Müstahsil Makbuzunda Bağkur Kesinti Sorunu

Kerem21

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

Vergi mükellefiyeti olmayan bir çiftçiden 7,500,00-YTL bedelinde mısır alımı yapılacak ve müstahsil makbuzu düzenleniyor.
7,500,00-YTL (Brüt)
150,00-YTL (Stopaj)
75,00-YTL (Bağkur)
7,275,00-YTL (Net Ödenecek) şeklinde müstahsil düzenleniyor. Stopajı vergi dairesine, bağkur primi diğer müstahsillerle beraber liste halinde Bağkur'a yatırılıyor ve müstahsilin tasdiki için Ticaret Borsasına gidiliyor. Ticaret Borsası; "çiftçinin emekli olması, çiftçinin kadın ve evli olması, çiftçinin 16 yaşından büyük 18 yaşından küçük olması halinde bu Bağkur primlerinin yatırılmaması gerektiğini ve böyle bir durumda müstahsilde bağkur kesintisi yapılmasının para cezası doğurabileceğinden" söz ediyor.

Yılbaşından beri üç yüze yakın müstahsil düzenlendi ve ticaret borsasının iddiasına uyan yaklaşık 25-30 müstahsil var. Borsanın dediği doğru mudur acaba? Bu konuda mevzuata baktım ama dediklerini doğru kılacak bir şeye denk gelemedim.

Bu konu hakkında sizden yardım beklemekteyim.

ticaret borsası doğru söylemiş
kesinti yapılmaması gerekirdi
eğer kesilen bağkur pirimlerini bağkura yatırmış iseniz ceza yazılmasını gerektiren bir durum olmamaması gerekir

Sayın Hocam,

İlginiz için teşekkür ederim. Ama bu konuda bir kanun, mukteza, genelge v.s var mı? Bağ-Kur ile görüştüm bana sadece emeklilerden ve 18 yaşından gün almamış müstahsil sahiplerinden kesinti yapılamayacağını, ancak evli kadınların tarımsal arazi sahibi olmaları dolayısıyla eşlerinin sosyal güvencelerinden yararlanamayacakları noktasından hareketle Bağkurlu olmaları gerektiği, bu nedenle evli kadınlardan kesinti yapılmasının şart olduğunu söylediler.

Konuyla ilgili iki farklı yerden iki farklı yorum. İki arada bir derede kaldım bende.