fonradar

Muhtasar Beyannamede 302 Nolu Kodu Kullanıyor musunuz ?

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese merhaba beyanname düzenleme programının yeni güncellemesiyle 302 kod geldi. Mesela işçi çalıştıran müşterisi olan arkadaşlar muhtasarda 011 kodun altına 302 kod açtılar mı? Şimdiden Teşekkürler...

Başka bir forum sayfasında,bir meslektaş yorum yapmış.Konuyu "gib"e sormuş.Telefondaki yetkili,o satırın"resmi daireler için olduğunu söylemiş.Meslektaş "resmi daire" uyarısı yazmıyor deyince, "evet haklısınız" cevabını vermişler.Ayrıca 302 kod açıklamasında "alınan" diyor,"ödenen" demiyor..
Ben bu dönem tüm beyanlarımı eski şekliyle onayladım.
Herhalde kimse tam olarak ne olduğu ve ne anlama geldiğini bilmiyor.

Forumdaşlar benim sorum üç aylık verilecek muhtasar beyannamesinde son üç ayın damga vergisi matrahı ile tutarını mı yazmalıyız. Gerçi mantıklısı bu şekilde ve bende öyle yaptım. Ama Luca kullananlar için Luca da üç aylık beyannamede sadece son ay olan haziran ayını baz almış.

bir çok meslektaş 302 kod açıklaması için "alınan" kelimesini, "ödenen" demediği için kabul etmiyor.

ancak damga vergisi kanunuda bu şekilde alınan olarak geçiyor. Yani maaş ödemeleri ile başlayan hükümde alınan ibaresi var. Yıllardır bu şekilde tevkif edilen damga vergisi bildirildi.

yani alınan ifadesini herkes, 302 nolu kod beyannameye yerleşince dikkat etmiş anlaşılan, halbuki hep öyleydi.

302 koda yazılan damga vergisi tutarı sadece bilgi için, ödeme tutarına dahil edilmiyor. Hem buraya hemde daha önce yazdığımız damga vergisi kısmına yazılacak. Nasıl ki kdv beyannamesinde indirilecek kdv yi oranlara göre dağılımını yazıyorsak bu da benzer şekilde damga vergisinin dağılımını görmek için....

Merhaba,

ben şöyle yaptım,

011......3213......409,65
302......3213......24,39

tevkifat damga vergisi satırına da yine 24,39 yazdım geçtim

Aylık ve 3 aylık stopajların verilme süresi 01.07.2014 tarihinde başlandı. Yapılan bu değişiklik geçen hafta bildirildi. Sn GİB' in bildirisinden önce tüm beyannameler onaylandı. Başkanlıktan daha mı hızlıyız nedir?:)

şu değişiklikle neyi amaçlıyorlar acaba, işçiye ödenen maaş üzerinden hesaplanan damga vergisini 302 kodla ayrıca belirtsem ne farkeder tevkifata ilişkin damga vergisi kutucuğuna yazsam ne değişir ama idare bu ikisini de yapın demekte gerçekten bununla ilgili olarak maliye neyi çözeceğini sanmaktadır?

Arkadaşlar az önce 302 kod kullanımı için gelir idaresi ile görüştüm. 11-12-13-14-15 kodlar aynen kullanıma devammış. Sadece 302 içinde konusu geçenler için sözleşme yapılırsa onlar girilecekmiş. Yani tek başına verilebilen damga vergileri için açılmış bir alanmış. Isterseniz sizlerde arayıp görüşün aynı şeyimi söylüyorlar teyit edelim.

şu değişiklikle neyi amaçlıyorlar acaba, işçiye ödenen maaş üzerinden hesaplanan damga vergisini 302 kodla ayrıca belirtsem ne farkeder tevkifata ilişkin damga vergisi kutucuğuna yazsam ne değişir ama idare bu ikisini de yapın demekte gerçekten bununla ilgili olarak maliye neyi çözeceğini sanmaktadır?

Hemen ilk aklıma geleni söyliyeyim. Örneğin dönem içinde personele ödediğiniz kıdem tazminatı damga vergisini beyan edip edilmediği.

Arkadaşlar az önce 302 kod kullanımı için gelir idaresi ile görüştüm. 11-12-13-14-15 kodlar aynen kullanıma devammış. Sadece 302 içinde konusu geçenler için sözleşme yapılırsa onlar girilecekmiş. Yani tek başına verilebilen damga vergileri için açılmış bir alanmış. Isterseniz sizlerde arayıp görüşün aynı şeyimi söylüyorlar teyit edelim.

Sayın huzurlu dediğnizi tam anlamamakla birlikte 302 kodu kullanılma durumu görüştüğünüz gelir idaresi aynı şeyi söylemiş. Yani örnek 11 kodu kullanıyorsanız 302 kodda hali ile kullanılacaktır.

:confused::confused::confused:

aşağıdaki alıntılardan anlaşıldığı üzere hem sn.bülentbeyin açıklaması hemde Ayşe hanımın uygulaması gibi olacak...
bu kadar basit işte..
302 kodunun hala nesini anlamadınız? anlayamadım.

302 koda yazılan damga vergisi tutarı sadece bilgi için, ödeme tutarına dahil edilmiyor. Hem buraya hemde daha önce yazdığımız damga vergisi kısmına yazılacak. Nasıl ki kdv beyannamesinde indirilecek kdv yi oranlara göre dağılımını yazıyorsak bu da benzer şekilde damga vergisinin dağılımını görmek için....

Merhaba,

ben şöyle yaptım,

011......3213......409,65
302......3213......24,39

tevkifat damga vergisi satırına da yine 24,39 yazdım geçtim