Mükelleflerin Ürün İadeleri Hk.

Merhaba
Toptan satış yapan Metro ve Bizim toplu tüketim tarzı cash and carry bir mağazada çalışıyorum.
Benim sıkıntım gider pusulası ile alakalı Malum insan tabiatı olarak yanlışlıklar yapılabiliyor kasiyerlerin fatura keserken yanlışlık yapma ihtimalleri var.Herhangi bir fazla ürün yazma durumunda veya mükellef olan müşterinin iade getirmesi durumunda gider pusulası kullanmak
istiyorum fakat şirketin muhasebe yetkilisine kabul ettiremiyorum müşterinin iade faturası kesmesini istiyor müşteri kitlemizin
çoğu bakkal market iade faturası istediğimizde sıkıntı çıkarıyor yada sonra getiririm diyip unutturuyor.
Halbuki Metro ve Bizim toplu tüketim müşteri iadelerinde ve fatura yanlışlıklarında gider pusulası kullanıyor.
Bunun muhasebe izahı nasıl metro ve bizim bunu nasıl yapıyor nasıl muhasebe kaydı tutulabilir.
Yolunu yordamını izah için yardım bekliyorum.
şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Vergi mükelleflerine yapilan satışlara ilişkin iadelerde gider pusulası düzenlenmez, iade faturası kesilmesi gerekir. Gider pusulası tüketicilerden alınan iadeler için düzenlenir.

Vergi mükelleflerine yapilan satışlara ilişkin iadelerde gider pusulası düzenlenmez, iade faturası kesilmesi gerekir. Gider pusulası tüketicilerden alınan iadeler için düzenlenir.
Bu noktada arkadaşın belirttiği büyük firmalar dediğim dedik çaldığım düdük diyerek vergi sistemimize açıkça aykırı hareket ediyorlar.

Metro ya uyarı gitmiş olmalı ki son broşür postalarında "iade edeceğiniz ürün için iade faturası getirin" gibi bir gönderisi vardı.