fonradar

Muhtelif Müşterilere Kesilen Faturalar;

bilanco

Katkı Sunan Üye
Değerli üstadlar,

Stokları şişen bir müşterimiz için (bakkal değil) muhtelif müşteriler adı altında eylül ayına fatura kestik. 40.000.-TL artı kdv civarı. herhangi bir olumsuz durum söz konusu olur mu? Geçici vergider muhtelif müşteriye kesilen fatura bilgileri için ne yazmamız gerekiyor ? Hepinize saygılar...

"Muhtelif Müşteriler" diye bir gerçek veya tüzel kişi olmadığına göre düzenlediğiniz fatura anlamsız. Daha da kötüsü vergi ziyaını gidereceğim derken muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenlemiş bulundunuz.

Üstada katılmakla birlikte, doğru olmadığını belirterek; vergi kaybına neden olmadığı ve "muhtelif müşteriler" olgusunun da (bazı özel durumlar ve sektörler için bile olsa) mevzuatımızda yer bulduğundan dolayı kesilebileceğini düşünüyorum.Hiç kesmemekten daha iyidir en azından!

Ben olsam hiç fatura düzenlemeden, 131/600-391 ile 621/153 kayıtlarını yapardım. Kurum ve KDV ziyaı oluşmaz böylece. Diğer taraftan VUK md.359'da tanımlananan SMYİB düzenleme ve kullanma suçlarında "vergi ziyaı oluşması" suçun bir unsuru değildir, vergi ziyaı olmasa da bu suçlar işlenebilir. Kısacası iyi niyetle yaptığınız bir şey başınıza büyük sorunlar açabilir ileride.

koray bey, haklısınız fakat bu piyasada çok uygulanan bir durum. nice defterler incelemeye gitti, buradan çıkan herhangi bir şey olmadı. ama korkuttunuz yinede beni.

Üstad kesilen fatura "Muhtelif Müşteriler" adına olacağı için hiç bir şahıs veya firma tarafından kullanılıp, indirim konusu yapılmayacak.Bu durumdada SMYİB düzenlendiği varsayılabilir mi?
Belki kanun tanımlamasında olabilir, ancak kendi de dahil hiç bir kuruma çıkar ve fayda sağlamadığı gibi, herşey devletin lehine gözüküyor.İnceleme elemanlarının bu kadar katı olduğunu hayal edemiyorum.Yoksa vay halimize ! :)
Olsa olsa, bana uygulanabilecek tek cezanın "varsa" fatura düzenlemedeki şekil şartlarına, zamanlamasına, adedine uyulmadığından dolayı usulsüzlük cezası kesilebilir gibi geliyor.

B formu ne olacak? İnceleme elemanı inceledi hadi ft olumlu baktı eğer canı ceza ödetmek istiyorsa B formundan vuracaktır.

Sayın Zindan şu noktayı gözden kaçırmamak lazım, belge düzenin temel amaçlarından biri de mükellefler arasındaki mal ve hizmet akışını takip edilmesidir Mali İdare tarafından. Oysa 40.000.-TL'lik faturanın üzerine muhtelif alıcılar yazdığınız zaman, satıcı belli alıcı belli değil. Mali idare nasıl takip edecek ucunu, karşı taraf nasıl kaydetmiş defterlerine aldığı malı, KDV'sini ne yapmış, aldıktan sonra kime satmış v.s v.s hiç biri belli değil, çünkü alıcının kim olduğu belli değil.

Hiç düşündünüz mü neden 770.-TL'yi geçen satışlarda PSV düzenlemek yasak, neden bu durumda fatura düzenleme mecburiyeti var. Sizin yaklaşımınıza göre şöyle de düşünebiliriz o halde, 40.000.-TL'lik ÖKC fişi düzenleyelim, nasıl olsa kurum ve KDV ziayı yok, ne fark eder ki? Çok şey fark eder

B formu ne olacak? İnceleme elemanı inceledi hadi ft olumlu baktı eğer canı ceza ödetmek istiyorsa B formundan vuracaktır.

B Formuna vergi veya tc numaralarının sütunlarını boş bırakarak bildirebilir.Sistem kabul edip alıyor.

Zaten bir inceleme elamanın ceza yazmak istedikten sonra, boş göndereceği defter olmaz!

Ben olsam muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu varken, BS den gelecek cuzi özel usulsüzlük cezasını pek düşünmezdim.:)

Selamlar
Bencede bu durumda fatura kesilmek suretiyle çıkış yapmak mümkün.."Muhtelif müşteriler" ibaresi soru işareti doğurur gibi dursa da bu şekilde de kesilebilir,işletme sahibinin kendi adına da kesilebilir.
Nitekim (belki hatırlarsınız) geçmiş yıllarda yapılan sektörel bazlarda yoğun denetimlerde inceleme uzmanları mükellefi çağırırken "fatura koçanınıda al öyle gel" derlerdi ve, "gelir idaresi inceleme gereği vb." başlıklarla faturalar kestirterek hem kdv geliri elde eder,hemde firmanın daha önce kesmediği faturalarıda kestirmiş olarak,gelir beyan etmesini sağlarlardı ve bu şekilde mükellefi cezalandırma yoluna giderlerdi..Netice de devletin yaklaşımı "fatura kes,vergi ver" yaklaşımıdır.Yeri geldiğinde faturanın kime kesildiğinin hiç önemi yoktur, önemli olan o an o faturanın kesilmesidir.
Burada da devletin herhangi bir tesbiti olmadan mükellef isteğiyle yapılmış bir fatura kesimi var.
Sorun çıkacağını hiç sanmıyorum.Ama B formu için şu yapılabilir.
40.000 lira gibi bir rakam beyan edip firma numaraları yazamamaktansa, fatura firma sahibi adına düzenlenip B formuna en azından o kişinin bilgileri yazılabilir.en azından 40.000 liralık satışın kime,neden yapıldığı sorusu bu şekilde daha rahat cevaplanabilir.
Saygılar

Gerçi vereceğim örnek çok farklı ama hani aklımızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.173 seri nolu VUK genel tebliğinde sevk irsaliyesinin "muhtelif müşteriler" ibaresi ile düzenlenebileceğini belirtmektedir.Belli şartlar altında tabi...

Ben olsam muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçu varken, BS den gelecek cuzi özel usulsüzlük cezasını pek düşünmezdim.:)

Sayın koray bey; malın takipi konusunda faturanın önemi konusunda haklısınız, ona katılıyorum.Ben hep tek taraflı düşünüyorum.
Ama iyiki denetim elemanı değilsiniz, niyetinizi çok iyi görmedim ben! :)

Sayın Metyo baştan belirtmişsiniz zaten farklı olduğunu ama ille de örnek vermek gerekirse 385 Nolu VUK Genel Tebliğinde de otomatik satış makineleri ve Bedeli Kredi Kartı Kullanılmak Suretiyle Ödenen Taşımacılıkta "muhtelif müşteriler" ibareleri fatura düzenlemesine ilişkin hükümler var.

Ahh bir de şu kıyas yasağı olmasa vergicilik ne kadar kolay olurdu
:)

Sayın Koraykaraya tamda onu yazacaktım benden önce davrandınız.Bunları yazmamım sebebi "muhtelif müşteriler" kavramının VUK nda bir şekilde kabul gördüğü...

Bu fatura kesilmesiyle 3.şahıslara menfaat sağlanmamıştır.Fatura tek taraflı düzenlenip beyana konu edilmiştir.Gecikmeli de olsa (tesbit yapılmadan) idarenin lehine hareket edilmiştir.SMİYB belgesi olarak değerlendirilebileceğini hiç sanmıyorum..

İyi ama bir şekilde kabul olmaz ki vergi hukukunda. Bakın "muhtelif müşteriler" ibareli faturaların hangi durumlarda kullanılabileceği spesifik olarak belirtilmiş VUK Genel Tebliğlerinde. Şöyle bir tebliğ olsa mesela zaten bana da sonsuza dek susmak düşer.

876 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

"Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, bazı mükelleflerin sürekli şekilde kayıt dışı satış yaptığı, bu nedenle aktiflerindeki stok tutarlarının çok yükseldiği tespit edilmiştir.

Bu durumdaki mükellefler nakit akış durumlarına, ödenecek KDV ve geçmiş yıl zararları olup olmamasına da dikkat ederek, arada bir, keyifleri yerine geldiğinde,akıllarına estikçe, fazla da dikkat çekmeden toplu olarak fatura düzenleyebilecek olup, faturanın müşteri kısmına "muhtelif alıcılar" yazılması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Tebliğ olunur"

İyi ama bir şekilde kabul olmaz ki vergi hukukunda. Bakın "muhtelif müşteriler" ibareli faturaların hangi durumlarda kullanılabileceği spesifik olarak belirtilmiş VUK Genel Tebliğlerinde. Şöyle bir tebliğ olsa mesela zaten bana da sonsuza dek susmak düşer.

876 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

"Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, bazı mükelleflerin sürekli şekilde kayıt dışı satış yaptığı, bu nedenle aktiflerindeki stok tutarlarının çok yükseldiği tespit edilmiştir.

Bu durumdaki mükellefler nakit akış durumlarına, ödenecek KDV ve geçmiş yıl zararları olup olmamasına da dikkat ederek, arada bir, keyifleri yerine geldiğinde,akıllarına estikçe, fazla da dikkat çekmeden toplu olarak fatura düzenleyebilecek olup, faturanın müşteri kısmına "muhtelif alıcılar" yazılması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Tebliğ olunur"
Haklısınız...
Bence bu endişeniz bu bölümün 5.mesajında yazdığınız içinde geçerli olmalı "Ben olsam hiç fatura düzenlemeden, 131/600-391 ile 621/153 kayıtlarını yapardım. "

Muhtelif niye kesiyorsunuz ki? 40.000 TL 'yi aliye veliye kesin dağıtın sorun kalmasın. Bizim müşterilerimizde de stok fazla olanları eritmek için diğer mükelleflere kesiyoruz.