Müstahsil Makbuzu

kariyerim3568

Katkı Sunan Üye
Değerli arkadaşlar;
Bir mükellefimiz köyünde yoğurt imalatı yapmaya başlayacaktır. Yoğurtu imalatı yapmak için süt ürününleri kendi hayvalarından elde edecektir.
Mükellefimiz, Hayvanlarını, Yemleri ve Çeşitli sebzeleri vergi mükellefi olmayan çiftçilerden alacaktır. Tabiki mükellefimiz gideri olduğundan müstahsil makbuzu düzenlenecektir. Bu durumda,

Müstahsil makbuzunu ticaret borsasımı tasdikleniyor ve zorunlumu ?

Aynı çiftçiden alınlan ürünler için belirli bir kota var mı ?

% 1 Bağ Primi kesilecek mi ve Bağ kur priminin kesilme şartları nedir, ne zaman ve nereye yatırılacaktır ?

Müstahsil Makbuzu ticaret borsasında tasdiklenirse; Stopaj oranı hayvancılıkta %1 , Tarım ürünlerinde %2
Ticaret Borsasında tasdiklenmez ise Stopaj oranı hayvancılıkta %2 , Tarım ürünlerinde %4 olarak duydum doğrumu ?

%10 Fon kesintisi devam ediyor mu ve Ticaret borsasından tasdiki ile %10 Fon bir bağlantısı var mı ?

Bu konuda sizdende yardımlarınızı bekliyorum

Ynt: Müstahsil Makbuzu

Müstahsil makbuzunu ticaret borsasımı tasdikleniyor ve zorunlumu ?

Ticaret borsasına tasdik zorunlu değil.

Aynı çiftçiden alınlan ürünler için belirli bir kota var mı ?

Yok

% 1 Bağ Primi kesilecek mi ve Bağ kur priminin kesilme şartları nedir, ne zaman ve nereye yatırılacaktır ?

Müstahsil alışı yapılan kişi emekli, ssk'lı veya bağkur'lu ise % 1 bağkur primi kesilmez. Eğer hiç sigortalılığı yok ise veya tarım bağkurlu olup SGK'ya borcu varise % 1 Bağkur primi kesilir

Müstahsil Makbuzu ticaret borsasında tasdiklenirse; Stopaj oranı hayvancılıkta %1 , Tarım ürünlerinde %2
Ticaret Borsasında tasdiklenmez ise Stopaj oranı hayvancılıkta %2 , Tarım ürünlerinde %4 olarak duydum doğrumu ?

Doğru.

%10 Fon kesintisi devam ediyor mu ve Ticaret borsasından tasdiki ile %10 Fon bir bağlantısı var mı ?

Fon kesintisi yok.

Ynt: Müstahsil Makbuzu

Değişik bir görüş benden;
Kotasyona tabi tüm malların alışı satışı ticaret borsalarına tasdik ettirilmelidir.Zorunludur.Kaldıki stopaj oranlarında farklılık gösteriyor.tasdik ettirmezseniz %2 stopaj ödersiniz.
Bağkur primi konusunda sadece ekleme yapayım.Bağkur muafiyet kağıdı olanlardan bağkur primi kesilmez.