zirve

Mükellefiyet Tesisi Ve 3 Nolu Kdv Beyanı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,651
Konum
İstanbul
Mükellefiyet tesisi ve 3 nolu KDV beyanı

Arkadaşlar bu 3 numaralı kdv nin mükellefi kim ben anlamadım ?

Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayıp, taslak tebliğde kapsamı belirlenen hizmetleri, KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında sunanlar, bu hizmetlere ilişkin KDV’yi, “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesis ettirmek suretiyle beyan ederler.

Söz konusu hizmet sunucularının, taslak tebliğde belirtilen işlemlerinin bulunması halinde, bu işlemlere ilişkin KDV, 3 No.lu KDV beyannamesi ile elektronik ortamda beyan edilir.
 

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2012
Mesajlar
291
Konum
İzmir
Amazon, Alibaba gibi vergi mükellefi olmayan Türk müşterilere satış yapan firmalar.
 

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2012
Mesajlar
291
Konum
İzmir
Hayır. İlgili firmalar müteakip ay kendileri 3 nolu KDV beyannamesi ile beyan edip, ödemeyi gerçekleştirecekler.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,651
Konum
İstanbul
Raporlama ihtiyacı olabilir

Tebliğe göre kapsama giren yurt dışında mukim firmaların Türkiye’de vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere (b2c) yaptığı teslimleri beyan edeceği ve vergisini ödeyeceği açıktır. Ancak bu firmaların Türkiye’de vergi mükelleflerine (b2b) yaptığı teslimleri raporlayıp raporlamayacağı net olarak anlaşılamamaktadır. Nitekim alıcı (müşteri) eğer mükellef ise zaten bu hizmete ilişkin vergiyi sorumlu sıfatıyla dahilde ödediği varsayılmaktadır. Yine de bu satışlar için yurt dışında mukim firmanın raporlama yapıp yapmayacağının açıklanması yararlı olacaktır. Aksi halde Türkiye’de bankalar veya diğer aracılar vasıtasıyla elde ettiği toplam hasılatla sadece gerçek kişiler için yaptığı matrah beyanı arasındaki fark soru işaretlerine yol açabilecektir.

zeki gündüz-dünya gazetesi
 

Benzer konular

Üst