fonradar

Mükellef bilgileri bildirim formu

3 nisan 2012 tarihinde açılış verdiğim işyerine ait mükellef bilgileri bildirim formunu doldurmam gerekirmi

Ynt: mükellef bilgileri bildirim formu

413 Nolu VUK Genel Tebliğinin 3.1 maddesine göre 1 Nisan 2012 tarihi itibari ile faal olmayan mükellef için bildirim verme zorunluluğunuz yoktur.

Ynt: Mükellef bilgileri bildirim formu

Merhaba ;

Sn KARAKAYA ; işyeri açılışı 3.Nisan ise tebliğin ilgili bölümünde de ;

"3.1.Bu tebliğin konusunu teşkil eden Mükellef Bilgileri Bildirimini, bildirim verme süresinin başladığı gün olan 1 Nisan tarihi itibariyle faal olan" denildiğiğine göre

koraykarakaya ' Alıntı:
413 Nolu VUK Genel Tebliğinin 3.1 maddesine göre 1 Nisan 2012 tarihi itibari ile faal olmayan mükellef için bildirim verme zorunluluğunuz yoktur.

yanlış anlamalara yol açabilir ya da ben yanlış yorumluyorum:)

01.04.2012 tarihinden itibaren faal olanlar veya kapanış verdiği halde 31.05.2012 tarihine kadar resmi olarak kapanmayanlar verecektir. sizde 01.04.2012 tarihi itibariyle faal olduğunuzdan dolayı vereceksiniz diye yorumladım. yayınlanan tebliği .

Sayın Makineci, mükellefiyetin başlangıç tarihi 3 Nisan, 1 Nisan itibariyle faal değil mükellef. Onun için bildirim vermesine gerek olmadığını söylüyorum.

Neden farklı düşündüğünüzü açıklar mısınız? Belki benim fikrim değişir,belki de benim gözden kaçırdığım bir şey vardır.

Tebliğde ki ifadeden anlaşıldığı üzere çelişki normal.

İşletme 1 Nisan da faal miydi. Hayır. O zaman verilmeyecek.

Ancak; ben şu şekilde yorumluyorum 1 Nisan ve sonrası faal olanlar için bildirim yapılacak. O zaman verilecek.

koraykarakaya ' Alıntı:
Neden farklı düşündüğünüzü açıklar mısınız? Belki benim fikrim değişir,belki de benim gözden kaçırdığım bir şey vardır.

Merhaba ;

Sn Karakaya ; Ben de diğer arkadaşlar gibi 1.Nisan.2012 sonrası faaliyette bulunan işyerleri diye yorumluyorum.

AYSE ' Alıntı:
Tebliğde ki ifadeden anlaşıldığı üzere çelişki normal.
İşletme 1 Nisan da faal miydi. Hayır. O zaman verilmeyecek.
Ancak; ben şu şekilde yorumluyorum 1 Nisan ve sonrası faal olanlar için bildirim yapılacak. O zaman verilecek.

+1

tebliğdeki ifade bana da çok tuhaf geliyor bildirim verme süresi 1 nisan - 31 mayıs şayet 1 nisan ve sonrası bildirilecekse 15 mayıs da faaliyete başlayan da bildirilecek o zaman 1 nisan itibarıyla faal olan demenin bi mantığı yok o zaman 31 mayısa kadar faal olan tüm mükellefler bildirilecek densin bunu demek çok mu zor...

1 nisanı hesap kesim tarihi olarak düşünmek te mümkün yani 1 nisan da faal olanlar dahil 2 nisan bildirilmeyecek ::)

öyle bir tebliğ ki nereye çekersen çek oluyor ;D

tdk ya baktım itibarıyla anlamı "-den sayılmak üzere" imiş 1 nisan sayılmak üzere 2 nisan 3 nisan 4 nisan ilaahir :D herhalde 31 mayısda sayım bitiyor...