Müstahsil Makbuzu Kim Kullanır

Üyelik
18 Haz 2015
Mesajlar
1
Konum
istanbul
muhtelif çiçek üretici firmalardan ürün alan toptan çiçek satışı yapan bir firma vergiye tabi olmayan çiftçiden ürün alırken müstahsil makbuzu alması gerekiyor ancak bu alımlarda kdv alışı olmadığı için çok yüksek kar ve kdv ödemesi çıkmazmı bu durumda vergiye tabi olmayan çiftçiden mal almak mantıksız hale geliyor sanırım farklı bakış açısı olan varmı acaba?
 
Son düzenleme:
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Bakış açınız biraz yanlış olabilirmi toptancı olarak zaten piyasa düzenleyici konumdasınız adeta mezat yöneticisi gibi istatistiki bilgiler sizden çıkar idare ile işbirliği yapıyor olmanız lazım kdv tüketim vergisidir aldığınızdan verdiklerinizi mahsup eder kalanını idareye yatırırsınız yani bu para sizde emanettir yük değildir tüketene aittir satıcı olarak emanetçisiniz faturayı keserek fiata ekleyip alıcıya aktardığınızda görev kolaylıyor demektir .Çiçekler büyükşehirlerde mesela bize en yakın Bursa mezatıdır zaten mezattan alınıyor ve fatura veriliyor hali ile girişide olacak tarım ürünleri borsada tescil olup istatiklere girmesi lazım borsada tescil olunca kesilen stopajda %50 indirim oluyor çiftçinin menfeatinedir.Bildiğiniz ve hatırlattığım bu bilgilerle durumu tekrar değerlendiriniz toplumsal masraflara katılma vergi payı ile oluyor sizde bu payı tahsilde aracı oluyorsunuz.Ülkeye katkınız oluyor.
 
Üyelik
22 Ocak 2010
Mesajlar
2
Konum
Kars
Ustadım benimde sorum olacaktı. toptan satış yapan müşterimiz müstahsil mkbz ile çiftçiden alış yaptığımızda, stopaj oranı kaç olacak, bu alışları borsaya bildirme konusu nasıl olacak. kısaca bilgi verirseniz sevinirim.
 

Benzer konular

Üst