fonradar

Mülkiyeti Eşine Ait Olan İşyerinin Stopaj Durumu.

a.yeşim

Katkı Sunan Üye
merhaba;

Serbest Meslek Erbabı bir mükellefin işyerinin (bürosunun) mülkiyeti eşine ait. Vergi Dairesi eşler arasında emsal kira bedeli dikkate alınarak bir kontrat yapılıp stopaj ödemesi yapılmasını istemektedir. Herhangi bir Kira ödemesi söz konusu olmadığına ve eşe ait İşyerlerinde emsal kira bedeli dikkate alınmadığına göre V.D.'nin istediği gibi bir kontrat düzenleyip stopaj ödemek zorundamıyız.? en azından bu konuyla ilgili hangi kanun maddesini inceleyebiliriz.?Cevap ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Mülkiyeti Eşine Ait Olan İşyerinin Stopaj Durumu.

Merhaba,
Esler arasinda herhangi bir kira odemesi soz konusu olmadigina gore stopaj anlaminda yapilacak herhangi bir islem yok. Ayrica yapilmayan bir odeme icin naylon fatura isler gibi kira gideri yazmanin bir anlami yok. Vergi Dairesi kendisi icin kolay olan yolu secmis (her zamanki gibi)
Yalniz Gayri Menkul Sermaye Iradi acisindan bakarsak mal sahibi olan esin kira geliri elde etmis gibi emsal bedel uzerinden kira geliri beyan etmesi ve bunun vetgisini odemesi gerekmektedir.

Merhaba,

Uygulama açısından Tamer Bey'e katılıyorum.

Ancak, orada da şöyle bir sorun var.

Stopaj yapılıp yapılmaması konusu ödemeye bağlandı, ödeme yoksa stopaj da yok dendi, doğru..

Ama, GMSİ doğması için da tahsilat lazım.. Ödeme olmadığına göre, tahsilat da yok..

Bu durumda da GMSİ beyanı nasıl olacak?

Nalıncı keseri çalışırken, bazan böyle sapıtıyor işte.. :)

Merhaba,
Size GMSI tahsilat esasina dayalidir ama bunun istisnasi olarak "Emsal Kira Bedeli' uygulamasini duzenleyen 193/73. maddedir. Bu madde sizinde bldiginiz gibi bedelsiz olarak baskalarinin kullanimina birakilan gayrimenkullerin kira beyanini duzenlemektedir. Eger bina isyeri degilde bir konut amacli kullaniliyor olsaydi yapilacak herhangi bir islem olmayacak tamami istisna kapsamina girecekti.
193 Sayli Kanun' Alıntı:
Emsal kira bedeli esası:

Madde 73 – (Değişik birinci fıkra: 4/12/1985 - 3239/56 md.) Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanununa göre belirlenen vergi değerinin % 5'idir. Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve hakların maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlenmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin % 10'udur.

Aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz:

1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadiyle bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması;

2. (Değişik: 4/12/1985 - 3239/56 md.) Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru veya kardeşlerden herbirinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.);

3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi;

4. (Ek: 4/12/1985 - 3239/56 md.) Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalarda.

"Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. "

Tamam, yasadaki cümle bu..

Ama getirdiği kural ne? Kira bedeli emsal kira bedelinden düşük olamaz, bedelsiz malın kira bedeli emsal kira bedelinden düşük olamaz..

Buraya kadar tamam.. Ama burada beyanla ilgili bir kural değişikliği gelmiyor.

Yani beyan kuralı, yine tahsilat..

Belirtmeye çalıştığım buydu..

Merhaba,
Peki sizin soylediklerinize gore yorumlamaya calisirsam; Anladigim kadariyla hic bir kira odemesi yapilmadigi icin mal sahibi olan es GMSI beyaninda bulunmayacak diyorsunuz. Peki 1 YTL kira tahsil etmis olsaydi emsal kirayimi beyan edecekti, yoksa tahsil ettigi 1 YTL mi? Sizin soylediginizi uygulamaya calisirsam 1 YTL tahsil ettigine gore 1 YTL beyanda bulunmasi gerekli. Soylemek istediginizi dogrumu anladim acaba?

Cevap veren herkese öncelikle teşekkür ederim.
Ancak hiç bir ödemenin söz konusu olmadığı ve mükellefinde kayıtlarında kira gideri olarak bir şey gözükmediği halde sırf V.D. İstiyor diye stopaj ve hatta mülk sahibi olan eşe de GMSİ vermek zorundamıyız. ???
Arkadaşlar şöyle bir yorumla karşılaştım. sizlerlede paylaşmak istedim.

"28 seri numaralı Gelir Vergisi Yasası Genel Tebliği'nin X-a-4 bölümünde, "... aynı zamanda hem işyeri hem ikametgah olarak kiralanan gayrimenkuller vergi mevzuatımız açısından işyeri olarak kabul edildiğinden, bu gayrimenkuller için ödenecek kiraların tamamı üzerinden tevkifat yapılacaktır" açıklamaları yer almıştır.

Buna göre; emsal kira bedeli sadece ikametgah olarak kullanılan konutlara uygulanmaktadır. Gayrimenkulün hem işyeri, hem de ikametgah olarak kullanılması durumunda söz konusu ikametgah vergi mevzuatı açısından işyeri olarak kabul edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında mülkiyeti eşe ait olan ve işyeri olarak kullanılan ikametgah için gayrimenkul sahibi eşe nakden veya hesaben ödemede bulunulmaması, diğer bir anlatımla işyeri kirası olarak hesaplarda gider gösterilmemesi durumunda söz konusu gayrimenkulden emsal kira bedeli üzerinden tevkifat yapılması söz konusu olmayacaktır. Ancak gayrimenkul sahibi eş tarafından emsal kira bedelinin tamamı üzerinden yıllık gelir vergisi verilmesi gerekmektedir. "

Yok, benim sizin söylediklerinize bir itirazım yok..

Sadece bozuk bir madde ile getirilmiş olan kuralın, uygulamaya girildiğinde nasıl saçma bir hale dönüştüğüne işaret etmeye çalışıyorum.

Bir Avukat arkadaşım, eşine ait bir daireyi işyeri olarak kullanmakta..

Vergi dairesi birden bire 5 yıldır stopaj yatırmıyorsun diye üzerine geldi.

Arkadaşım, her hangi bir ödeme yapmadığı için stopaj doğmadığını belirtti, tarhiyat durdu.

Bu kez, eşinin üzerine, beyan vermedin diye geldiler..

Tahsilatım yok ki deyince duruldular, sonuçta da iş tatlıya bağlandı.

Yani, emsal kira bedeli uygulamasının ilet tutar tarafı yok..

a.yeşim ' Alıntı:
Cevap veren herkese öncelikle teşekkür ederim.
Ancak hiç bir ödemenin söz konusu olmadığı ve mükellefinde kayıtlarında kira gideri olarak bir şey gözükmediği halde sırf V.D. İstiyor diye stopaj ve hatta mülk sahibi olan eşe de GMSİ vermek zorundamıyız. ???
Arkadaşlar şöyle bir yorumla karşılaştım. sizlerlede paylaşmak istedim.

"

Bu bilgiler ışığında mülkiyeti eşe ait olan ve işyeri olarak kullanılan ikametgah için gayrimenkul sahibi eşe nakden veya hesaben ödemede bulunulmaması, diğer bir anlatımla işyeri kirası olarak hesaplarda gider gösterilmemesi durumunda söz konusu gayrimenkulden emsal kira bedeli üzerinden tevkifat yapılması söz konusu olmayacaktır. Ancak gayrimenkul sahibi eş tarafından emsal kira bedelinin tamamı üzerinden yıllık gelir vergisi verilmesi gerekmektedir. "
Tekrar Merhaba,
Benim soyledigim tam olarak bu paragrafta yazili olan.

Sayin Kurdoglu,
Bu bozuk anlatimli, anlamak icin kafa patlatilmasi gereken maddelerden ne zaman kurtulacagiz bilmiyorum. Umarim uzerinde calisilan Gelir Vergisi tasarisi bu tur maddelerden arindirilir bizlerde gonlumuz rahat bir madde hukmune uyarken uyarken diger maddeye takilma korkusu olmadan olarak isimizi yapariz.

Bu söyleme izninizle ben de imza atıyorum.

söylemlerinize aynen bende katılıyorum.
Benim karşılaştığım olay tıpkı Nusret Beyin Avukat Arkadaşının başına gelen olay gibi. 8 yılı aşkın süredir Avukatlık yapan mükellefemizin durumuyla aynı. Umarım aynı şekilde tatlıya bağlanır. iyi çalışmalar...

Merhabalar

Konu her ne kadar taraflar arasında tatlıya bağlanıp kapanmış görünse de, biraz daha irdelenmesinde forumu takip edenler açısından fayda gördüğüm için fikrimi açılamak istedim.

Emsal kira bedeli esasını düzenleyen GVK. 73. maddesinin 2. fıkrasının 2. bendinde:

“2. (3239 sayılı Kanunun 56'ncı maddesiyle değişen bent, Yürürlük; 01.01.1986) Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru ve kardeşlerden her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.);”
Denilmektedir. Dikkat edilirse kanundaki muafiyet usul , füru ve kardeşler olarak sınırlandırılmıştır. Yani, burada kan hısımlığı esası caridir. Eş ne usul, ne füru ne de kardeştir. Kanunların lafzı ile muteber olacağı esasından hareket edersek, vergi hukuku açısından eşin bir yabancıdan farkı yoktur. (Her an ceketini alıp gidebileceği düşünülmüş her halde ;))

Gayrimenkul sermaye iratlarında tahsil esasının cari olduğu, bu itibarla tahsilat yapılmadığı sürece gelirin elde edilmiş sayılmayacağı, dolayısıyla tahsil edilmeyen bu gelir için tevkifat da yapılmayacağı görüşü emsal kira bedeli uygulaması için geçerli olmaması gerekir. Bu görüşe göre, tahsilat yapılmadığından emsal kira bedeli için beyanname verilip vergi ödenmesi de söz konusu olmaz.

Bu konuda verilmiş bir Danıştay kararı özeti aşağıdadır:

“Kayın pederine ait dükkanı kirasız kullanan davacının, emsal kira bedeli üzerinden tevkifat yapması gerektiği hk. (DANIŞTAY ÜÇÜNCÜ DAİRE;Esas No :1989/2504 ; Karar No :1990/2683)”

Vergi İdaresi ise bu konuya daha mülayim yaklaşmakta ve verdiği bir muktezada şöyle demektedir:

"Mükellefin eşine nakden veya hesaben kira ödemesinde bulunmaması başka bir ifade ile işyeri kirası olarak hesaplarında gider göstermemesi halinde, söz konusu gayrimenkulün emsal kira bedelinin tevkifata tabi tutulmaksızın, eşi tarafından elde edilmiş gayrimenkul sermaye iradı olarak yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.(SAYI : GEL.O.43/4303-47/48311;TARİH : 18.12.1998)"

Muktezada görüldüğü gibi, her ne kadar tevkifat yapılmasa da emsal kira bedeli beyan edilip ödenmesi istenmektedir.

selam
aynı durumla ende karşılaştım.noerden muafakatname eşten alınıp vergi dairesie verildiğinde stopaja tabi olunmuyor ben böyle çözdüm.