Müşteri Fatura ve Çek Temliki ve Muhasebe Kaydı Hakkında

Merhaba üstadlarım. Firmamız belirli dönemlerde bir müşterimiz ile fatura ve çek temliki yapıyor. Bunun için de sıkça çalıştığımız banka ve faktoring kuruluşları var. Yalnız dönem sonlarında ben bankalara mali verileri aktardığım zaman şöyle bir sıkıntı ile karşılaşıyorum haklı olarak; yapılan bu temlik işlemlerini biz mizanda göremiyoruz. Şöyle ki;

Fatura temliki ile belirlenen tutar banka hesabına yatınca bunu geçici bir kredi hesabına alıp sonrasında o kredi hesabı ile müşteri (120 Hesap) arasında virman yapıyoruz. Dolayısıyla findeks raporlarında gördükleri riski bankalar mizanda göremiyorlar. Bu noktada aslında yapılması gereken esas işlem hakkında bilgilerinizi rica edeceğim ben. Yaptığımız hatalı ya da eksik olabilir farkındayım. Ben ilk defa şu an çalıştığım yerde temlik işlemleri yapmaya başladım, o yüzden bu konuda ne yazık ki yetersizim, size de bu yüzden sormak istiyorum.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayin ssggss

Sizi n yapmaniz gereken fatura ve cek temliklerini ayri bir hesapta tutumak. Bunun icin fatura hesaplarinda 127 cek hesaplarinda ise ister 127 ister 101 hesabi kullanabilirsiniz. Dolaysiyla bu hesaplar calisirken bankalar yada factoring firmalari sizin risklerinizi de gorecekler. Fatura temlikinde fatura bedeli hesaba yatinca kredi hesabi ile musteri (120 hesap) arasinda yaptiginiz islem muhasebe teknigi acisinda HATALI bir muhasebe kaydi.
Benim yazdigim islemlerinizi duzeltin. Sorunuz olursa formda gorursuruz

Sayin ssggss

Sizi n yapmaniz gereken fatura ve cek temliklerini ayri bir hesapta tutumak. Bunun icin fatura hesaplarinda 127 cek hesaplarinda ise ister 127 ister 101 hesabi kullanabilirsiniz. Dolaysiyla bu hesaplar calisirken bankalar yada factoring firmalari sizin risklerinizi de gorecekler. Fatura temlikinde fatura bedeli hesaba yatinca kredi hesabi ile musteri (120 hesap) arasinda yaptiginiz islem muhasebe teknigi acisinda HATALI bir muhasebe kaydi.
Benim yazdigim islemlerinizi duzeltin. Sorunuz olursa formda gorursuruz

Teşekkür ederim üstadım verdiğiniz bililer için.