fonradar

Muhtasar Beyanname Sonraki Aylarda Beyanım Var/ Yok Seçeneği

ÜZER

Katkı Sunan Üye
2009/10-11-12 döneminde sadece kira beyanında mükellef için sonraki aylarda beyanım var mı seçmek gerekiyor yoksa yoku mu.mükellef için sadece 2010/10-11-12 döneminde bir daha muhtasar beyanname verilecek.

Ynt: muhtasar beyanname sonraki aylarda beyanım var/yok seçeneği

Bu konuda idarenin yaptığı bir açıklama yok.Ancak uygulamadan çıkardığım sonuca göre;
2009.4.dönem muhtasarında bundan sonra beyanım yok diye beyanda bulunup, beyanname vereceğiniz 2010.4.dönemi gelene kadar vermeyeceksiniz.
Tahminime göre, siz beyanname verene kadar, sistem vermeyeceğinize dair bildiriminizi görerek cezai işlem yapmıyordur.

Ama yine de vergi dairesine sormakta fayda var.!

teşekkür ederim.bir kuyuya taş atıyorlar.çıkartabilene aşkolsun.:):):)

Bu uygulama "yok" işaretleyenlere otomatik yoklama çıkarmak için de olabilir. Yoklama memuru gelir gerçekten stopaja ilişkin bir şey var mı yok mu araştırır ve tutanak tutar. Aslında muhtasar vermesi gerekmeyenler için vd rutin olarak yapması gereken bir işlem, ama malum personel azlığı vs vs.

Ynt: Muhtasar Beyanname Sonraki Aylarda Beyanım Var/ Yok Seçeneği

Muhtasar beyannamesi verilmeceği zaman, bunun vergi dairesine bildirilmesi adına verilmesi gereken dilekçenin verilmemesi için, bürokrasiyi ortadan kaldırmak adına yapılmış bir uygulamada olabilir.!

Dilekçe verme gibi bir zorunluluk zaten yoktu. (kanunen)

Zorunluluk yok belki ama, doğru bir uygulama var.İsteyen boş 16,90-TL' lik tahakkukda çıkarabilir pek tabi. ;)

Herhangi bir stopaja tabi ödeme olmadığı için ben her mükellefim adına dilekçe ile vergi dairesine bildirimde bulunuyordum. Zorunluluk şöyle durumlarda ortaya çıkabiliyor; işyerini kapatan bir mükellefimin bir dönemine ait dilekçesini vermemiştik gözden kaçmış, stopaja tabi hiçbir ödeme yok; diğer dönemlere ait dilekçeler vergi dairesinde mevcuttu. Ancak verilmeyen döneme ait dilekçeyi sorguladılar. Dilekçeniz elimize ulaşmamış diye. Neyseki posta alındısı ile mükellefi cezadan kurtardık.
Neyse konuya dönecek olursam;
Benimde aklıma takılan bu var/yok seçeneklerle ilgili; diyelimki firmanın hiçbir şekilde stopaja tabi bir ödemesi yok, kirada dahil olarak; 3.dönemde bildirim yapılırken 10-11-12/4.dönem muhtasar dönemi için yok seçeneği işaretledik. 11.ayda ve 12.ayda gider pusulası ile farklı vergiden muaf kişilerden mal yada hizmet satın aldık. 4.dönem muhtasar beyannamesinde bildirimde bulunan mükellefe yaptırım var mıdır?
Çünkü kesin bildirimlerde yani ücretler, kira bildirimleri, serbest meslek bildirimleri dışında kalan kesim; iş akışına paralel olarak gelişen stopaja tabi ödemelerden kaynaklanıyor. Belli bazı şeylerin ne zaman gelişeceğini göremeyebiliriz.

Dilekçe vermediniz diye ceza kesemezler. Kanun açık ve net. Gelirler stopaja tabi bir durum tesbit ederler ancak o zaman beyan verilmedi diye işlem yaparlar. Başka türlü ceza kesmelerine imkan yok.

manasse ' Alıntı:
Benimde aklıma takılan bu var/yok seçeneklerle ilgili; diyelimki firmanın hiçbir şekilde stopaja tabi bir ödemesi yok, kirada dahil olarak; 3.dönemde bildirim yapılırken 10-11-12/4.dönem muhtasar dönemi için yok seçeneği işaretledik. 11.ayda ve 12.ayda gider pusulası ile farklı vergiden muaf kişilerden mal yada hizmet satın aldık. 4.dönem muhtasar beyannamesinde bildirimde bulunan mükellefe yaptırım var mıdır?

aynı konu benimde kafama takıldı. ben yok dedim mesela(ama olup olmayacağını nerden bilecez müneccimmiyiz?) ama bi anda gider pusulası düzenlemem gerekti veya son anda ssk dosyası açtım ve bir sürü neden. yok dedim ama verdim. niye böyle bi seçenek açtılarki kafa karıştırıyorlar

uygulama başladığından beri bende kafa yorup bir tek müneccimliğimiz eksik kalmıştı diye düşünüyorum..yeni bir uygulama getirilirken ne işe yaradığı konusunda açıklama getirilirse her kesim rahata kavuşur

merhaba,
bu uygulama bdp programında olmadığı zamanlar bende dilekçe ile durumu bildiriyordum. Ancak şuanda herhangi bir stopaja tabi ödeme olmamasından dolayı nasıl bir işlem yapacağım konusunda teredütte kaldım. Çünkü bu seçeneği işaretlemem için beyanname vermem gerekmiyormuydu? Dilekçe ile bildirdiğim; stopaja tabi bir ödemesi olmayan mükellefler için bdp de muhtasar beyannameyi nasıl dolduracağım? Boş mu göndereceğim. Kafam karıştı iyicene. Uygulamada yapan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinrim

Aklıma yeni bir şey geldi; sakın bu sgk ve muhtasarın birleşmesi ile ilgili bir ön adım olmasın. Sadece sigortalı çalıştıranlar için tüm çalışanlar işten çıktığında çalıştırmadı yazısı veriyorduk ya onun yerine bir ön çalışma!

benim de anladığım daha önce stopaja konu bir kesintisi yoksa mükellefin bir dilekçe ile durumu daireye bildiriyor idik. şimdi dilekçe vermemize gerek kalmadı. beyanname üzerinde işaret koyarak olup olmadığını söylüyoruz. Keza sonraki dönemlerde stopaja konu bir ödeme çıkarsa (örnğ. Avukat SM Mk. gibi, işçi çalıştırmaya başlama gibi) doğal olarak ilgili döneme ait beyannamemizi vereceğiz. yok dedik diye bildirmeme yapamayız değilmi.
-- başka bir konu da muhasebe ücretlerini periyodik olarak aylar itibarı ile aldığımızda sorun yok SM mk.larını kesiyoruz. ama alamadıklarımızı yıl sonunda tahsil edemesek de Makbuz keserek beyanını yapıyoruz. Hem ücret almıyoruz hemde KDV ve gelir vergisini ödüyoruz. bu gibi durumda olup, işçi çalıştırmıyor, kira ödemeside yoksa (işyeri mülkiyeti kendine aitse) başkaca da bir stopaja konu ödemesi yoksa; bu gibi durumda olanlara örnğ. 2009/12 ay SM Makbuzundan doğan stopaj ödemesini beyan edip sonraki dönemede ait stpj kes. yok diye işaret koyabiliriz. dilekçe ile durumu izah etmeye de gerek kalmaz. Kolaylık için güzel bir uygulama bence.