fonradar

Müşteri Bildirim Listeleri

murattini

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar
ben 2009 ocak ayında büromu açtım.vergi dairesine bildirilecek olan müşteri bildirim listeleri sadece 2008 yılını mı kapsıyor yoksa benimde bildirimde bulunmam gerekiyor mu?
istanbul odasının genelgesinde 2008 yılı yazıyor,444 0 189 u aradım onlarda cari dönem diyor 2009 yılıda dahil olduğunu söylüyorlar,kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler

Ynt: Müşteri Bildirim Listeleri

vergi dairesine iki tane liste veriyoruz.

Birincisi beyennamesini imzaladığımız mükellefler listesi. Bunda 2008 yılında beyannamesini imzaladığımız bütün mükelleflerin isimlerini yazıyoruz. Ben bu listeyi hazırlarken 2008 yılı gelir vergisini verdiğimiz mükellefleri dikkate alıyorum.

İkincisi vergi levhalarını tasdik ettiğimiz mükellefler listesi. Eğer 2009 da defteri gelen ve vergi levhasını tasdik ettiğiniz mükellef varsa onları da bu listeye dahil ediyorsunuz.

Ayrıca bağlı bulunduğunuz odaya altı ayda bir müsteri bildirim listesi veriyorsunuz. Bunu da ocak ve Temmuz aylarında veriyoruz. Altı aylık dönem içinde terk edenleri dahil ediyoruz.

=====Bilgilerimde yanlıslık varsa Bilgisi olan arkadasların kontrol etmesini rica ediyorum =====

Şimdi aklıma takılan

1- Ben 2008 dönemi içinde bazı müşterilerin geçici, KDV ve muhtasarlarını verdim. Fakat bazı müşterilerin yıllık beyannamesini başka muhasebeci verdi.
2-Ben sadece Yıllık Gelir Vergisi ve Kurumlar beyannamesi verdiğim müşterilerimi bildireceğim Yoksa Dönem içinde Yıllık Beyannamelerini vermediğim Fakat KDV, Muhtasar Geçici ve beyannamesi verdiğim ve sadece makbuz karşılığı danışmanlık yaptığım tüm firma listelerini mi vereceğim

(Uyarın için Teşekkürler :))

Merhaba ;

Yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez daha okumayı hatta önizleme yapmayı ve var ise hataları düzeltmemiz gerektiğini düşünüyorum.