zirve

Muhtasar Beyanname de Hata?

Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
selam
2006/6 dönemine ait vermiş olduğum muhtasar beyannamede sehven işçi ücretlerine ait 6,38-ytl tutarındaki damga vergisi beyan edilmemiş olup ödenmemiştir.düzeltme imkanımız varmı?nasıl?
kira sözleşmesine istinaden ödenen işyeri kira ücretinden %22 stopaj kesintisi haricinde damga vergisi kesintisi yapılıyormu?
ii çalışmalar....
 
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
560
Sayın metyo;
VUK nun 371 maddesi istinaden dilekçe ile ek beyan veriniz 6,38 ytl.damga vergisini belirtmeniz yeterli.

Yapılan sözleşmeye istinaden kira sözleşmesi kaç yıl olarak belirtilmişse
örnek:yıllık kira tutar:2 400,00YTL.
Kira müddeti:3 yıl
2 400x3: 7 200,00 YTL bununda binde 15 :
10,80 ytl damga vergisi tahakkuk edilip ödenir, bir kereye mahsus.
 
Üyelik
31 Ocak 2006
Mesajlar
731
sayın metyo, yukarda sayın andaçında belirtmiş olduğu gibi, kira ödemelirinde damga vergisi olmaz, damga vergisi sadece kira kontratı düzenlendiği zaman, düzenlenen süre üzerinden bu süre zarfında ödenecek toplam kira tutarı üzerinden binde 15 oranında ödenir. birde eğer kira kontratında kefil varsa bu oran binde 90 oluyor.
 

Benzer konular

Üst