fonradar

Muhtasar Beyannamesine Ait Bir Soru.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Muhtasarda Kıdem ve İhbar tazminatları ödemelerini hangi kodda göstermemiz gerekir.? Asgari ücretlerde 011, Kiralarda 041 olduğu gibi.Kıdem ve İhbar tazminatlarını hangi kodda göstermemiz gerekir.?

Teşekkürler.

eğer istisnayı geçen bir ödeme yapılmıyor ise sadece dv kısmına kesilen dv yazılır.

Kıdem tazminatında gelir vergisi yoksa,tamam yazılmıyor, ancak ihbar tazminatında d.v. ile birlikte gelir vergiside hesaplanıyor.?

Asgari ücretle çalışanlara ödenen ücretler 011 kodlu satıra yazılır.

Bunun dışındaki ücret ve ücret sayılan ödemelerin tutarı ne olursa olsun 012 kodlu satıra dahil edilmesi gerekir.

Konuyla ilgili soruda olduğu gibi kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi yaptım.Sizin dediğiniz benimde aklıma yattı ve bunları 012 nin içine yazdım.Ancak bu şekilde yapılınca internetten gönderdiğim beyanname hatalı olarak kabul edilmedi ve geri döndü.012 de tutar varsa diğer işçi kısmında işçi sayısı belirtilmelidir diyor.Kıdem tazminatı verdiğim kişi diğer işçiler kısmında çalışmadığı için 012 iye yazılamayacağı kaanatine vardım.

Sizinde bilginiz olsun istedim.Teşekkürler.

Kolay Gelsin.

ZİNDAN' Alıntı:
.Ancak bu şekilde yapılınca internetten gönderdiğim beyanname hatalı olarak kabul edilmedi ve geri döndü.012 de tutar varsa diğer işçi kısmında işçi sayısı belirtilmelidir diyor.Kıdem tazminatı verdiğim kişi diğer işçiler kısmında çalışmadığı için 012 iye yazılamayacağı kaanatine vardım.

Sizinde bilginiz olsun istedim.Teşekkürler.

Kolay Gelsin.

Sayın Arkadaşım

Sizde işçi sayısı bölümünde diğer ücretli seçeneğini işaretleyin.

Aksi takdirde beyanname ile bildirim uyuşmayacağı için hatalı olduğu iddiası ile geri döner.

Yapılması gereken çok basit.

012 yi seçtiğiniz takdirde İşçi sayısı kısmında İHBAR ALAN İÇÇİ için diğer ücretli seçeneğini işaretlemenizdir.

.