönem içinde, aylık döneme geçmesi nedeniyle vereceği ilk aylık muhtasar beyannamesinde kesinti yaptığı ve beyan etmediği (aylık döneme geçtiği 3 aylık dönemin 1.ayına veya 2.ayına ait) tevkifat tutarlarını ödeme türü bazında vereceği yeni aylık döneme ait beyannameye DAHİL ETMEMEK.


AYLIK DÖNEME AİT BEYANNAME KENDİ SÜRESİNDE 3 AYLIK DÖNEME AİT BEYANNAMEDE KENDİ SÜRESİNDE VERİLMESİ GÖRÜŞÜ

Mükellef Dönem ortasında üç aylık mükellefiyetten aylık mükellefiyet şekline geçmiş ise aylık dönem beyannamesini süresi içinde sadece ilgili ayın bilgilerini (Tevkifatını) içerecek şekilde verecek, üç aylık beyanname verme zamanı geldiğinde de o veremediği döneme ait bilgiyi yazarak Dönem tipini üç aylık seçerek beyannamesini gönderecektir.
KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER;

Örnek 1:

Mükellefimizin işyerinde 2015 Ocak ayında çalışan işçi sayısı 9; 5 Şubatta 6 ek işçi alması nedeniyle işçi sayısı 15 olmuştur. Kısaca Muhtasar yönünden mükellefimiz şubat ayında 3 aylık dönemden / Aylık döneme geçmiştir.
Çalışan Sayısı 2015 Ocak : 9 2015 Şubat : 15
Mükellefimiz vergi dairesine dilekçe vererek ŞUBAT AYINDAN İTİBAREN mükellefiyet şeklini aylık döneme çevirmiştir.
Verilecek Beyannamelerde yapılacak işlemler şöyledir;
2015 Şubat dönemine ait (23 Mart 2015 tarihine kadar) verilecek olan Muhtasar beyannamesinde sadece Şubat 2015 bilgilerini kapsayacak şekilde verecektir. OCAK 2015 DÖNEMİNE AİT BİLGİLER BU BEYANNAMEYE DAHİL EDİLMEYECEKTİR.
Ocak 2015 dönemine ait Muhtasar beyanname ise 3 Aylık Dönem seçilerek 23 Nisan 2015 tarihine kadar verilecektir.
Bu durumda aklımıza hemen şu soru gelmektedir. Nisan ayında 2 tane mi beyanname vereceğim?
Evet bir tane Mart 2015 dönemine ait aylık dönem seçilerek beyanname verilecek, bir tanede Ocak 2015 dönemine ait 3 aylık dönem seçilerek beyanname verilecektir.
BÖYLECE OCAK 2015 DÖNEMİ İÇİN BEYANNAME VERMEDİNİZ DİYE VERGİ DAİRESİ BEYANA ÇAĞRI GÖNDERMEYECEKTİR.

Örnek 2 :
Mükellefimizin işyerinde 2015 Ocak ayında 9 olan işçi sayısı 5 Şubatta 6 ek işçi alması nedeniyle işçi sayısı 15 olmuş ancak Mart ayında işçi sayısı 7'ye düşmüştür.
Kısaca Muhtasar yönünden mükellefimiz şubat 2015 döneminde aylık; Ocak ve Mart 2015 dönemleri için ise 3 aylık dönemden beyanname vermesi gerektiğini düşünelim.
Çalışan Sayısı 2015 Ocak : 9 2015 Şubat : 15 2015 Mart : 7
Mükellefimiz vergi dairesine dilekçe vererek ŞUBAT AYINDA aylık MART AYINDA ise tekrar dilekçe vererek 3 AYLIK dönem mükellefiyet şeklini seçmiştir.
Verilecek Beyannamelerde yapılacak işlemler şöyledir;
2015 Şubat dönemine ait (23 Mart 2015 tarihine kadar) verilecek olan Muhtasar beyannamesini sadece Şubat 2015 bilgilerini kapsayacak şekilde verecektir. OCAK 2015 DÖNEMİNE AİT BİLGİLER BU BEYANNAMEYE DAHİL EDİLMEYECEKTİR.
Ocak ve Mart 2015 dönemine ait Muhtasar beyanname ise 3 Aylık Dönem seçilerek 23 Nisan 2015 tarihine kadar verilecektir. Bu beyannamenin içerisinde Sadece Ocak ve Mart 2015 aylarına ait bilgiler bulunacaktır. ŞUBAT 2015 ayına ait bilgi bulunmayacaktır
 
Son düzenleme:

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,878
Konum
İSTANBUL
Yukarıdaki açıklamalara göre;

Üç aylık Beyannamenin Dönemleri

Ocak, Şubat, Mart dönemi için 23 Nisan ,

Nisan, Mayıs, Haziran dönemi için 23 Temmuz,

Temmuz, Ağustos, Eylül dönemi için 23 Ekim,

Ekim, Kasım, Aralık dönemi için 23 Ocak, akşamına muhtasar beyanname verilir.

Yukarıdaki sorunuz hatalı yani;

HAZİRAN 2016 13 PERSONEL
TEMMUZ 2016 12 PERSONEL
AĞUSTOS 2016 8 PERSONEL
EYLÜL 2016 12 PERSONEL

bu dönemlerde 3 aylık verdik derken

haziran ayında Nisan ,Mayıs Haziran
temmuz ayında temmuz, ağustos,eylül ayı gibi mi beyannameler verildi yoksa bu gibi dönemlerde 3 aylık verdik derken haziran,temmuz ,ağustos ,eylül aylarında mı 3 aylık verdiniz bunu netleştirirseniz yardımcı oluruz
 
Üyelik
19 Ara 2014
Mesajlar
23
Konum
Rize
Haziran da 10 kişi üstü olduğu için temmuzda verdiğiniz 3 aylık beyanname de geçerliliğini kaybedecektir yani benim şahsi fikrim temmuzdaki beyannamenize düzeltme vererek (eğer nisan ve mayıs da 10 kişi üstüyse onlara da aylık vermeniz gerekecek lakin haziran öncesini vermediğiniz için 10 kişi altı olduğunu varsaydım) sadece nisan ve mayıs ayı ile ilgili bilgileri girerek düzeltme verin sebebine de haziran ayı 10 kişi üstü işçi bulunması ve kanun maddesiyle ilgili özet bir bilgi yazın sonra da haziran için aylık verip gönderin bu 2.dönem stopaj için yapacaklarınız sonrası için de zaten hepsine aylık vermeniz gerekecek yani ekime kadar aylık muhtasar vereceksiniz
 

Benzer konular

Üst