fonradar

Müşteri Bildirim Yazılımı Geliyor!

prof67

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar çok yakında Zonguldak SMMM odasının hazırladığı bir yazılım devreye girecek. Şu an son geliştirmeler yapılıyor. Programın genel mantığı vergi dairesi sistemine girdiğimiz e-beyan sözleşme bildirimi gibi.
- Herkes müşterisini tek tek sisteme tanımlayacak
- Ekrandan müşterinin özellikleri(çoklu kdv,şube,işçi sayısı vb.) seçilerek almanız gereken asgari ücret ortaya çıkacak.
- Siz o ücretin üstünde alıyorsanız ayrı bir satıra anlaştığınız ücreti gireceksiniz.
- Bu defter sizden gittiğinde sistemden sözleşme iptali yapacaksınız ve burada varsa size olan borcunu gireceksiniz.
- Defteri alan yeni meslek mensubu bu mükellefin girişini yaparken sistem onu uyaracak bu mükellefin eski meslek mensubuna borcu vardır . Yine de onaylamak istiyormusun? Eğer onaylarsa borcu olan defteri neden aldın diye hakkında disiplin soruşturması başlayacak.
- En can alıcı nokta ise (bana göre çok saçma) ; diyelim ki seçenekler sonucu asgari ücreti 300tl çıktı sende 300 tl den anlaştığını sisteme girdin. Ama senden önceki meslek mensubu 350 tl alıyorsa sen neden asgariden aldın diye hesap verecekmişsin? Asgari tarifenin altına düşmedikten sonra hesap verme mantığını anlamadım...
- Birde şu var. giriş yaptığın bütün mükelleflerinin toplam ücreti yıllık 50.000 tl diyelim. Dönem sonunda oda gelir vergisi beyannamenize bakacak. Gelir toplamınız 50.000 tl altı ise odaya neden makbuz kesmediğinizin hesabını vereceksiniz. ( Oda nisbi aidatlarının güvence altına alınması adına)
- Daha bir çok özellikleri olan programın ana teması yukarıda belirttiğim gibi.

Bu program Zonguldak’ta bize uygulamalı bir şekilde tanıtıldı. Zonguldaklı üstadlarımız tarafından geliştirilip Türmob’a teslim edilen program şu an Türmob tarafından incelenip geliştiriliyor. Yakında bütün meslek mensuplarına zorunlu olarak kullandırılacaktır.

Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Adamların derdi bize makbuz kestirmek yemin ediyorum maliye bakanlığı ile bile bunlarla anlaştığımızdan daha iyi anlaşıyoruz onlar en azından mahsuplarımı yapıyorlar bunların dini imanı Allahı kitabı para kardeşim bildiğin para.
Parasını almadığım makbuzu neden kesecekmişim adam 3 ay ödeme yapmadı KDV sini odamı verecek milletvekilleri bile bu olaya önerge verir bizim meslek odaları meslekdaşı ütmeye kalkar ya havle vela kuveete ilaa billaaaa

bence sisteme yıl sonu itibariyle mükelleflerden tahsil edilmeyen tutarlar girilirse, en azından program sisteme girilen toplam yıllık ücret tutarından, tahsil edilmeyini çıkartmış olur ve böylelikle beyanname ile oluşacak farkın giderilmesi sağlanmış olur.

ama bir odanın üyelerine yapmış olduğu eziyeti anlamak mümkün değil. diğer tüm odalar üyelerinin çıkarlarını düşünürken, bu odanın kazancına kazanç katma
hevesi içinde olması çok üzücü bir durum.

bence sisteme yıl sonu itibariyle mükelleflerden tahsil edilmeyen tutarlar girilirse, en azından program sisteme girilen toplam yıllık ücret tutarından, tahsil edilmeyini çıkartmış olur ve böylelikle beyanname ile oluşacak farkın giderilmesi sağlanmış olur.

ama bir odanın üyelerine yapmış olduğu eziyeti anlamak mümkün değil. diğer tüm odalar üyelerinin çıkarlarını düşünürken, bu odanın kazancına kazanç katma
hevesi içinde olması çok üzücü bir durum.

Arkadaşlar yasa koyucu meslek mensubuna ödenecek ücretlerin sözleşme ile konulan uygulama ile peşin olduğunu 3 ay para alazsan işi bırak yoksa odaya ücretimi alamadım diye yakınma diyor.Genelde arkadaşlarımız ücreti alamasada makbuzlarını kesiyor parça parça almaya çalışıyor.Sizin teklifinizi gibi olursa parayı alanda almadım diye makbuz kesmeyebilir bu durumda idare payını alamaz.Meslek mensuplarına ödenecek paralar işletmeler için ödenemeyecek paralar değildir çerez parasıdır .İşçisine veriyorsa kirasını ödüyorsa tedarikçilerine ödeyebiliyorsa bana vermiyorsa beni kullanıyor demektir.Yaptığımız iş göstermiyor bilgiler kasada evraklar dolapta sayın müşteriler ne iş yaptında para istyorsun başka veren vardır benim vereceğimemi kaldın diye düşünüp ödeme yapmayabiliyor.Bazen acaba pamukmu satsam gösterişli maldır göz doldurur diye düşünüyorum.
Az iş temiz her zaman iyidir arkadaşlar mahallenini tüm işini biz yapamayacağımıza göre bırakalımda işi olmayanda iş yapsın çalışsın aç kalacağım diye korkmasın rekabet yapmasın.Herkesin işi aşı olunca müşteri sadece hizmet için tercihini yapacaktır.Bu arada kendimize sevdiklerimize hobilerimize vakit ayırmalıyız.10 gündün 1 sokak ilerdeki arkadaşımı ziyarete gidemiyorum o da gelemiyor 2012 leri son rutuşlar acaba konrolleri meşgul ediyor kendimize vakit ayıramıyoruz.Sayın müşterilerin ne işi ne parası biter o halde seçici olmalıyız işini takip eden ödemesini yapanlara hizmet vermeli diğer bedavacılarıda paketlemiliyiz ki bu işlerin parasız olamayacağını anlasınlar ve gittikleri yerde meslek mensubunun emeğini ödesinler.İyi çalışmalar.

" senden önceki meslek mensubu 350 tl alıyorsa sen neden asgariden aldın diye hesap verecekmişsin? Asgari tarifenin altına düşmedikten sonra hesap verme mantığını anlamadım..."

bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

" senden önceki meslek mensubu 350 tl alıyorsa sen neden asgariden aldın diye hesap verecekmişsin? Asgari tarifenin altına düşmedikten sonra hesap verme mantığını anlamadım..."

bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

bu husus muallakta kalmış gibi gözüküyor. oda çağırır "neden?" diye sorar, siz de "asgari tarifenin altına düşmediğim müddetçe mükellefe istediğim fiyatı teklif edebilirim", derseniz, odanın bu cevap karşılığında yapacağı bir yaptırım olabilir mi? olamazsa, varsın hesap istesin, odaya uğramış, çayını yudumlamış, sohbet etmiş olursunuz en çok :)
tahminim, iki düşüncesi var temelde. 1- meslek mensuplarının salt fiyat yüzünden mükellef kaybetmelerinin önüne geçebilmek (ki bunu düşündüğünü sanmıyorum) 2- en azından eski yüksek ücreti garantiye alarak, alacağı nispi aidat gelirinin azalmamasını, bilakis çoğalmasını sağlamak (bence bu nedenle).

Sizin teklifinizi gibi olursa parayı alanda almadım diye makbuz kesmeyebilir bu durumda idare payını alamaz..

ben şu açıdan teklif ettim. zonguldaktaki uygulama test aşamasında ve yurt genelinde zorunlu hale gelecek. Bu arada bu bildirimi yapalım mı yapmayalım mı diye soran, danışan da yok meslek mensuplarına.
vergisini ödeyen, ödemeye çalışan meslek mensuplarımızın çoğunluğunun tahsil edemediği ücretlere makbuz kesmediğini biliyoruz. şimdi, bu teklifimi sırf olumsuz yönde kullananlar olur diye, doğru beyanda bulanacak meslek mensuplarını cezalandıralım, odaya hesap verdirtelim, öyle mi?
makbuz kesmeme gibi bir düşüncesi olan için, odanın bu uygulaması ister devreye girmiş olsun ya da olmasın, zaten kesmez. kaldı ki odanın amacı devletin vergi alacağını garantiye almak değil, kendi nispi aidat gelirini garantiye almaktır. işin vergi boyutu meselesinin takibi maliyeye aittir. makbuzunu kesmeyen
sonuçlarına katlanır.
tabi iş biz ne tartışırsak tartışalım, yasa düzenleyiciler aklına koyduğunu uyguluyor, biz birlik olup karşı taleplerimizi iletmediğimiz müddetçe. dikkate alan yok. şu forumda meslek mensuplarının yaşadığı zorlukları okuyalım, bu sorunların çözümü için odanın bir çabası, uygulattığı bir programı var mı yok mu öğrenelim. var mı?
bilmiyorum ben çevremden çok görüyorum, değil 3 ay yıllardır parasını alamadığı mükelleflerini bırakamıyor. burada bir iki mükelleften bahsetmiyoruz. en iyi muhasebe bürosunun bile tahminimce tahsilat oranı ortalama %60 dır. yüzde 40'nı nasıl bırakacak? olması gereken belki bu ama kolay değil.
katılıyorum, hobilerimize, sevdiklerimize vakit ayırmalıyız. ama bu hususta da engellerimiz çok. Birincisi, gelirimiz iyi olursa gerçekleştirebiliyoruz, yoksa ekonomik sıkıntılar ne hobi edindiriyor, ne sevgi. İkincisi, allah başımızdan eksik etmesin her yıl yeni bir uygulama, yeni bir bildirim boş vakit mi bırakıyorlar:)