mükellef yıl içerisinde muhasebeci değiştirebilir mi?

Merhaba sayın forum üyeleri ve yöneticileri,
SMMM Ruhsatı almak için başvurdum.2 ay içerisinde büro açacağım.4 tane de öteden beri işine devam eden mükellef buldum.Bir sorum olacak.Bu mükelleflerin defterlerinin devir zamanı var mıdır?.Ne zaman alabilirim?Mükellef isterse yıl içerisinde muhasebeci değiştirebilir mi?değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: mükellef yıl içerisinde muhasebeci değiştirebilir mi?

Eğer sözleşme yapmamış ise, değiştirebilir.
Sözleşme yapmış olmasına rağmen değiştirmek te isteyebilir, bu durumda bundan sonraki ayların ücretlerini hizmet almadan peşin ödemek zorunda kalır.Ödemek istemese bile mahkeme ödetir.

Sizin açınızdan ise, eski muhasebeciden gerekli dökümanları alamaz iseniz, sıkıntı yaşarsanız.(Geçmiş ayların bütün faturalarını işlemek gibi)

Ama ufak bir tavsiye, mükellef razı olduysa, yıl sonu felan beklemeyin.Yıl sonunda cayıveriyorlar çünkü.Bi sürü mazeret gösteriyorlar.
Canı yanmasına rağmen, şikayetçi olmasına rağmen; Eski muhasebecinin babası vefat etmiş, onu üzmemek için defterleri istemedim diyenleri bile gördüm.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim sayın Zindan.

Sözleşmeler imzalandığı zaman hüküm ifade eder.
Damga vergisinin ödenmemesi yada vergi dairesinin görmemesi sözleşmelerdeki yükümlülükleri yok etmez.